Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

No kurienes cēlies Torņakalna nosaukums?

Torņakalns FOTO: flickr.com/photos/janitors

Katras vietas nosaukums nes sevī raksturu, vēsturi un mistēriju. Šoreiz šķetināsim Torņakalna mīklu.

Daudzi, visticamāk, nojauš, ka Torņakalna nosaukums nav radies gluži nejauši vai tāpat vien.

Torņakalna stāsts nebūt nav tik vienkāršs.

Vēsturiski avoti liecina, ka 1483. gadā Mārupītes labajā krastā tika uzcelts Rīgas senākais zināmais sardzes tornis – Sarkanais tornis. Tam bijuši seši stāvi (daži attēli liecina par pieciem), bet pats tornis bijis uzbūvēts no sarkaniem jo sarkaniem ķieģeļiem.

Sarkano torni mazāk piemin rakstiski avoti, turpretim vairāk par tā kādreizējo eksistenci liecina dažādas 17.gs. sākuma gravīras. Tornis attēlots gan Džakomo Lauro (1603), gan Meirāna (1638), Neimaņa (1612) un Tūma (1612) gravīrās.

Tornis atradies Daugavas kreisajā krastā, netālu no Mārupītes ietekas Daugavā. Tagadējā Mārupīte senākos laikos dēvēta arī par Marijas dzirnavu strautu, jo Daugavas kreisajā krastā atradušās arī dzirnavas.

Torņakalna Sarkanais tornis pēc savas funkcijas bijis sardzes tornis. Tas bijis drošs un labi nocietināts, savukārt no stāvās torņaugšas senākos laikos bijis viegli pārredzēt plašos un vijīgos Pārdaugavas ceļus, kuri plājušies uz Kurzemes un Zemgales pusi.

Gadījumos, kad Rīgai no Kurzemes vai Zemgales tuvojās naidnieks, Sarkanā torņa sardzes vīri devuši savā starpā norunātas zīmes pāri Daugavai Rīgas mūri sargājošajiem vīriem, tos brīdinot par nākošajām briesmām.

Tornis kļuva nevajadzīgs 17. gs., kad zviedri, poļu – zviedru karā ieņēmuši Rīgu, Mārupītes otrā pusē uzcēla savu nocietinājumu. Neilgu laiku abas būves pastāvējušas līdzās, bet tad Sarkanais tornis zaudējis savu funkciju. 17.gs. otrās puses gravīrās tas vairs nav redzams. Visu šo stāstu maķenīt interesantāku padara tas, ka precīzu Sarkanā torņa atrašanās vietu neviens mūsdienu arheologs tā arī nav spējis noteikt.

Tāds, lūk, stāsts par jauko Torņakalnu un tā vārda izcelšanos.

Uz augšu
Back