S, 13.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Leģionāru piemiņas gājiena laikā izceļas domstarpības; aiztur Kremļa blogeri

TVNET
Leģionāru piemiņas gājiena laikā izceļas domstarpības; aiztur Kremļa blogeri
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Kā ik gadu 16.martā, arī šogad Rīgā pie Brīvības pieminekļa, Lestenes brāļu kapos un citviet Latvijā notiek II pasaules kara latviešu leģiona piemiņas pasākumi. Tie ierasti izraisa plašu rezonansi, jo pulcē arī grupiņu vēstures noliedzējus jeb tā dēvētos «antifašistus». Tāpat kā citus gadus, arī šoreiz Brīvības pieminekli piemiņas pasākumu laikā policija strādās pastiprinātā režīmā.

Teksta tiešraide ir noslēgusies.

No plkst.7 līdz 13 sapulci otrpus Brīvības pieminekļa laukumam rīkos biedrība «Nacionālo karavīru atbalstam». Iecerēts, ka tajā piedalīsies 30 cilvēki, un kā pasākuma mērķis norādīts «atgādināt par 1944.gada 16.martā noritējušajām Latviešu leģiona kaujām un skaidrot Latvijas un Latviešu leģiona Otrā pasaules kara vēsturi garāmejošiem interesentiem».

Savukārt divas stundas vēlāk, no plkst. 9 līdz 15, sapulci-piketu teritorijā pie Bastejkalna rīkos biedrība «Latvijas Antinacistiskā komiteja».

Tikmēr no plkst. 11 līdz 13 gājienu maršrutā Jāņa baznīca-Skārņu iela-Kaļķu iela-Brīvības piemineklis pieteikusi biedrība «Daugavas Vanagi Latvijā Limbažu nodaļa». Organizācijas mērķis ir ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa, iecerēts, ka tajā piedalīsies 100 personas.

Ziedu nolikšana
Ziedu nolikšana Foto: TVNET

16.martā gaidāmajos leģionāru piemiņas pasākumos pie Brīvības pieminekļa un Lestenes brāļu kapos plāno piedalīties liela daļa nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK Saeimas deputātu. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) šodien piedalīsies leģionāru piemiņas dievkalpojumā Rīgā, Jāņa baznīcā, un pēc Latvijas Nacionālo karavīru biedrības aicinājuma apmeklēs piemiņas pasākumu Lestenes brāļu kapos. Viņa pauda, ka šajos pasākumos ir iespēja runāt ar cilvēkiem un skaidrot Latvijas vēsturi.

Valsts policija un Drošības policija šodien, leģionāru piemiņas dienā, strādās pastiprinātā režīmā

saskaņā ar speciālu sabiedriskās kārtības nodrošināšanas plānu.

DP neizslēdz iespēju, ka pasākumus varētu apmeklēt radikāli tendētas personas.

16.marts ik gadu izraisa plašu rezonansi, jo šajā dienā tiek pieminēti Latvijas leģionāri. Bijušos leģionārus Nirnbergas tribunāls nav atzinis par kara noziegumus pastrādājušiem. Tomēr ārvalstīs viņus dažkārt dēvē par bijušajiem esesiešiem. Lai gan oficiāli «Waffen SS» bija brīvprātīgo formējums, faktiski vairākums tur dienējušo tika mobilizēti piespiedu kārtā.

Par 16.martu Latvijas valdības nostāja ir konsekventa - šī nav oficiāla piemiņas diena. Oficiāli Latvija kritušos karavīrus piemin 11.novembrī, iepriekš, skaidrojot vēsturiskos notikumus, iepriekš uzsvērusi Ārlietu ministrija.

Šodien notiks arī divi piketi - sabiedriski aktīvā juriste Ieva Brante kopā ar domubiedriem no plkst.9 līdz plkst.9.30 piketēs Rīgā, Antonijas ielā 2, iepretim Krievijas Federācijas vēstniecībai ar mērķi «atgādināt Krievijai par nodarītiem noziegumiem pret Latviju Otrā pasaules kara laikā», bet no plkst.9.30 līdz 10 pikets iepretim Vācijas vēstniecībai Raiņa bulvārī 13 ar analoģisku mērķi - lai «atgādinātu Vācijai par nodarītiem noziegumiem pret Latviju Otrā pasaules kara laikā».

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais