Grīneveja «Eizenšteins Gvanahvato» Rīgā jau šonedēļ

«Eizenšteins Gvanahvato»

FOTO: publicitātes

Sākot no 18. septembra Rīgas kinoteātros būs skatāma izcilā britu režisora Pītera Grīneveja (Peter Greenaway) jaunākā spēlfilma «Eizenšteins Gvanahvato», kuras animācijas daļu producējusi «Filmu Studija RIJA». Filma atklās kinofestivālu «Baltijas pērle» 17. septembrī plkst.18.00 kinoteātri «Splendid Palace», uz kuras pirmizrādi ierādīsies arī pats filmas režisors Pīters Grīnevejs.

«Es priecājos, ka filma tiks izrādīta Eizenšteina dzimtajā pilsētā (Rīgā) un tieši ar to atklās festivālu. Dižais kino modernists un eksperimentētājs Eizenšteins aizbrauca no Krievijas, no Staļina represiju paranojas, no dīvainajām politiskajām kolīzijām un atklāja sev pilnīgi jaunu, neierastu vidi. Šīs desmit dienas satricināja Eizenšteinu. Kino allaž, visos laikos vērpjas ap divām mūžīgajām tēmām – mīlu un nāvi, Erosu un Tanatosu. Tieši Meksikā viņš sajutās brīvs un daudz atvērtāks cilvēka esības izprašanai. Tur pavadītie mēneši apvērsa Eizenšteina priekšstatus par pasauli.» (P.G.)

Filmu studijai «Rija» šis bija jauns un neierasts izaicinājums - erotiskā animācija. Kopīgi ar režisoru Pīteru Grīneveju «Rija» atlasīja pasaulslavenā kino režisora Sergeja Eizenšteina ekspresīvos zīmējumus, kas tapuši Meksikā, un atdzīvināja tos animācijas valodā.

Filma jau paspējusi piesaistīt plašu skatītāju interesi, kā arī provocējusi visnotaļ dažādus kritiķu viedokļus. Filmas pirmizrāde notika 2015.gada Berlīnes kinofestivālā, kur tā izrādījās visskandalozākais pieteikums, ne tikai satura dēļ, bet arī pateicoties Grīneveja savdabīgi estētiskajai pieejai filmas veidošanā.

«Eizenšteins Gvanahvato» būs skatāma arī citos kinoteātros Rīgā, no 18. septembra Kino Citadele, Splendid Palace, Multikino un Cinamon.

Filmas anotācija. Būdams radošo spēku pilnbriedā, padomju kinorežisors Sergejs Eizenšteins 1931. gadā dodas uz Meksiku, lai uzņemtu filmu «Lai dzīvo Meksika». Eizenšteins ierodas Gvanahvato, tikko saņēmis Holivudas atraidījumu un izjuzdams arvien lielāku spiedienu atgriezties staļiniskajā Krievijā. Gida Palomino Kanjedo vadībā viņš piesardzīgi atklāj saiknes starp Erotu un Tanatu, seksu un nāvi, un labprāt atveido tās kino, taču nevēlas ciest reālajā dzīvē.

Šajā filmā Pīters Grīnevejs pēta radoša ģēnija prātu, kas sastopas ar alkām un bailēm no mīlestības, seksa un nāves. Desmit kaislīgas dienas, kas neatgriezeniski pārvērš vienu no pasaules kino dižgariem un ietekmē viņa turpmāko darbu.

Fima skatāma no 18+

Uz augšu