Uzvara! Pēc 14 gadu pārtraukuma spēlēsim ceturtdaļfinālā

Latvijas vīriešu basketbola izlase Francijas pilsētā Lillē notiekošā Eiropas čempionāta astotdaļfinālā ar 73:66 (20:20, 22:20, 13:12, 18:14) pieveica Slovēnijas valstsvienību, nodrošinot cīņu ceturtdaļfinālā par medaļām un iespēju piedalīties nākamā gada Riodežaneiro vasaras olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā. Latvijai kvalificēties ceturtdaļfinālam izdevās pirmo reizi kopš 2001.gada finālturnīra.

Rezultatīvākais Latvijas izlasē ar 17 punktiem, sešām atlēkušām bumbām un astoņām piespēlēm bija Jānis Strēlnieks, bet 13 punktus pievienoja un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Kaspars Bērziņš.

Savukārt Slovēnijai ar 17 punktiem izcēlās Zorans Dragičs, bet deviņus punktus pievienoja un trīs bumbas zem groziem izcīnīja Jaka Blažics.

Mača rezultātu ar precīzu tālmetienu atklāja Bertāns. Turpinājumā abas komandas aizvadīja līdzīgu cīņu, rezultātam vairākkārt esot neizšķirtam. Slovēnija pirmo reizi šajā mačā vadībā izvirzījās pēc četrām nospēlētām minūtēm, kad panāca 9:7. Tiesa, uzreiz pēc tam latvieši pēc veiksmīgiem Freimaņa metieniem atguva vadību un panāca četru punktu pārsvaru (13:9). Taču ceturtdaļas izskaņā atkal veiksmīgāk darbojās Slovēnijas izlase, kā rezultātā spēles nogrieznis noslēdzās neizšķirti.

Arī otrā ceturtdaļa sākās līdzīgā cīņā, abām komandām gūstot pa vairākiem punktiem. Taču pie rezultāta 29:27 slovēņu labā Latvijas izlasei izdevās gūt vairākus grozus pēc kārtas, izvirzoties vadībā ar 36:29, kas bija lielākā rezultāta starpība šajā mačā līdz tam brīdim. Tomēr arī šī spēles nogriežņa izskaņā veiksmīgāk spēlēja Slovēnijas komanda, kas atkal panāca neizšķirtu rezultātu (40:40). Tiesa, puslaika pēdējā uzbrukumā vēl divus punktus Latvijai guva izlases kapteinis Jānis Blūms.

Zīmīgi, ka neizšķirts pēdējo reizi šajā mačā tika panākts tieši pirmā puslaika beigās. Visu atlikušo laiku Latvijas izlase bija vadībā.

Trešās ceturtdaļas pirmajā minūtē atkal sešu punktu pārsvaru panāca Latvijas izlase (46:40). Spēles nogriežņa vidū Latvijai bija «sausuma» periods, kad netika gūts neviens punkts, ļaujot pretiniekiem pietuvoties rezultātā (51:50), taču ne izlīdzināt to.

Noslēdzošo spēles nogriezni veiksmīgāk iesāka latvieši, kas četras minūtes līdz pamatlaika beigām pirmo reizi šajā cīņā panāca desmit punktu pārsvaru (67:57). Turpinājumā abu komandu spēlētāji, nespējot gūt punktus no spēles, mainīja spēles rezultātu, trāpot no soda līnijas. Tiesa, līdz pat spēles beigām vadībā atradās Latvija, kas svinēja ļoti svarīgu uzvaru.

Ceturtdaļfinālā Latvija tiksies ar Francijas un Turcijas dueļa spēcīgāko komandu.

Latvijas basketbolisti D apakšgrupā izcīnīja trīs uzvaras piecos mačos un ieņēma otro vietu, bet Slovēnija ar identisku bilanci palika trešajā pozīcijā C grupā.

Piebildīsim, ka augusta sākumā, gatavojoties Eiropas čempionātam, Latvijas izlase ar rezultātu 72:66 savā laukumā apspēlēja Slovēnijas komandu.

Eiropas čempionātā tiks dalītas ceļazīmes arī uz 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Pie tām tiks turnīra finālistes, bet trešās līdz septītās vietas ieguvējas kvalificēsies olimpiskajam atlases turnīram.