KNAB noraida galvojumu par Strancim noteiktā drošības līdzekļa mīkstināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šodien noraidīja vairāk nekā 380 personu, tostarp arī sabiedrībā labi pazīstamu cilvēku, parakstīto aicinājumu mīkstināt no amata atstādinātajam Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktoram, arhitektam Pēterim Strancim piemēroto drošības līdzekli, informēja viņa advokāts Uldis Cakars.

Jau informējām, ka vairāk nekā 380 personas, tostarp arī sabiedrībā labi pazīstami cilvēki, parakstījuši aicinājumu mīkstināt Strancim piemēroto drošības līdzekli, šonedēļ informēja viņa dzīvesbiedre Agnese Strance.

Kā informēja KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs, izvērtējot zvērināta advokāta lūgumā norādīto, tostarp pievienotos personiskos galvojumus un kriminālprocesā iegūtos pierādījumus, KNAB izmeklētājs secinājis, ka izmeklēšanā pašlaik neesot zudis vai mainījies tiesas piemērotā drošības līdzekļa pamats.

KNAB izmeklētājs uzskata, ka nav mainījies piemērotā drošības līdzekļa pamatojums, kas dotu pamatu tā mainīšanai uz citu - ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli. KNAB izmeklētājs uzskata, ka advokāta lūgums ir noraidāms, "jo tas neveicinātu kriminālprocesā nozīmīgu faktu noskaidrošanu".

Vitenburgs atzīmēja, ka tiesa, 28.martā pieņemot lēmumu par drošības līdzekļa pamatotību un tiesisko pamatu, konstatēja pamatu šādai nepieciešamībai - piemērot Strancim apcietinājumu.

Kā ziņots, Rīgas apgabaltiesa šodien nolēma paturēt apcietinājumā no amata atstādināto Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktoru, arhitektu Stranci.

KNAB 27.martā Stranci aizturēja ar būvniecību saistīto pašvaldības amatpersonu kukuļošanas lietā. KNAB amatpersonas Stranci aizturējušas, jo izmeklētāju rīcībā esošā informācija devusi pamatu uzskatīt, ka viņš varētu būt izdarījis vairākus ar kukuļošanu saistītus likumpārkāpumus.

Strancis tiek turēts aizdomās par nozieguma izdarīšanu, kas kvalificēts Krimināllikuma 320.panta 3.daļā caur 15.pantu - par "kukuļņemšanas mēģinājumu, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu vai to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli".

Minētais likuma pants paredz sodīt par vainīgu atzītu personu ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu.

"Ir runa par konkrētiem gadījumiem un konkrētām summām," pastāstīja Stranča advokāts Saulvedis Vārpiņš, norādot, ka sīkāku informāciju izmeklēšanas nolūkos viņam izpaust aizliegts. Pēc Vārpiņa teiktā, Strancis savu dalību viņam inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos kategoriski noliedz.

"Strancis bija pārsteigts, ka arī viņam mēģina inkriminēt Rīgas domes koruptīvās darbības," iepriekš sacīja Vārpiņš. "Domāju, ka lēmums par apcietinājumu pieņemts, lai nomierinātu sabiedrību."

Rīgas domes priekšsēdētājs Jānis Birks (TB/LNNK) Stranci atstādinājis no amata.

LETA jau ziņoja, ka 27.martā AS "Eldikrija" telpās KNAB aizturēja arī uzņēmuma toreizējo padomes priekšsēdētāju, bijušo Rīgas un Jūrmalas pilsētas mēru Andreju Inkuli.

Februāra vidū KNAB par kukuļošanu aizturēja bijušo Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktoru Vilni Štramu un bijušo departamenta administrācijas vadītāju Raimondu Janitu. Janitu 19.februārī no apcietinājuma atbrīvoja, bet Štrams joprojām atrodas cietumā.

Kratīšana Stranča kabinetā tika veikta arī pirms Janitas un Štrama aizturēšanas, taču toreiz nekādas citas sankcijas pret viņu netika vērstas.

Visticamāk, KNAB savāktie pierādījumi pret Stranci varētu būt saistīti arī ar Štramam un Janitam inkriminētajām noziedzīgajām darbībām, liecina aģentūras LETA rīcībā esoša informācija.

Janita tiek turēts aizdomās par 65 000 eiro (45 700 latu) kukuļa ņemšanu no kāda uzņēmēja saistībā ar būvprojektu Rīgā, Dzirciema ielā. Runa ir par laika periodu no pērnā gada pavasara līdz šim laikam, iepriekš pastāstīja Janitas advokāts Egons Rusanovs.

Pēc aizstāvja teiktā, Janita savu vainu atzīst daļēji. Viņš nenoliedz, ka ir saņēmis minēto naudas summu no kāda uzņēmēja, bet noliedz, ka būtu plānojis to nodot tālāk. Advokāts pastāstīja, ka uzņēmējs, kurš nodevis naudu Janitam, patlaban nav aizturēts.

Neoficiāli izskanējis, ka kukuļdošana notikusi saistībā ar uzņēmuma "NCC Spilve Development" būvniecības plāniem Spilvē. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja amatu atstājis saistībā ar kukuļdošanas skandālu minētais Prīts Tomings. KNAB ir apstiprinājis, ka starp aizdomās turētajiem ir arī kāda privātpersona - Igaunijas pilsonis.

Arī Štrams tiek turēts aizdomās par starpniecību 65 000 eiro kukuļa došanā. Štrama advokāts Guntars Antoms teica, ka pirmais ticis aizturēts Janita un, pamatojoties uz viņa sniegtajām liecībām, vēlāk aizturēts arī Štrams. Antoms uzsvēra, ka Štrams savu vainu neatzīst.

Patlaban turpinās pirmstiesas izmeklēšana un KNAB plašāku informāciju izmeklēšanas interesēs nesniedz.

Jau ziņojām, ka 380 cilvēku parakstījuši aicinājumu mainīt tiesas noteikto drošības līdzekli - apcietinājumu - no amata atstādinātajam Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktoram, arhitektam Pēterim Strancim. Tostarp aicinājumu parakstījusi kultūras ministre Helēna Demakova (TP).

Aicinājuma vēstuli parakstījušie apliecinājuši, ka nezinot nevienu tādu apstākli, kas dotu pamatu uzskatīt, ka Strancis jebkādā veidā varētu ietekmēt vai kavēt izmeklēšanas gaitu, atrodoties brīvībā, vai jebkādā veidā izvairīties no izmeklēšanas, kamēr tiktu noskaidroti patiesie lietas apstākļi, informēja viņa dzīvesbiedre Agnese Strance.

Demakovas vēstulē minēts, ka "Strancis ir raksturojams kā labi izglītots cilvēks ar augstu profesionālās atbildības izjūtu, komunikabilitāti un spēju jebkuru jautājumu risināt argumentētas diskusijas ceļā. Kultūras ministrijas rīcībā nav oficiālas informācijas par izmeklēšanas darbībām, kurās figurē Stranča vārds, bet vēlamies uzsvērt, ka līdzšinējā sadarbība ļauj mums par šo cilvēku sniegt visaugstākajā mērā pozitīvu atsauksmi."

Kopējo aicinājumu parakstījuši vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki - mācītājs Juris Rubenis, neiroķirurgs Indars Lūkins, acu ārste Ilga Lūkina, acu ārsts Fēlikss Lūkins, Latvijas Riteņbraukšanas federācijas viceprezidents Igo Japiņš, uzņēmēja Līga Plaude, ķirurgs Jānis Zaržeckis (LPP/LC), māksliniece Vineta Kaulača, uzņēmējs Andris Kreislers, motobraucējs Kristers Serģis, vairāku universitāšu mācībspēki un daudzi korporācijas "Fraternitas Livonica" biedri.

Uz augšu