Ko darīt Jāņu vakarā?

FOTO: LETA

Pēc kārtīgas Jāņu svētku svinību gatavošanās, TVNET iesaka piecas izdarības, kas jāveic Vasaras saulgriežu svētku vakarā!

Ko darīt Jāņu vakarā?*

Jāsāk daudzināt Jāni ar skaņām un trokšņiem. Ar dziesmām un instrumentu skaņām sasauc vienkopus visus sabraukušos līgotājus.

Visas meitas un sievas uzpošas un liek galvā vainagus. Tādējādi šo vienīgo reizi gadā visas pārvēršas par jaunām meitām.

FOTO: LETA

Pagalma vidū divi puiši tur sakrustotas meijas, izveidojot simboliskus vārtus. Saimnieki aicina viesus pa pāriem iet vārtiem cauri un pasniedz ūdeni un dvieli. Visi līgotāji simboliski nomazgājas, tā kļūstot par jāņabērniem. Labi to darīt, ja klāt ir kāds muzikants ar akordeonu vai vijoli.

Visi sadodas rokās un sastājas cieši aplī. Vidū stāv jāņutēvs, jāņumāte un klātesošie Jāņi, kā arī Līgas - aplis tos sargā. Visus apdzied, sievas appušķo vīrus ar ozollapu vainagiem un pateicas par ikgadējo Jāņa ierašanos. Visi Jāņa daudzinātāji šajos svētkos kļūst par Jāņa pārstāvjiem uz zemes un viņa gribas piepildītājiem.

Jāuzsāk līgot un dziedāt jāņudziesmas. Aplīgo cits citu, dod cits citam jāņuzāles, apmētā ar zālēm - tas dod svētību. Aplīgo dažādas mājas vietas, lietas un kustoņus, uzliec vainagu akai, kūtij, pirtij un bišu mājvietām.

* padomi ņemti no «Apgāda Zvaigzne ABC» grāmatas «3x9 Jāņi».

Uz augšu