Līdz ar AT spriedumu Muižniece zaudē amatu ST

Vineta Muižniece

FOTO: Lita Krone/LETA

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu departaments ceturtdien rakstveida procesā izskatīja Vinetas Muižnieces kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas lēmumu un atstāja to negrozītu, pastāstīja AT pārstāve Baiba Kataja.

Satversmes tiesas (ST) pārstāve Līna Kovalevska sacīja, ka, ņemot vērā spriedumu, Muižniece no šodienas tiesā vairs nestrādā.

Līdz ar to stājas spēkā notiesājošais spriedums, ar kuru Muižniece atzīta par vainīgu

un sodīta par to, ka viņa, būdama valsts amatpersona, izdarīja dokumenta viltošanu. Sods noteikts 10 minimālo mēnešalgu apmērā, tas ir, 2845,74 eiro (2000 lati).

AT Krimināllietu departamenta lēmums nav pārsūdzams.

Vilto protokolu

Saskaņā ar apsūdzību Muižniece, būdama valsts amatpersona - Saeimas deputāte un vienlaikus arī Juridiskās komisijas priekšsēdētāja -, viltojusi dokumentu - Saeimas Juridiskās komisijas 2009.gada 1.septembra sēdes protokolu.

ST iepriekš paziņojusi, ka tikai tādā gadījumā, ja stāsies spēkā notiesājošs spriedums, ar kuru Muižniece atzīta par vainīgu, viņai tiesneša amats būs jāpamet. Kamēr notiesājošs spriedums nebija stājies spēkā, proti, Muižnieci par vainīgu nav atzinušas visas tiesu instances, viņa varēja turpināt pildīt ar tiesneša darbu nesaistītos pienākumus.

Prokurore Ilze Gailīte tiesnesi bija lūgusi sodīt ar naudas sodu 20 minimālo mēnešalgu apmērā jeb četriem tūkstošiem latu. Krimināllikuma sankcija par Muižniecei inkriminēto noziegumu bez naudas soda gan paredz arī citus soda veidus – arestu vai piespiedu darbu.

Apsūdzību Muižniecei Ģenerālprokuratūra uzrādīja 2011.gada decembrī. Saskaņā ar to viņa, būdama valsts amatpersona – Saeimas deputāte, vienlaikus arī Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja –, viltojusi dokumentu – Saeimas Juridiskās komisijas 2009.gada 1.septembra sēdes protokolu.

Deputāti Aleksejs Loskutovs un Ilma Čepāne savulaik pieļāva, ka

tas darīts tāpēc, lai apturētu Krimināllikuma grozījumu virzību saistībā ar partiju finansēšanas pārkāpumiem.

Muižniece savu vainu dokumenta viltošanā neatzīst.

Saskaņā ar likumu, ja cilvēkam ir tiesneša statuss, bet viņa tiesneša pilnvaras ir apturētas, viņam tiek maksāta tiesneša minimālā mēnešalga. Muižniece nevar spriest lietas, taču, lai lietderīgi izmantotu viņas zināšanas, amatpersonai tiesā uzticēti citi pienākumi.

Saeima 2011.gada 3.novembrī vienprātīgi nolēma, ka deputāti pēc būtības nelems par atļauju sākt kriminālvajāšanu pret Muižnieci.

Uz augšu