Bankas uzsver, ka to kontroles sistēmas ir atbilstošas un ziņu sniegšana VID notiks tāpat kā līdz šim Kontroles dienestam.
Tomēr skaidrojumus par konkrētiem gadījumiem, kas rada bažas par līdzšinējās prakses efektivitāti, bankas nesniedz – to liedz likums.
«Kritēriji nav mainīti, tātad tas nav nekas jauns priekš bankas, priekš bankas ir vienkārši jauns šis kanāls, kur informācija, kas joprojām tiek sūtīta Kontroles dienestam, tiek sūtīta arī VID. Attiecībā uz bankas pusē nepieciešamajiem resursiem nekādas izmaiņas likums neparedz,» norāda Swedbank Atbilstības kontroles daļas vadītājs Māris Krastiņš, nekomentējot «De facto» informāciju, ka Swedbank, par spīti lielajam klientu skaitam, neatļautu nodokļu shēmu pazīmes uzrauga tikai 7-8 darbinieki.
Nordea banka līdzšinējo praksi attiecībā uz sadarbību ar VID un klientu iespējamiem nodokļu pārkāpumiem piekrita komentēt tikai rakstiski. Nordea bankas Juridiskā departamenta vadītājs Latvijā Juris Bogdanovs, norāda, ka saistībā ar 1.aprīļa grozījumiem likumā Par nodokļiem un nodevām banka ir veikusi izmaiņas savos iekšējos procesos, lai informācija par aizdomīgajiem darījumiem, kas atbilst noteiktajām pazīmēm, tiktu sniegta arī VID. «Banka ievēro normatīvo aktu prasības, un tās politika ir sadarboties ar izmeklēšanas iestādēm un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sniegt tām bankas rīcībā esošo informāciju. (..) Regulāri tiek veikta arī esošo klientu saimnieciskās darbības un veikto darījumu uzraudzība, lai pārliecinātos, vai klienta veiktie darījumi nav uzskatāmi par aizdomīgiem. (..) Bankas politika attiecībā uz sponsorēšanas aktivitātēm ir sniegt atbalstu iniciatīvām, kas veicina sabiedrības attīstību un izglītošanu, izvērtējot katra sponsorēšanas projekta atbilstību individuāli,» rakstveidā uzsver Nordea banka.
Banku uzraugi atzīst, ka jaunievedums par tiešo saikni starp VID un bankām ir pozitīvi vērtējams no ēnu ekonomikas apkarošanas viedokļa, tomēr problēmas nesaskata arī līdzšinējā kārtībā. «Mums nav bažas lielas šobrīd un pamata uzskatīt, ka bankas nespēs identificēt aizdomīgus darījumus nodokļu apiešanas jomā, jo viņas to ir darījušas arī līdz šim, bet tagad būs tas papildu darbs, ka tas tiks tieši sniegts arī VID,» apliecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve Ieva Upleja.
Arī banku nozares lobijs uzskata, ka problēma, ja tāda būtu bijusi, jāmeklē VID un Kontroles dienesta savstarpējā informācijas apmaiņā, nevis banku kūtrumā atklāt savu klientu aizdomīgus darījumus. «Nozarei bija žēl, ka bija jāveido sistēma, ka tas ir otra veida ziņojums uz valsts institūcijām, ka valsts neapmainās savā starpā ar informāciju, bet mēs ziņojam papildus – bankas ziņo ne tikai uz Kontroles dienestu, bet arī uz VID, bet lai tā būtu,» saka Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace.
Lai gan banku ziņojumu plūsma no 1.aprīļa vēl nav sākusies, jo ar katru banku ieņēmumu dienestam jānoslēdz individuāls līgums, VID vadība ar jaunievedumu saista lielas cerības, jo par iespējamo nodokļu izkrāpēju naudas plūsmām uzzinās, vēl pirms uzņēmums brīdināts par audita sākšanu. Lielo PVN shēmu izmeklētājiem tomēr nepatīk, ka arī pēc jaunās normas ieviešanas Finanšu policija neiegūs pilnu piekļuvi banku informācijai, kas sākotnēji netiek identificēta kā klientu nodokļu pārkāpumi. «Nu labi, var runāt par šīm norādēm – attiecināt uz nodokļu jomu vai neattiecināt uz nodokļu jomu, te atkal jāsaprot: kurš būs tas speciālists, kurš to izvērtēs, vai šis ziņojums attiecas uz nodokļu jomu, vai ne?» bažījas FPP direktora vietnieks D.Aniņš.