Latvijas izlase nenotur 17 punktu pārsvaru un zaudē Grieķijai

Latvijas vīriešu basketbola izlase Eiropas čempionāta pusfināla spēlē par 5.-8.vietu ceturtdien nenoturēja 17 punktu pārsvaru un ar rezultātu 90:97 (24:17, 20:20, 17:23, 29:37) ļoti rezultatīvā cīņā Lillē piekāpās Grieķijas valstsvienībai.

Latvijas basketbola valstsvienība Eiropas čempionāta spēlē par septīto vietu, kas būs izšķirošā, lai kvalificētos Riodežaneiro olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīram, otro reizi čempionātā sacentīsies ar Čehiju, noskaidrojās ceturtdien.

Čehijas izlase savā pusfinālā par 5.-8.vietu ceturtdien ar 70:85 (21:21, 16:21, 17:32, 16:11) piekāpās Itālijai.

Pirmā puslaika beigās un otrā sākumā Latvija iemeta 24 punktus pēc kārtas, bet nedaudz vēlāk sasniegts lielākais pārsvars duelī (56:39). Tomēr Grieķija tikpat ātri spēja deficītu samazināt un pēdējās minūtēs jau noveda dueli līdz uzvarai.

Latvijas izlasē rezultatīvākais ar 22 punktiem bija Kristaps Janičenoks, kurš realizēja visus piecus izpildītos tālmetienus, ar 14 punktiem viņam piebalsoja Dairis Bertāns un Mareks Mejeris, bet 13 punktus sameta Mārtiņš Meiers.

Savukārt Grieķijai 20 punktus iemeta Jannis Burusis, 16 punktus guva Vasilis Spanulis, bet pa 15 punktiem - Džanis Antetokoumps un Niks Kalatess.

Pirmajās trijās spēles minūtēs rezultatīvāki bija Latvijas izlases basketbolisti, mača sākumā panākot jau sešu punktu pārsvaru (11:5). Tiesa, arī pēc minūtes pārtraukuma grieķu uzbrukumi bija nesekmīgi, Latvijai jau panākot arī 16:5. Grieķijas izlases vairāku minūšu nerezultatīvos uzbrukumus ar precīzu divpunktu metienu pārtrauca Kalatess (16:7). Turpinājumā izlases apmainījās precīziem uzbrukumiem, latviešiem saglabājot pārsvaru desmit punktu robežās (20:10).

Tomēr grieķi guva četrus bezatbildes punktus (20:14), bet Latvija atjaunoja desmit punktu handikapu (24:14). Pusminūti pirms ceturtdaļas beigām Georgs Printezis ar precīzu tālmetienu panāca septiņu punktu atstatumu (17:24), ar kādu noslēdzās pirmais spēles nogrieznis.

Otrās ceturtdaļas ievadā Mārtiņš Meiers ar soda metienu vēl atjaunoja astoņu punktu pārsvaru Latvijai, tomēr pretinieki to ļoti ātri likvidēja - divus punktus guva Konstantīns Sluks, bet piecus pēc kārtas Antetokoumps -, un Latvijas pārsvars vairs bija tikai viens punkts. Savukārt ceturtdaļas ceturtās minūtes izskaņā Antetokoumps ar vēl diviem soda metieniem jau izvirzīja Grieķiju vadībā ar 28:27.

Kopumā Grieķija iemeta astoņus punktus pēc kārtas, kas ļāva jau atrasties priekšā ar 32:27, bet vēl pēc brīža panāca arī 37:28. Tomēr atlikušās trīsarpus puslaika minūtes Latvija aizvadīja ļoti veiksmīgi, veicot ļoti svarīgu izrāvienu. Vispirms četrus punktus pēc kārtas guva Meiers, turpinājumā Janičenoks ne tikai realizēja tālmetienu, bet arī iemeta divus punktus ar sodu, Jānis Blūms iemeta divus soda metienus, bet Mejeris un Bertāns guva punktus no groza apakšas, kas pēc 20 minūtēm Latvijai jau deva vadību ar 44:37.

Otrā puslaika ievadā Latvija veiksmīgo izrāvienu turpināja - tālmetienu realizēja Jānis Timma, bet piecus punktus iemeta Mejeris -, un Latvijas skrējiens noslēdzās ar 24:0. Lielākais Latvijas pārsvars bija 17 punkti (56:39), bet uzreiz pēc tam nākamo izrāvienu spēlē jau veica Grieķija, kas sameta deviņus punktus pēc kārtas, pietuvojoties līdz 48:57.

Priekšpēdējā trešās ceturtdaļas minūtē Grieķija pēc Antetokoumpa tālmetiena samazināja deficītu jau līdz 54:57, bet pirms pēdējām desmit minūtēm Latvija bija priekšā vien ar 61:60. Turklāt pēdējās sekundēs laukumu ar piecām piezīmēm atstāja Kaspars Bērziņš.

Izšķirošajā ceturtdaļā Grieķijas izlases pirmajā uzbrukumā vadībā bija Spanulis, un tā vairs netika izlaista. Kaut Latvija kādu laiku pretiniekiem neļāva tikt tālāk par sešiem punktiem, tomēr trīs minūtes pirms pamatlaika beigām pēc Mārtiņa Meiera nesportiskās piezīmes Grieķija panāca 83:75.

Pēdējā minūtē Latvija ar izmisīgu cīņu Grieķijai izprovocēja vairākas kļūdas un ļoti īsā laikā no 79:92 panāca 86:92, tomēr neko vairāk tā paveikt nespēja, ciešot sāpīgu zaudējumu.

Šajā mačā īpaši neveiksmīga statistika bija Jānim Strēlniekam un Jānim Blūmam - laikā, kad viņi atradās laukumā, Latvija ielaida par attiecīgi 26 un 21 punktu vairāk, nekā iemeta. Savukārt laikā, kamēr laukumā bija Meiers, Latvija iemeta par 14 punktiem vairāk, nekā ielaida.

Ceturtdaļfināla spēlē Latvijas basketbolisti ar 70:84 atzina iepriekšējā čempionāta uzvarētājas Francijas pārākumu, kamēr Grieķijas izlase 71:73 sīvā cīņā piekāpās spēcīgajai Spānijai.