Reversais PVN pasargā nozares no krāpšanās, bet valsts nesteidz to ieviest plašāk

FOTO: ITAR-TASS/SCANPIX

Uzņēmēji, kuri vēlas savu nozari pasargāt no krāpšanās, arvien uzstājīgāk prasa reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu. Vairākām nozarēm šāds princips jau darbojas, un rezultāti esot. Taču tā ieviešana nav vienkārša, jo vairumā gadījumu izmaiņas nodokļa nomaksas kārtībā jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un Finanšu ministrija šajās sarunās nereti raugās drīzāk no Briseles pozīcijām, nevis kā Latvijas uzņēmēju sabiedrotā.

Reverso PVN budžetā maksā gala patērētājs

Reversajā sistēmā pircējs pārdevējam samaksā tikai noteikto cenu, bet nodokli bez starpniekiem pats ieskaita valsts budžetā.
Pašlaik reverso PVN Latvijā piemēro vairākās nozarēs -

Kokrūpnieki: Rezultāts ir, bet shēmotāji meklē jaunas iespējas

«Ar mūsu nozares produktiem PVN vairāk netiek griezts,» saka Kokrūpnieku federācijas vadītājs Kristaps Klauss. Kokrūpniecība bija pirmā nozare, kurai jau 1999.gadā Latvijā reverso PVN piemēroja. Sākotnēji tikai kokmateriālu piegādes darījumiem, ar laiku preču un pakalpojumu klāstu paplašinot.

Uzņēmēji novērojuši, ka tas noteikti ir devis rezultātus. «Normālas tirgus cenas, saprotama konkurence, pavisam savādāka uzvedības kultūra, kāda valda mūsu nozarē,» ieguvumus uzskaita Klauss.

Finanšu policijā secina, ka PVN shēmās neparādās tās preces un pakalpojumi, uz kuriem attiecas reversais PVN.
aizverot vienas durvis, shēmu organizatori meklē citas.

«Par šiem produktiem neviens nešmaucās. Par pārējiem - arī tiem, kas diemžēl turpina aplokšņu algu izmaksāšanu - es esmu diezgan pārliecināts – viņi šo PVN karuseli iegādājas no citu nozaru lietām, piemēram, konsultācijas, grāmatvedība, mārketings, reklāmas laukumi. Tās ir lietas, kurām arī vajadzētu pievērst uzmanību un ieviest reverso PVN, lai izslēgtu vēl vienu avotu,» uzskata Kokrūpnieku federācijas vadītājs.

Radikāli mainīt sistēmu?

«Ar pakalpojumiem ir vēl vienkāršāk. Ja precei jāpierāda izcelsme un kustība, jo tā ir manta, ko var sataustīt, tad ar pakalpojumiem nekad.

Iespējams, sistēma jāmaina radikāli, reverso sistēmu ieviešot vispārēji – secina uzņēmēju pārstāvji un nodokļu konsultanti.

kamēr vien būs preču un pakalpojumu grupas, kur krāpniecību pārcelt, tas notiks.

Viena no tādām nozarēm, kur Eiropas Komisija to ļauj darīt bez saskaņošanas, ir graudkopība. Plānots, ka jau tuvākajā laika Finanšu ministrija arī virzīs attiecīgus grozījumus normatīvajos aktos.

Ministrija: Reversais PVN - galējais līdzeklis

aicinājumam reverso PVN padarīt par standarta kārtību Finanšu ministrija nepievienojas.

«Uzņēmēju viedoklis nereti ir balstīts uz to, ka šis reverss nes lielu bonusu papildus klāt, ko uzņēmēji izjūt kā pašu galveno – naudas plūsmas uzlabošanu. Bet šis ir galvenais instruments, lai apkarotu krāpšanu. Un

mēs nevaram runāt par PVN vispārējo reversu, jo rad mēs gribētu prezumēt, ka jebkurš nodokļu maksātājs Latvijā ir krāpnieks.

reverso PVN uzskata par galējo līdzekli, kad visas cita iespējas apkarot krāpšanu izmēģinātas.
nozares, kurām pie šīs sistēmas izdevies tikt, nevar būt drošas, ka šāda kārtība būs vienmēr.
Uzņēmēji un nodokļu konsultanti Finanšu ministrijas atturību un iniciatīvas trūkumu kritizē.

«Man tas ir noslēpums, neatrisināms. Kad mēs arī gājām uz Finanšu ministriju ar priekšlikumiem un ar steigu. Kad Igaunija ieviesa vietējo reverso dārgmetāliem, tad tas krāpnieku vilnis vēlās uz Latviju. Un mēs teicām, tad mums arī vajadzētu ieviest. Un

tā vietā, lai mēs to prevenciju ar likuma grozījumiem panāktu, tā vietā vēlās audita vilnis pāri šai te industrijai un mēs viņus tā kā sodījām,»

To, vai un kurās jomās vēl vajadzētu reverso PVN, Valsts ieņēmumu dienestā, kas nodarbojas ar nodokļu iekasēšanu un shēmu izķeršanu, atturējās komentēt, norādot, ka tas ir politikas veidotāju jautājums.

Lasītākais šobrīd

Uz augšu