Svētki un automašīnas vadīšana (5)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Flickr.com/SΰƿєR Å7мäÐ

Klāt gada pēdējās divas nedēļas, tuvojas Ziemassvētki un Jaungads, kad darba kolektīvos gada nobeigumu mēdz atzīmēt ar mazāku sanākšanu vai vērienīgu balli, kur neiztrūkstoša svinību sastāvdaļa ir kāda šampanieša, vīna vai karstvīna glāze.

Bet pie kantora stāv automašīna, kas gaida savu saimnieku. Sarunā ar pretalkohola krusttēvu Romānu Galuzu (viņš arī Liepājas Reģionālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļas ārsts) izkristalizējās daži ieteikumi tiem liepājniekiem, kuri saskārušies ar nesavienojamiem jēdzieniem – spirtota dzēriena glāzi un automašīnas stūri.

I – nedzert. "Jebkurš alkohola daudzums samazina cilvēka reaģēšanas spējas, tas ir risks savai un citu veselībai un pat dzīvībai. Ja cilvēks dodas uz balli, tad personīgais transports pirms tam jānoliek miera stāvoklī, bet pēc balles nav jākustina. Tādiem gadījumiem noder sabiedriskais transports, taksometri un uzņēmumu busiņi. Iedzerot tikai vienu glāzi, var sekot arī otra, un tad atļautais promiļu daudzums (0,2 vai 0,5 promiles atkarībā no vadītāja stāža) var jau būt pārsniegts," saka Romāns Galuza.

Bet ko darīt, ja viena glāzīte tomēr pati paceļas un neviļus ielīst rīklē?

II – dzert sulu. Ja tā gadījies, Romāns iesaka lietot bezalkoholisku šķidrumu. Tā ir alkohola atšķaidīšana, jo uz sausu organismu alkohola iedarbība ir spēcīgāka.

III – ēst. Alkohola koncentrāciju var mazināt ēšana. Kārtīgas uzkodas vai sātīgs ēdiens mazinās gan tieksmi uz alkohola lietošanu, gan paša alkohola iedarbību.

IV – dejot.Alkoholu vislabāk sadedzina fiziska slodze – sportošana un dejošana. Tāpēc nevajag visu laiku sēdēt pie galda. Ja iedzerts šampanietis, pēc tam ir kārtīgi jāizkustas.

Teorētiski mēs zinām, ka, izdzerot 50 gramu stiprā alkohola vai 150 gramu vīna (šampanieša), 0,5 promiļu alkohola deva netiks pārsniegta, tomēr nevaram būt pārliecināti par visiem simt procentiem, jo alkohola iedarbība ir atkarīga no daudziem faktoriem – organisma īpatnībām, vielmaiņas, veselības stāvokļa, ķermeņa svara, laika kopš alkohola lietošanas, dzimuma (sievietes reibst ātrāk un vairāk), noguruma.

Komentāri (5)CopyLinkedIn Draugiem X
Nepalaid garām!
Uz augšu