Skaņas un jauno mediju tehnoloģijas Rjodzi Ikedas koncertā «datamatics [ver.2.0]»

FOTO: publicitātes

Laikmetīgās mākslas festivālā «Survival Kit 6», kas norisināsies Rīgā no 4. līdz 27. septembrim Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros, 7. septembrī kinoteātrī «Splendid Palace» notiks japāņu mākslinieka Rjodzi Ikedas (Ryoji Ikeda) audio vizuāls koncerts «datamatics [ver.2.0]».

Biļetes uz Rjodzi Ikedas koncertu pieejamas «Biļešu serviss» kasēs un internetā.

Rjodzi Ikeda, viens no pazīstamākajiem Japānas eletroniskās mūzikas autoriem, savos darbos ne tikai pievēršas skaņas raksturīgākajām pamatiezīmēm, bet vienlīdz veiksmīgi izmanto arī gaismu kā matēriju un matemātiku kā metodi. «datamatics» ir ilglaicīgs projekts, kas sastāv no vairākām daļām – kustīga attēla, skulpturāliem elementiem, skaņas un jauno mediju tehnoloģijām. Viņa darbiem piemītošais vizionārisms rosina iztēli par utopiskās pilsētas nākotnes modeli, sasaucoties ar festivāla «Survival Kit» šī gada tēmu «Utopiskā pilsēta».

Rjodzi Ikeda dzimis 1966.gadā Gifu, Japānā, dzīvo un strādā Parīzē, Francijā. Savu radošo darbību viņš aizsāka 90. gados kā dīdžejs un skaņu mākslinieks, no 1994.gada darbojās multimediju mākslas grupā «Dumb Type». Autors nodarbojas gan ar elektroniskās mūzikas komponēšanu, gan vizuālo mākslu un tiek uzskatīts par vienu no pārliecinošākajiem un starptautiski atzītākajiem māksliniekiem, kas veiksmīgi spēj apvienot šos abus medijus. Savos darbos viņš fokusējas uz skaņas un vizuālo struktūru pamatīpašībām, izmantojot matemātisku precizitāti un matemātisko estētiku. Mākslinieka performances tiek smalki konstruētas no dažādiem skaņas elementiem, vizuāliem materiāliem, fiziskiem fenomeniem un matemātiskām darbībām.

Autors bieži izmanto spēcīgus sensuālos efektus, kas robežojas ar cilvēka uztveres spējām un iedarbojas gandrīz hipnotizējoši uz klausītāja maņām. Viņa mūziku veido neparastas frekvences, ultraskaņas, trokšņi un skaņas pamatelementi, ar kuriem eksperimentējot mākslinieks cenšas izzināt cilvēka uztveri, tās saistību ar matemātiku, laiku un telpu. Rjodzi Ikeda tiek dēvēts par ultra-minimālistu, jo tiecas reducēt vizuālus un audiālus objektus līdz pastiprinātai maņu pieredzei. Paralēli skaņu projektiem, viņš veido arī instalācijas, pievēršas grāmatu mākslai un mūzikas ierakstiem, sadarbībā ar arhitektiem veidojis arī telpiskas struktūras. Autors piedalās nozīmīgākajos laikmetīgās mākslas un mūzikas festivālos, kā arī iesaistās plaša mēroga starpdisciplināros projektos. Šogad Rjodzi Ikedam piešķirta Prix Ars Electronica Collide@CERN 2014 balva.

Šis Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas koncerts tapis sadarbībā ar ES – Japānas festivālu komiteju (EU-Japan Fest Japan Commitee).

Visu festivāla «Survival Kit 6» laiku paredzētas arī dažādas citas norises – mākslinieku performances kultūras forumam «Baltā Nakts» ietvaros, ekskursijas pilsētvidē, lekcijas un priekšlasījumi. «Survival Kit» ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā. Festivāls ik gadu uzrunā un iesaista līdz 15 000 apmeklētāju. Šogad festivālā, kura centrālais notikums ir laikmetīgās mākslas izstāde, piedalās vairāk nekā 70 dalībnieku no 25 pasaules valstīm.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu organizē nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. Rīga 2014 programmas partneris ir Lattelecom, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

Uz augšu