C, 11.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ziedotāju izglābtajai Zanei pēc plaušu transplantācijas trūkst naudas zālēm

TVNET/Panorāma
Ziedotāju izglābtajai Zanei pēc plaušu transplantācijas trūkst naudas zālēm
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9

Latvijas iedzīvotāju saziedotie 120 000 eiro ļāva veikt valsts neapmaksātu plaušu transplantācijas operāciju Zanei Lagzdiņai, dodot iespēju viņai dzīvot, taču izrādās, ka tagad Zanes dzīvība atkal ir apdraudēta – ar valsts kompensāciju nepietiek, lai iegādātos ikdienā nepieciešamās zāles, otrdien vēstīja LTV «Panorāma».

«Tas joprojām brīžam šķiet neticami, ka tiešām atbalstīja svešam cilvēkam... tas bija lieliski!» Tā par pilnīgi svešu cilvēku saziedotajiem 120 000 eiro priecājās Zane šā gada jūlijā, uzreiz pēc atgriešanās no klīnikas Vīnē. Tagad sieviete ir pilnīgi vesela, bet visu mūžu viņai būs jālieto divi konkrēti medikamenti.

Ja šie medikamenti netiktu lietoti, faktiski jau dažās dienās transplantētais orgāns tiktu atgrūsts, un tas nozīmētu letālu iznākumu, atzīst Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Andris Skride.

Valsts šos medikamentus kompensē tikai daļēji,

Zanei pašai jāpiemaksā 400 eiro mēnesī.

«Man pašai tādas naudas nav, man ir trūcīgās personas statuss, un es esmu 1.grupas invalīde, man ir invaliditātes pabalsts 106 eiro mēnesī, es to nekādā gadījumā nevaru pati atļauties. (..) Otrreiz es neuzdrošinos rakstīt «ziedot.lv» un ziedotājiem, tā būtu nekaunība, jo tik ļoti visi ir palīdzējuši un tik lielu summu īsā laikā saziedojuši. (..) Es jau ļoti ceru, ka kādam sirsniņa atmaigs, jo tā tiešām priekš visa, kas ir paveikts, nav liela summa,» saka Zane.

Zane šobrīd gaida Nacionālā veselības dienesta atbildi viņas lūgumam kompensācijas apjomu palielināt. Ārsts Skride gan atzīst – savā praksē neatceras gadījumus, kad tiktu pieļauti izņēmumi. Ministrija ieteikusi lietot citus medikamentus, bet alternatīvu nav.

«Ja kāds ministrijā uzskata, ka tiešām varēs atrast citu terapiju, kas iekļaujas šajos 14 000 gadā, tad laipni aicināti, es varētu atdot savu darba vietu un nestrādāt vairs. (..) Šādi gadījumi ir daudz, manā praksē tie ir katru mēnesi, bet pārsvarā, protams, mēs nemaz nesniedzam, jo tā summa ir tik liela, ka pacients jau uzreiz pasaka, ka viņš nevarēs samaksāt šo trūkstošo daļu,» norāda kardiologs.

Sarunas beigās ārsts atzīst –

kompensējamo medikamentu sistēma Latvijā reizēm liek nolaist rokas,

jo valsts nevarības dēļ ārstu paveiktais nereti tiek palaists vējā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu