Kā pārvarēt jūras slimību

Tiklīdz siltais laiks būs galā, ceļojumos dosies tie, kuri vēlas pagarināt vasaru. Tomēr ne vienam vien, kuģojot, lidojot vai braucot ar autobusu, izpriecu sabojā nelaba dūša.

Vainīgs līdzsvara aparāts

Slikta pašsajūta, reiboņi, bālums, vemšana ir ierastākie simptomi tiem, kurus piemeklējusi jūras slimība. Veselības stāvoklis reizēm var būt tik kritisks, ka ceļu turpināt nav iespējams, un atgūšanās laiks var ilgt pat līdz piecām dienām.

Šādas problēmas nav tikai pavisam maziem bērniem, jo līdzsvara jeb vestibulārais aparāts attīstās, mācoties staigāt. Otorinolaringologs Pauls Šmits cilvēkus, kuriem raksturīga jūras slimība, apraksta kā emocionālus, nervozus un jutīgus. Nepatīkamās izjūtas rada organisma veģetatīvās nervu sistēmas reakcija.

Nelaba dūša braucot ir saistīta ar iekšējā ausī esošā līdzsvara aparāta pārmērīgu uzbudinājumu. To rada auss šķidruma – endolimfas – svārstības, kas, iedarbinot kustību centrus, palīdz ķermenim noturēties vertikāli. Ja atbildes reakcija uz attiecīgo kairinājumu ir spēcīgāka, nekā vajadzētu būt, rodas slikta dūša, reibst galva, sākas pastiprināta svīšana, bālēšana un pat ģībonis.

Kā novērst nelabumu?

Aptiekās ir nopērkami speciāli preparāti, kas bloķē receptorus. Galvenokārt tās ir ingvera tabletes, kas palīdz nomierināt veģetatīvo nervu sistēmu. Impulss, kas nonāk smadzeņu centrā, kļūst vājāks un nespēj izplatīties uz apkārtējām nervu struktūrām. Tiem, kuri cieš no mērenas jūras slimības, iesaka zāles dzert jau 12 – 24 stundas iepriekš vai vienlaicīgi ar kuģošanas sākumu.

Ingvers novērš ne tikai visus simp­tomus un nelabumu, bet arī vājumu, galvas reiboņus un aukstus sviedrus.

Šiem medikamentiem lielākoties nemēdz būt blakusparādības, lai gan reizēm var būt miegainība, koncentrēšanās spēju traucējumi, reiboņi un redzes pasliktināšanās.

Iedarbīgāks līdzeklis ir Vertirosan ar B6 vitamīnu. Tablešu galvenā sastāvdaļa – dimenhidrināts – mazina reiboni un vemšanas kairinājumu jau pēc pusstundas vai stundas, bet tā iedarbība saglabājas apmēram četras stundas pēc lietošanas. Arī B6 vitamīns darbojas kā vestibulārā aparāta stabilizētājs. Šīs tabletes var lietot pieaugušie un bērni no septiņu gadu vecuma.

Cilvēkiem, kuri jūras slimību nespēj uzveikt visu mūžu, ieteicams izmantot treniņus uz batuta vai šūpošanos, jo tad kustības svārstības ir īsākas un endolimfa nepaspēj iekustēties. Tāpēc šūpolēs parasti nekļūst nelabi, taču uz kuģa šķidrums ausī iekustas lēnāk un svārstās ilgāk.

Arī deguns

Ceļojot ar kuģi vai lidmašīnu, reizēm pārņem arī nervozitāte vai nemiers. Šādā gadījumā ieteicami baldriāna preparāti. Kā nomierinošs līdzeklis noder māteres un vīgriezes tēja.

Ja atmosfēras spiediena pazemināšanās dēļ pārgājienā kalnos vai lidojuma laikā sāk asiņot deguns, sēdus viegli jānoliec galva uz priekšu, bet nāsis dažas minūtes cieši jāspiež ar pirkstu uz leju vai pret deguna starpsienu. Noderīgas ir aukstas kompreses uz deguna saknes un pakauša.

***

PADOMI

Pirms ceļojuma nav ieteicams aizrauties ar ēšanu un alkohola lietošanu.

Lidmašīnā vēlams sēdēt pie spārniem, bet kuģojot aizņemt kajīti kuģa vidū pēc iespējas tuvāk ūdens līnijai.

Braucot autobusā vai automašīnā, ieteicams sēdēt priekšējā sēdeklī, jo tur šūpošanās ir mērenāka. Straujos pagriezienos jācenšas noliekties transportlīdzekļa kustības virzienā.

Braucot logu ieteicams turēt atvērtu.

Var palīdzēt skatiena koncentrēšana vienā punktā un lūkošanās uz priekšu, cenšoties novērst uzmanību no domām par nelabu dūšu.

Braucot var sūkāt konfektes, jo, žoklim kustoties, regulējas spiediens, kas ietekmē vestibulāro aparātu un mazina nelabo dūšu.

Ieteicams klausīties relaksējošu mūziku, jo skaļa papildus uzbudina.

Lai novērstu nelabu dūšu, var vērt vaļā muti.

Vēlams dzert kaut ko saldu, jo veģetatīva uzbudinājuma brīdī smadzenēm pietrūkst cukura. Ieteicami arī ingvera cepumi, āboli, citrons, toniks, košļājamā gumija.

Kad kļūst slikti, jāievelk gaiss un jāaiztur elpa.

Nelabums pāriet ātrāk, ja atguļas.

Dažkārt palīdz auksta ūdens strūkla uz roku locītavām, kur pulsē vēnas.

Uz augšu