Mārtiņa dienas svinības Brīvdabas muzejā

Mārtiņdienas svinības Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā

FOTO: Ieva Čīka / LETA

Šo svētdien, 8.novembrī, no plkst. 12:00 līdz plkst. 16:00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā norisināsies Mārtiņa dienas svinības. Aizvadot rudens beigu darbus un sagaidot ziemas sākumu, Brīvdabas muzejs aicina mazus un lielus apmeklētājus tērpties maskās, dziedāt un dejot folkloras kopu pavadībā, baudīt Mārtiņdienas cienastu un «Mārtiņa beķerejas» sarūpētos pīrādziņus. Kopā ar folkloras kopām masku gājiens no sētas uz sētu.

Zemgales sētas rijā visi apmeklētāji varēs līdzdarboties Mārtiņdienas masku gatavošanā un pārģērbties līdz nepazīšanai visas dienas garumā.

Zemgales sētas pagalmā rotaļas, dančus no plkst. 12:30-13:45 vadīs folkloras zinātāju kopa - Ernesta Spīča muzikanti. Visas dienas garumā būs iespēja iegūt zināšanas koka karošu grebšanā.

Zemgales sētas istabā plkst. 12:00 - 14:00 pašiem mazākajiem būs iespēja piedalīties gailīšu veidošanas un krāsošanas darbnīcā un plkst. 14:30-15:30 pasaku un teiku stāstnieces stāstīs par Mārtiņa dienas tradīcijām un paražām.

Visas dienas garumā izjāde ar zirgu no Zemgales sētas līdz Bornes baznīcai.

Kurzemes sētas dižistabā plkst. 13:00 - 14:00 stāstnieces Liesma Lagzdiņa un Ārija Klēvere stāstīs lieliem un maziem pasakas ventiņ valodā. Pašiem mazākajiem 14:30-16:00 gailīšu krāsošanas darbnīca.

Kurzemes sētas pagalmā plkst. 13:45 - 15:15 Mārtiņbērni tiks aicināti dziedāt un dejot kopā ar folkloras kopām «Krulla» un «Zvīgzna».

Kurzemes sētā visas dienas garumā bērni tiks gaidīti Mārtiņdienas radošajā darbnīcā - senās spēles un rotaļas kopā ar Aldoni Baldiņu.

Kurzemes zvejnieka sētā «Lurķi» plkst 12:00-16:00 apmeklētājiem būs iespēja izmēģināt savus spēkus svilpaunieku darbnīcā keramiķa Māra Dubkēviča vadībā.

Nidas dūmistabā visas dienas garumā kopā ar Daugmales Jāni Mārtiņbērni varēs iemācīties liet vaska sveces, lai tumšās rudens dienas taptu gaišākas.

Bornes baznīcā plkst. 10:30 būs dievkalpojums, plkst. 14:00 apmeklētājus priecēs «Mārtiņkora» koncerts.

Smēdē darbosies kalējs Vilnis Vincēvičs, varēs izkalt īpašu Mārtiņa dienas medaļu

Pie Priedes kroga plkst. 15:30 rudens balvas Umurkumura stabā un jestri danči kopā ar folkloras kopu «Dandari», un svinīgā gailīšu makarēšana kopā ar Priedes kroga saimnieku.

Bezmaksas ekskursija plkst. 13:00-14:00 «Mārtiņa svinības senajā latviešu sētā» - pulcēšanās pie informācijas dēļa.

Par vēderpriekiem rūpēsies Priedes krogs un Zaļais Maksis (Zemgales sētā).

Pie Nidas dūmistabas būs sabraukuši amatnieki un pārtikas tirgotāji no visas Latvijas.

Kad rudens darbi pabeigti un pilni apcirkņi, var ieskandināt ziemas sākumu. No sētas uz sētu dodas Mārtiņbērni, atnesdami svētību, un tāpēc ir laipni gaidīti katrā mājā. Ik sētā tie ierodas dziedādami, dejodami un rotaļās iedami.

Brīvdabas muzejs aicina līdzi ņemt materiālus masku gatavošanai, tērpties maskās un ļauties Mārtiņdienas noskaņai!

Uz augšu