Petūnijas no spraudeņiem

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Apollo

Pavasarī nopirku nokarenās petūnijas. Tās ziedēja visu vasaru. Kā no šiem augiem varētu iegūt jaunus spraudeņus, saglabāt pa ziemu, lai nākampavasar būtu jauni spraudeņi?

Ruta Smiltenē

Nokarena auguma petūnijām septembra sākumā saīsina dzinumus — apgriež noražojušos, atstājot 15–20 cm garus ar lapām. Pēc apgriešanas vēl nedaudz mēslo, lai rudenī augiem lapu žāklēs pagūtu izveidoties jauni dzinumu aizmetņi. Pirms salnām tos ar visām kastēm ienes telpās. Ja ir maz vietas, augus pārstāda puķpodos ar svaigu augsni. Novāc nokaltušās lapas un dzinumus. Saglabāt var tikai veselus augus, tāpēc jāpārliecinās, vai tajos nav iemitinājušies kaitēkļi.

Ziemošanas laikā temperatūru pazemina līdz +12...+14°C, augus novieto gaišā telpā, nemēslo, laista mēreni, neiekaltē. Palielinoties gaismas intensitātei un dienas garumam, jau februārī un martā temperatūru paaugstina līdz +15...+18°C. Sākoties veģetācijai, mēslo reizi nedēļā.

Ziedošo nokareno augu jaunos dzinumus parasti apsakņo no februāra līdz aprīlim. Galotnes spraudeņus ņem tikai no jaunākajiem mātesaugiem (viengadīgiem augiem, kas pavasarī pavairoti ar spraudeņiem), dzinumiem jābūt nobriedušiem, 5–10 cm gariem, ar trim četriem lapu mezgliem. Pavairojot augus agri pavasarī, jau maijā, jūnijā iegūst kupli saaugušus cerus.

Spraudeņus sprauž kūdras un perlīta vai grants maisījumā (1:1), dēstu kastīti pārsedz ar caurumotu plēvi, noliek gaišā vietā. Apsakņošanai vēlama +18...+22°C temperatūra. Lai neizplatītos slimības, spraudeņus aplej ar 0,15–0,2% previkura šķīdumu. Stādiņi bieži jāmitrina, pirmajā nedēļā jāpieēno. Labvēlīgos apstākļos spraudeņi apsakņojas pēc trim nedēļām. Augus iepodo 5. nedēļā pēc iespraušanas, galotņo 6. nedēļā, ziedošus augus iegūst 10.–12. nedēļā.

Jaunākās nokareno petūniju šķirņu grupas

- 'Sanguna' — sāk ziedēt agrāk, salīdzinot ar surfīniju grupas petūnijām, labi zarojas, nav nepieciešama galotņošana, dzinumi sasniedz līdz 150 cm garumu. Ziedi nelieli, bet daudz. Šīs petūnijas ir izturīgas pret nelabvēlīgiem laika apstākļiem, ātri atjaunojas pēc lietus. Pareizi kopjot, zied visu vasaru, līdz salnām. Sērijā 20 krāsas (piemēram, «Atomic Blue», «Lipstick Rose», «Orchid Vein», «Pastel Yellow», «Pink Stripe»).

- 'Plush' — ļoti agra, teicami zarojas, ziedi vidēja lieluma, augšanas sākumstadijā aug stāvus, vēlāk iegūst nokarenu formu. Sērijā 7 krāsas (piemēram, «Red», «Lilac Pearl», «Deep Pink», «Salmon»).

UZZIŅA

Dažkārt mājas apstākļos pavairotas petūnijas zied vājāk nekā dārzniecībā audzētās. Visbiežāk pie tā vainojamas vīrusu izraisītās slimības. Vīrusi strauji vairojas, arvien vairāk novājina ziedošos augus, kavējot to augšanu un attīstību.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu