«Baltijas pērles» kino programmu atklās Grīneveja filma

FOTO: kadrs no filmas

Britu provokatora Pītera Grīneveja filma «Eizenšteins Gvanahvato», kas raisījusi diskusijas Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā, atklās festivāla «Baltijas pērle» kino programmu, informēja pasākuma organizatori. «Priecājos, ka filma tiks izrādīta Eizenšteina dzimtajā pilsētā un tieši ar to atklās festivālu. Dižais kino modernists un eksperimentētājs Eizenšteins aizbrauca no Krievijas, no Staļina represiju paranojas, no dīvainajām politiskajām kolīzijām un atklāja sev pilnīgi jaunu, neierastu vidi,» sacīja režisors.

«Šīs desmit dienas satricināja Eizenšteinu. Kino allaž, visos laikos vērpjas ap divām mūžīgajām tēmām - mīlu un nāvi, Erosu un Tanatosu. Tieši Meksikā viņš sajutās brīvs un daudz atvērtāks cilvēka esības izprašanai. Tur pavadītie mēneši apvērsa Eizenšteina priekšstatus par pasauli,» viņš piebilda.

Filma ir iecerētās diloģijas pirmā daļa, otrā - «Eizenšteina rokasspiediens» - nonāks pie skatītājiem nākamgad. Fabulas pamatā ir vispārzināmi fakti par divu Latvijā dzimušo kino celmlaužu - Eizenšteina un operatora Eduarda Tisē - , kā arī Grigorija Aleksandrova ilgo ārzemju ceļojumu jaunu ideju un formu meklējumos.

Grīnevejs konkrētā sižeta telpu gan ierobežo tikai līdz Meksikā, Gvanahvato, pavadītajam laikam, kur 1931. gadā Eizenšteins strādāja pie dokumentālās filmas «Lai dzīvo Meksika!».

Uz ekrāna atdzīvojas Eizenšteina zīmējumi un atraisītā zīmētā animācija dažbrīd kļūst svarīgāka par pašu filmu, jo tieši tur, multiplikācijas iestarpinājumos, atspoguļojas filmas pamatideja. Latvijas filmu studija «Rija» kopīgi ar režisoru Grīneveju atlasījusi pasaulslavenā kino režisora Eizenšteina ekspresīvos oriģinālzīmējumus, kas tapuši Meksikā, un atdzīvinājusi tos animācijas valodā.

Festivāla kino programmu interesentiem būs iespējams uzzināt trešdien, 19. augustā, plkst.11 kinoteātrī «Splendid Palace», kur piedalīsies festivāla rīkotāji, atbalstītāju pārstāvji, kā arī aktieris un režisors Andrejs Žagars.

Uz augšu