Arī prestižu universitāšu beidzējiem jācīnās par labi atalgotām darba vietām. «Paiet zināms laiks, līdz jaunieši atrod darbu. Daudzi sāk ar brīvprātīgo vai zemu apmaksātu darbu un tad lēnā garā dodas augšā pa karjeras kāpnēm.»
Mārtiņu pārsteidzis, ka daudz amerikāņu, it īpaši jauno cilvēku, kritiski un ciniski vērtē ASV darbības pasaulē, piemēram, Irākā, Afganistānā.
Latvietis arī dalās iespaidos par Amerikas lielpilsētā pavadīto laiku: «Ņujorkā vispār ir tā, ka var staigāt pa jebkuru ielu un skatīties visapkārt sajūsmā! Amerika lielā mērā ir līdzīga Eiropai... Tikai ļoti citādāka vienlaikus. It kā tas pats, bet tomēr nē.»
Jau esot Amerikā, Mārtiņš plānoja braukt atpakaļ uz Latviju: «Es noteikti došos atpakaļ uz Latviju. Te [Amerikā], kā jau visur, tostarp Latvijā, ir plusi un mīnusi. Nav te nekāda laimīgā zeme... Šeit daudz amerikāņu cenšas dzīvot tā, kā mēs redzam filmās, bet lielākoties viņiem, protams, nesanāk, jo filmas nav realitāte. Man Ņujorka ļoti patīk, bet ir arī nostalģija pēc Latvijas.
Ir pierasts pie Latvijas lietām, cilvēkiem. Amerikā ir sajūta, ka sāc visu no nulles, īsti nesaprotot, kā lietas strādā, kamēr Latvijā tev jau ir kontakti un tu esi kaut kur izsities.
Ņujorkā tu esi nulle, viens no 16 miljoniem.
Noteikti Amerikā nav fundamentāli labāk kā Latvijā.
Pie debesskrāpjiem un visa pārējā laika gaitā pierod. Ikdiena un dzīve te ir tāda pati kā Latvijā. Pārpildīti sabiedriskie transporti, cilvēki uz ielām, darbs utt. Nav jau nekas fundamentāli atšķirīgs, tikai tas, ka «Amerika» un «Ņujorka». Ir, protams, atšķirības, bet, kā jau saku, plusi un mīnusi, nevis te ir viennozīmīgi labāk.»
Pat dzīvojot daudzus kilometrus tālu no Latvijas, Mārtiņš nezaudēja interesi par dzimtenē notiekošo, it īpaši sabiedriskajā un politiskajā dzīvē. Īpaši atmiņā iespiedusies Zolitūdes traģēdija, kurā zaudējām vairāk nekā 50 dzīvību.
Ņujorka ir viena no pasaules dārgākajām pilsētām. «No malas skatoties, rodas maldīgs iespaids, ka visiem ir milzīgas algas, bet realitātē pilsētā valda liela dārdzība, it īpaši nekustamā īpašuma un pakalpojumu sfērā.»
Piemēram, pieticīgām pusdienām jāatvēl vismaz četri lati. Arī vairumā veikalu pārtika ir diezgan dārga. Interesanti, ka pilsētā ir daudz lēto ēstuvju, kas Mārtiņa vērtējumā ir diezgan kriminālas: «Rīgā lētās ēstuves parasti ir normālas, bet Ņujorkā - kriminālas.» «Fast food» Amerikā ir lētāks, bet normāls ēdiens maksā vairāk nekā Latvijā.
Arī autostāvvietu maksas ir ļoti augstas.
12 lati par stundu skaitās ļoti zema autostāvvietas maksa.
Ņujorkā vispār nav izdevīgi pārvietoties ar savu auto vai sabiedrisko autobusu, jo ir ne tikai ļoti dārgas stāvvietas, bet arī milzīgi satiksmes sastrēgumi. Tāpēc labāk izmantot metro. Viens brauciens ar metro maksā 2,5 dolārus.