Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Atklās festivālu «Survival K(n)it 7»

FOTO: Edgars Kalmēns TVNET

Šovakar plkst.19 bijušajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) galvenajā ēkā, Krišjāņa Barona ielā 14, tiks atklāts festivāls «Survival K(n)it 7».

Festivāla atklāšanā paredzētas arī Ingelas Īrmanes, mākslinieku grupas «Klīga» un etīžu teātra «Nerten» performances. Pirms tam plkst.18 pie Latvijas Nacionālās operas ēkas notiks Egles Budvītītes performance «Horeogrāfija skrienošiem vīriešiem». Savukārt vēl agrāk - plkst.15 - pie Ministru kabineta notiks Kalles Hamma un Džamila Kamangera performance, kurā mākslinieki ar pērlītēm izšūs bēgļu ceļošanas dokumentus, tādējādi aktualizējot bēgļu pārvietošanās tēmu Latvijā.

Jau ziņots, ka festivālā «Survival K(n)it 7» aptuveni 40 latviešu un citu valstu mākslinieku aicinās palūkoties uz to, kā mazas, ikdienišķas lietas var ietekmēt lielus notikumus un pat izraisīt globālus satricinājumus, preses konferencē par festivālu stāstīja viena no tā kuratorēm Solvita Krese.

Viņa norādīja uz dažādām lietām, kas veido mūsu dienu, - staigāšanu, mājas uzkopšanu, adīšanu, kuras angliskais tulkojums ir iekļauts šī gada festivāla nosaukumā, kā arī citām darbībām, kuras ikdienā netiek ievērotas. «Vēlamies apturēt dienas plūsmu un palūkoties uz to kā rituālu, atzīmējot mazu lietu spēku, kas var ietekmēt lielus notikumus,» par festivāla tēmu stāstīja Krese. Kā piemēru viņa minēja animācijas filmu, kurā no adāmadatām nokritis valdziņš izraisījis zemestrīci. Tajā pašā laikā festivāls ir saistīts ar «mezglojumu» - sadarbības tīklu starp nelielām mākslas institūcijām, kuras nodarbojas ar sociālo tēmu aplūkošanu.

Festivāla izstāde šogad notiek bijušajā LNB galvenajā ēkā, Krišjāņa Barona ielā 14. Kā stāstīja Krese, katru gadu festivāla vietai tiek izvēlēta vieta ar laba satura potenciālu. Kuratore uzsvēra, ka vēlētos, lai daļa šīs ēkas, kuru valsts pārdos izsolē, saglabātu kultūras funkciju. Festivāla veidotāji skatās arī uz jauno LNB ēku, norādot uz to, kā mainās bibliotēkas funkcijas. «Bija diskusijas, vai mūsdienu digitālajā laikmetā mums ir vajadzīga šī ēka. Tagad redzam, kā mainās bibliotēkas funkcijas - tā ir kā kultūras centrs, kurā satiekas dažādas jomas,» komentēja Krese.

Kā skaidroja festivāla kuratore Inga Lāce, daļa latviešu mākslinieku, kuri piedalās festivālā, pētījuši bijušo LNB ēku. Piemēram, Andrejs Strokins pamanījis, ka bibliotēkas darbinieki aizejot atstājuši dažādas lietas, kuras viņiem nav bijušas nozīmīgas. Mākslinieks šīs lietas apkopojis darbā «Simfonija bibliotēkai», veidojot bibliotēkas darbinieku dienasgrāmatu. Savukārt māksliniece Inga Meldere, kura nodarbojas arī ar restaurāciju, uz bibliotēkas iekštelpu sienas atklājusi četrus krāsas slāņus. Skrubinot nost krāsas slāņus, māksliniece uz sienas atklājusi «Bauhaus» un futūrisma virziena elementus.

Latviešu māksliniece Liena Bondare savā darbā parādījusi, kā dažādi apstākļi spēlējas ar sievietes dzīvi. Māksliniece izvēlējusies ikdienišķu darbību - bizes pīšanu -, kuru viņas mamma, Bondarei mazai esot, veikusi katru dienu. «Es gāju pie mammas uz darbu, un viņa man sapina bizes. Mani mati bija ļoti gari - līdz ceļiem -, tāpēc es pati to nevarēju izdarīt. Bet manai mammai bija ļoti interesants darbs - viņa bija izmeklētāja. Vienu reizi viņa turpināja pratināšanu, pinot man bizes. Manuprāt, tā ir laba liecība, kā apstākļi spēlējas ar sievietes dzīvi. Sievietei, ja viņa viena pati audzina bērnu, nav izvēles iespējas,» stāstīja māksliniece. Viņas darbs veidots videotehnikā.

Vairāki festivāla pasākumi notiks arī pilsētvidē, 16 dienu laikā apmeklētājiem piedāvājot daudzveidīgu kultūras programmu, kas no dažādu radošo jomu un sociālo prakšu skatpunktiem ļaus saskatīt cēloņsakarības starp it kā nesvarīgām ikdienas nodarbēm un globālām izmaiņām.

«Survival K(n)it 7» dalībnieku vidū ir mākslinieki no ASV, Bulgārijas, Beļģijas, Dānijas, Dienvidkorejas, Horvātijas, Igaunijas, Lietuvas, Norvēģijas, Pakistānas, Somijas, Turcijas, Ukrainas, Vācijas un Zviedrijas.

Latviju festivālā pārstāvēs Arturs Bērziņš, Juris Boiko, Bondare, Kristians Brekte, Kristaps Epners, Reinis Hofmanis, Dārta Hofmane, «Klīga», Hardijs Lediņš, Meldere, Katrīna Neiburga, Ingrīda Pičukāne, Sandra Strēle, Strokins, Vladimirs Svetlovs, Ginta Tinte Vasermane, Marta Veinberga, Anna Volkova un Imants Žodžiks.

«Survival Kit» ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā, kas radās pirms septiņiem gadiem kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā un joprojām rosina sabiedrību reaģēt uz pārmaiņām mūsdienu pasaulē un pārdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas. Festivāls ik gadu uzrunā un iesaista līdz 15 000 apmeklētāju, pērn apjomīgā izstādē un dažādos pasākumos piedalījās aptuveni deviņdesmit dalībnieki no divdesmit piecām pasaules valstīm.

Uz augšu
Back