Irānas ministrs: Starptautiskā sabiedrība «kļūst reālistiskāka» par Sīrijas dialogu

Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs

Starptautiskā sabiedrībā «kļūst arvien reālistiskāka» attiecībā uz Sīrijas konflikta noregulēšanas dialogu, izsakoties par piektdien Ņujorkā notikušās Starptautiskās Sīrijas atbalsta grupas sanāksmes rezultātiem, sacīja Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs.

«Starptautiskā sabiedrība kļūst arvien reālistiskāka attiecībā uz dialoga sekmēšanu starp Sīrijas valdību un no ārzemēm atbalstīto opozīciju, neizvirzot priekšnosacījumus,» ministra teikto citē telekanāls «Press TV».

Vienlaikus viņš atzina, ka

starptautisko sarunu pusēm saglabājas domstarpības, arī attiecībā uz to, kuri no Sīrijas opozīcijas grupējumiem būtu uzskatāmi par teroristiskiem.

«Diemžēl, dažus no tiem, kas ir «Al Qaeda», «Daesh» (»Islāma valsts«) un «Al Nusra» reinkarnācijas, daži mūsu kaimiņi un draugi atzīst par opozīcijas, nevis teroristiskiem grupējumiem. Tā kā arī par to būs jātiek skaidrībā,» norādīja Zarifs.

Dažas valstis joprojām uzskata, ka Sīrijas krīzi var atrisināt militārā ceļā, un tā «ir ilūzija»,

rezumēja ministrs.

Pilsoņkarš, kas Sīrijā notiek kopš 2011.gada, sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku. Karā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 250 000 cilvēku.

Pēdējā laikā starptautiskie centieni, lai panāktu Sīrijas konflikta atrisinājumu, kļuvuši intensīvāki.

ANO Drošības padome piektdien pieņēma rezolūciju, aicinot Sīrijas opozīciju un režīmu janvārī sēsties pie sarunu galda un uzdodot ANO palīdzēt ieviest un uzraudzīt uguns pārtraukšanu visā valstī.

Rezolūcija ietver pagājušajā mēnesī Vīnē pieņemto miera plānu, kas paredz ātri apturēt piecus gadus ilgstošo brutālo konfliktu, sešu mēnešu laikā izveidot pārejas valdību un 18 mēnešu laikā sarīkot jaunas vēlēšanas.

Pirmā Sīrijas politiskajai pārejai veltītā rezolūcija aicina ANO ģenerālsekretāru Banu Gimunu janvāra sākumā sarīkot miera sarunas un mēneša laikā sniegt priekšlikumus par ugunspārtraukšanas novērošanas mehānismu.

Rezolūcijā nav pieminēts prezidenta Bašara al Asada liktenis. Viņa galvenie sabiedrotie Krievija un Irāna atsakās no jebkādas vienošanās, kas liktu viņam atkāpties, bet ASV un citas valstis atbalsta opozīciju, kas pieprasa viņa aiziešanu no varas.

Sīrijas opozīcija piektdien paziņoja, ka veido delegāciju ANO rīkotām sarunām ar Asada valdību.

Uz augšu