Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

IeM: Abas patvēruma meklētāju ģimenes grib rast mieru

Abas Latvijā ieradušās patvēruma meklētāju ģimenes no Sīrijas un Eritrejas gribēja rast mieru, Iekšlietu ministrijas (IeM) preses brīfingā pauda Valsts robežsardzes Atgriešanas un patvēruma meklētāju lietu nodaļas priekšnieks pulkvežleitnants Mareks Hoņavko. Eritrejiešu ģimenē vīrs darbojies viesnīcu menedžmenta sfērā, viņš brīvi runā angliski, savukārt sieviete ir friziere. Ģimene no Sīrijas pagaidām runā tikai arābiski. Abās ģimenēs ir bērni.

IeM valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane žurnālistiem skaidroja, ka patlaban ir uzsākta praktiskā procedūra konkrēta statusa iegūšanai. Viņa stāstīja, ka pārvietošanas process ilga vairākus mēnešus, savukārt aizvakar notika pēdējā intervija, kurā ģimenēm tika jautāts, vai viņi ir gatavi braukt uz Latviju.

Ministrijas valsts sekretāre arī pastāstīja, ka eritrejiešu ģimenē vīrs nodarbojies viesnīcu menedžmenta sfērā, viņš brīvi runā angliski, savukārt sieviete ir friziere. Savukārt ģimene no Sīrijas pagaidām runā tikai arābiski. Vīrietis ir drēbnieks-dizainers, savukārt sieva ir medmāsa.

Abās ģimenēs ir divi pirmskolas vecuma bērni.

Kā pauda Hoņavko, abas ģimenes vēlreiz apliecināja, ka viņi gribējuši nokļūt Latvijā, jo gribēja rast mieru. Viņš skaidroja, ka bija noprotams, ka abas ģimenes ir daudz cietušas. Amatpersona skaidroja, ka

ģimenes būs gatavas runāt ar medijiem, tomēr patlaban tuvākajās dienās patvēruma meklētāji vēlas atpūsties.

Skaidrojot, kāpēc uz Latviju tika nogādāti patvēruma meklētāji no Eritrejas, Pētersone-Godmane norādīja, ka vīrieši Eritrejā tiek nodoti karaklausībā, gluži kā nododot viņus verdzībā. Tāpat Eritrejā ir arī ļoti augsti terorisma riski.

No nākamās nedēļas ar abu ģimeņu locekļiem notiks padziļinātās intervijas.

Kā ziņots, vakar vēlu vakarā no Grieķijas Latvijā nogādāti pirmie patvēruma meklētāji - pārvietotas sešas personas, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība saskaņā ar Eiropas Savienības pārvietošanas programmu, aģentūru LETA informēja IeM.

Personas ieradās Latvijā vēlā piektdienas vakarā, neilgi pirms pusnakts un patlaban atrodas Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos.

Pēc ierašanās Latvijā, atbilstoši starptautiski noteiktajām procedūrām un Patvēruma likuma prasībām Valsts robežsardzes amatpersonas veica sākotnējās darbības, proti, iesniegumu pieņemšanu, personas iepazīstināja ar patvēruma meklētāja tiesībām un pienākumiem patvēruma procedūras laikā, veica sākotnējo aptauju, ievadīja personu pirkstu nospiedumus «Eurodac» sistēmā un izsniedza patvēruma meklētāja dokumentus.

Nākamnedēļ Valsts robežsardzes amatpersonas turpinās strādāt ar patvēruma meklētājiem un veiks padziļinātas intervijas un nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, lai lietas materiālus varētu nodot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei turpmākām darbībām un lēmumu pieņemšanai par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.

Tāpat pakāpeniski nākamnedēļ darbu ar pārvietotajām ģimenēm uzsāks citas valsts un nevalstiskās institūcijas, kam jānodrošina sociālekonomiskās iekļaušanas pasākumi.

Kā ziņots, Latvija divu gadu laikā apņēmusies no Grieķijas un Itālijas uzņemt 531 patvēruma meklētāju, kas sākotnēji uzturēsies Muceniekos. Neraugoties uz šo patvēruma meklētāju uzņemšanu, Latvijā, šķērsojot valsts austrumu robežu, ikdienā iekļūst nelegālie imigranti, no kuriem daļa pieprasa patvērumu Latvijā.

Uz augšu
Back