Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Rīgas Satiksmes apsargs no trolejbusa izdzen pensionāri

TVNET
Rīgas Satiksmes apsargs no trolejbusa izdzen pensionāri
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

TVNET rīcībā ir video, kur redzams, kā «Rīgas satiksmes» (RS) sabiedriskā transporta kontroles apsargs 11. janvāra vēlā vakarā ap pulksten 22:00 no 15. trolejbusa izsēdina pensionāri bezbiļetnieci.

15. trolejbuss ir leģendām apvīts, un regulāri tajā notiek kāds spilgts notikums. Šoreiz no transporta tika izdzīta pensionāre un jaunie puiši-kontrolieri sastādīja protokolu par braukšanu bez biļetes.

Pirms filmēšanas un apkārtējo aizrādījumiem kontroles apsargs centās veco sievieti ar spēku izvilkt no sēdvietas.

Video redzamā pensionāre nevēlējās izkāpt no transporta un teica, ka viņa ir nopīkstinājusi e-talonu. Tomēr trolejbusa vadītājs teica, ka neturpinās braukt, kamēr sieviete neizkāps. Un šī taktika iedarbojās. Vecā kundze tika dabūta ārā no transporta, lai saņemtu soda kvīti par braukšanu bez biļetes.

Zināms, ka pensionāriem-rīdziniekiem sabiedriskais transports ir bez maksas. Tomēr, ja bezmaksas talonu nenopīkstina, likums paredz, ka skaities bezbiļetnieks.

Ir vairāki iemesli, kāpēc pensionāram var gadīties nenopīkstināt savu e-talonu: veselības vai steigas dēļ, vai vienkārši to aizmirst izdarīt. Kā nekā šie ir veci cilvēki. RS kontrole atrunas īpaši neņem vērā. Viens no iemesliem -

viņu alga ir atkarīga no mēnesī sastādīto protokolu skaita un iekasētās summas.

Aculiecinieks norāda: kamēr kontrolieri atradās ārpus trolejbusa un mutiski aicināja pensionāri pamest transporta līdzekli, kontroles apsargs lika lietā iebiedēšanas taktiku, stāvot pensionārei blakus un kaut ko skaidrojot. Tikmēr trolejbusa pašā aizmugurē atradās vairāki bezbiļetnieki, tostarp dzērājs. Šos cilvēkus kontrole nepārbaudīja.

«Rīgas satiksmes» komentārs

«Rīgas satiksmes» pārstāvis Viktors Zaķis TVNET skaidro, ka minētā situācija notikusi ap pulksten 20:30 vakarā. Sieviete nebija nopīkstinājusi dzelteno e-talonu.

Zaķis norāda, ka kontroles apsardzes darbiniekiem, ja pasažieris brauc bez biļetes, ir tiesības pieprasīt personai izbeigt prettiesisko darbību. Ja prettiesiskās darbības netiek izbeigtas, apsardzes darbiniekam ir tiesības pasažieri izraidīt no sabiedriskā transportlīdzekļa. To arī paredz «Rīgas satiksmes» noteikumi.

Agresija pret kontrolieriem dubultojusies

Statistikas dati liecina, ka 2014. gadā konstatēti 79 gadījumi, kad pasažiera rīcība un uzvedība ir bijusi agresīva, no tiem konstatēti 27 gadījumi, kad tika lietots fizisks spēks pret kontrolieriem. Savukārt pērn konstatēti 152 gadījumi, no kuriem 48 gadījumos pret kontrolieriem tika lietots fizisks spēks.

Zaķis iestarpina, ka agresīva pasažieru uzvedība 2015. gadā pieaugusi saistībā ar līgumsoda apmēru palielināšanu no pērnā gada 20. februāra.

«Agresīva pasažiera uzvedība konstatēta, sākot no vienkāršas agresīvas uzvedības un necenzētas leksikas, beidzot ar nodarītiem miesas bojājumiem, par kuriem pat sākti kriminālprocesi. Kā piemēru var minēt: kad kontrolieris lūdzis uzrādīt biļeti, pasažieris uz to atbildējis ar grūdienu, pēc kontroliera lūguma izbeigt fizisku aizskaršanu konkrētais pasažieris nogrūdis kontrolieri zemē un ar dūrēm izdarīja vairākus sitienus pa kontroliera seju, kā rezultātā tika pārsists kontroliera vaigs un viņš guvis smadzeņu satricinājumu. Pateicoties apsardzes darbinieku rīcībai, agresīvais pasažieris tika savaldīts un neapdraudēja apkārt esošo sabiedrību līdz policijas ierašanās brīdim. Ir reģistrēti vairāki gadījumi, kur kontrolierim sejā tiek iepūsta asaru gāze, izgrūsti no transportlīdzekļiem, pielietots elektrošoks, tiek žņaugti, kā arī reģistrēts gadījums, kur pēc sitiena kontrolieris ir zaudējis samaņu. Ne tikai vīriešu dzimuma kontrolieri tiek fiziski iespaidoti no pasažieru puses, jo

ir konstatēti vairāki gadījumi, kad arī sieviešu dzimuma kontrolieres tiek žņaugtas,

izgrūstas no transportlīdzekļiem, saņēmušas sitienus. Ir reģistrēts gadījums, kur pasažieris darbiniecei ar galvas sitienu pārsitis degunu, izraisot smadzeņu satricinājumu, un šādi radījis miesas bojājumus, par kuriem attiecīgi uzsākts kriminālprocess,» stāsta Zaķis.

Protams, kontrolieru apsardzei ir jābūt, jo situācijas ir dažādas. Bet gadījumos, kad jārisina situācijas ar veciem cilvēkiem vai daudzbērnu māmiņām par e-talona nenopīkstināšanu laikus vai nevilšām kļūdām, šaursirdība nav pieņemama. Kā piemēru var minēt gadījumu pērn oktobrī, kad kontroliere sodīja divu bērnu māmiņu par e-talona tūlītēju nenopīkstināšanu, neņemot vērā, ka māmiņai jāsavalda divi mazi bērni un jānotur iepirkumu maiss.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu