Latvijas futbola izlase jauno atlases ciklu sāk ar neizšķirtu Kazahstānā (7)

Latvijas futbola izlase, uzsākot 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīru, izbraukumā otrdien nospēlēja neizšķirti 0:0 (0:0) ar Kazahstānas valstsvienību.

Maču abas valstsvienības iesāka piesardzīgi, Latvijas izlasei pirmajās minūtēs uzskatāmi pārņemot teritoriālo pārsvaru. Spēles septītajā minūtē Kazahstānas soda laukumā strīdīgā epizodē krita Valērijas Šabala, tomēr tiesneša svilpe klusēja.

Savukārt brīdi vēlāk pirmo reizi cīņā nācās iesaistīties Latvijas vārtsargam Aleksandram Koliņko, kurš ar veiksmīgu izgājienu apturēja pretinieku centrējumu. Pēcāk daudz aktīvāki laukumā izskatījās mājinieku spēlētāji, regulāri izmantojot Latvijas futbolistu kļūdas laukuma vidusdaļā.

Spēles 17.minūtē no tuvas distances garām Latvijas vārtu konstrukcijai sita Kazahstānas uzbrucējs Tanats Nuserbajevs. Savukārt 20.minūtē ceļgala savainojumā iedzīvojās Artis Lazdiņš, septiņas minūtes vēlāk tiekot nomainīts pret Aleksandru Fertovu. Tikmēr 22.minūtē pirmā dzeltenā kartiņa spēlē par novēlotu izklupienu tika parādīta Šabalam, bet 28.minūtē līdzīgā manierē brīdinājumu saņēma arī Latvijas izlases kapteinis Kaspars Gorkšs.

Pirmo sitienu viesi uz Kazahstānas vārtu pusi izpildīja vien 34.minūtē, kad Artjoms Rudņevs no aptuveni 25 metriem nespēja pārspēt pretinieku vārtsargu. Minūti vēlāk mājiniekiem radās labākā vārtu gūšanas iespēja līdz šim, Dmitrijam Šomko izšķērdējot teicamu sitiena pozīciju no desmit metriem.

Otrā puslaika pirmajās minūtēs ar pozicionālu uzbrukumu veidošanu aizrāvās Kazahstāna, Latvijas izlasei atbildot ar retiem un neizteiksmīgiem pretuzbrukumiem. Puslaika pirmo daļu izlases kopumā aizvadīja uzbrūkoši, regulāri meklējot robus sāncenšu aizsardzībā, tomēr vārtu gūšanas epizodes komandas nespēja radīt.

Cīņas 68.minūtē teicami Latvijas izlases uzbrukumam pieslēdzās labās malas aizsargs Vladislavs Gabovs, kurš pēc lieliskas Fertova piespēles nokļuva vienatnē ar pretinieku vārtsargu, raidot bumbu tam tieši virsū. Trīs minūtes vēlāk Latvijai radās vēl viena iespēja atklāt mača rezultātu, kad Andreja Kovaļova sitiens norībināja sāncenšu vārtu pārliktni.

Mača 78.minūtē rupjā veidā noteikumi tika pārkāpti pret Šabalu, taču tiesnesis pažēloja Kazahstānas izlases spēlētāju, brīdinājumu neparādot. Minūti vēlāk Rudņeva vietā laukumā nāca cits uzbrucējs Eduards Višņakovs. Pamatlaika noslēdzošajās minūtēs izlases laukumā izskatījās pagurušas, kas nereti kalpoja par iemeslu pasīvām darbībām.

87.minūtē Latvijas valstsvienības uzbrukuma laikā bumba Kazahstānas soda laukumā trāpīja pa roku vienam no mājinieku aizsargiem, tomēr tiesneša svilpe klusēja. Spēles kompensācijas laikā dzelteno kartiņu par rupju izklupienu saņēma Kovaļovs. Atlikušajās sekundēs neviena no izlasēm tā arī nespēja gūt vārtus, punktus mačā dalot uz pusēm.

Latvijas izlase pašlaik FIFA rangā ieņem 100.vietu, bet Kazahstāna atrodas vēl zemāk - 131.pozīcijā.

Kazahstāna četros savstarpējos mačos vēl ne reizi nav spējusi uzvarēt Latviju - divi zaudējumi un divi neizšķirti.

Jau vēstīts, Latvijas izlase pēdējo pārbaudi pirms jaunā atlases cikla aizvadīja iepriekšējā nedēļā, savā laukumā ar 2:0 pārspējot FIFA ranga 36.vietas īpašnieci Armēnijas valstsvienību. Abus vārtus Latvijas labā guva talantīgais uzbrucējs Šabala.

Tikmēr Kazahstāna pēdējā pārbaudes mačā pirms kvalifikācijas turnīra ar 7:1 sagrāva Kirgizstānas valstsvienību.

Pirmajā atlases cikla spēlē izlasei nepalīdzēja tās vadošais pussargs Aleksandrs Cauņa, kurš dažādu traumu dēļ nav spēlējis jau teju gadu. Pēc ceļgala operācijas atlabšanu turpina pamatvārtsargs Andris Vaņins, bet viņa prombūtnes laikā kandidātu vidū bija vien divi vārtsargi - Polijas čempionātā sekmīgi spēlējošais Pāvels Šteinbors, kurš 28 gadu vecumā līdz šim nav spējis izlasē debitēt, un pieredzējušais Aleksandrs Koliņko. Tāpat šobrīd nopietnu ceļgala traumu ārstē arī uzbrucējs Edgars Gauračs, un arī uzbrucēju līnijā viņa prombūtnes laikā iekļauti vien trīs spēlētāji.

Izlases kandidātu vidū bija iekļuvis arī Latvijas U-21 izlases aizsargs Vitālijs Jagodinskis, kurš kļuvis par Ukrainas augstākās līgas komandas Užhorodas «Hoverla» pamatsastāva spēlētāju. Komandā bija arī Kaspars Gorkšs un Aleksandrs Fertovs, kuri abi pašlaik ir bez klubiem.

Latvija 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā startēs A apakšgrupā kopā ar Nīderlandi, Čehiju, Turciju, Islandi un Kazahstānu. Pēc spēles ar Kazahstānu nākamās divas cīņas tiks aizvadītas oktobrī, kad latvieši uzņems Islandi un Turciju.

Latvijas Futbola federācijas (LFF) valde uzdevusi izlasei iekļūt labāko trijniekā.

Pēc divu apļu grupu turnīra finālsacensībās iekļūs katras grupas divas labākās komandas un labākā no trešajā vietā palikušajām izlasēm. Pārējās astoņas trešo vietu ieguvējas spēkosies «play-off» pāros par četrām atlikušajām ceļazīmēm.

Finālturnīrs 2016.gadā notiks Francijā. Šis būs pirmais Eiropas čempionāts, kurā līdzšinējo 16 komandu vietā startēs 24 izlases.

Latvijas futbola izlases sastāvs: Aleksandrs Koliņko, Vladislavs Gabovs, Nauris Bulvītis, Kaspars Gorkšs, Vitālijs Maksimenko, Oļegs Laizāns, Artis Lazdiņš (Aleksandrs Fertovs, 27.min.), Artūrs Zjuzins, Andrejs Kovaļovs, Valērijs Šabala, Artjoms Rudņevs (Eduards Višņakovs, 79.min.).