«Rīgas ritmu» atbalstītāji un jaunie mūziķi izceļ festivāla izglītojošo funkciju

LETA
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Nozīmīgākā festivāla «Rīgas ritmi» funkcija tā pastāvēšanas 15 gadu laikā ir bijusi izglītošana, festivāla jubilejai veltīta preses konferencē atzina gan tā atbalstītāji, gan festivālā iesaistītie jaunie mūziķi. Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāra vietniece kultūrpolitikas jautājumos Dace Vilsone uzsvēra, ka «Rīgas ritmi» Latvijā ir attīstījuši džeza mūziku, jo tajā vienmēr ir bijušas meistarklases.

Arī ASV vēstniecības Latvijā preses un kultūras atašeja Ketija Džailza-Diaza norādīja, ka festivāls atšķiras ar to, ka piedāvā iespēju satikties ar māksliniekiem meistarklasēs un diskusijās, tāpēc vēstniecība to turpina atbalstīt. Arī dziedātāja Kristīne Prauliņa norādīja, ka mūziķi no festivāla meistarklasēm, kā arī koncertiem iegūst ļoti daudz savai attīstībai.

Šogad festivālā notiks «Showcase» programma, kuras laikā Latvijas izpildītāji prezentēs sevi ārzemju mūzikas ekspertiem un festivāla viesiem. «Šis ir pirmais festivāls, kurš tik nopietni pievērsies iespējai mūsu mūziķus parādīt starptautisku festivālu rīkotājiem,» norādīja KM pārstāve. Kā stāstīja festivāla mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns, latviešu jaunos mūziķus klausīsies Ēriks Adeo, kurš ir direktors vienā no lielākajām amerikāņu aģentūrām. Klāt būs arī Ronija skota džeza kluba vadītājs, kā arī koncertu organizatori no Itālijas un Francijas, kā arī Austrijas aģentūrām. Mūziķus klausīsies žurnālisti no Briseles. Kopumā «Showcase» programmā būs 10 līdz 12 cilvēku.

Komponists Raimonds Pauls, kurš festivālā piedalās ar Latvijas Radio bigbendu, norādīja, ka konkurence mūziķu starpā ir milzīga, tāpēc ir jātver katra iespēja sevi parādīt. «Iespējas ir jāmeklē. Mēs nezinām, kāda būs šo ārzemju producentu reakcija. Tas būs atkarīgs no tā, kā mūziķi sevi parādīs,» uzsvēra Pauls. Viņš stāstīja, ka Latvijas Radio bigbends, kurā arī spēlē daudz jaunu mūziķu, sevi ir pierādījis, spēlējot kopā ar izciliem mūziķiem. Šādā veidā orķestris guvis iespēju pretendēt arī uz starptautiskiem panākumiem.

Jaunie mūziķi Kristīne Prauliņa un Reinis Ozoliņš, kuri ar savu grupu «Alaska dreamers» piedalīsies festivāla «Showcase» programmā, uzsvēra, ka koncertam gatavojas ļoti atbildīgi, jo «ne katru dienu uzstāšanos klausās tāda līmeņa mūzikas producenti, žurnālisti un festivāla rīkotāji». Grupa desmit cilvēku sastāvā spēlē Prauliņas un Ozoliņa oriģinālmūziku, kuru paši raksturo kā pasaules mūziku ar «rhythm'n'blues», ASV Rietumkrasta mūzikas saknēm. Mūziķi programmā izvēlējušies piedalīties ar oriģinālmūziku, kura tapusi pēdējā gada laikā, jo uzskata, ka šī ir lieliska iespēja parādīt tieši savu radošo darbu. «Oriģinālmūzikai ir pilnīgi cita radošā vērtība,» uzsvēra Prauliņa. Kā stāstīja Ozoliņš, grupa cer iegūt iespēju piedalīties festivālos ārzemēs. «Tas ir arī tas, uz ko mērķējām, pirms iekļuvām programmā,» norādīja mūziķis.

«Rīgas ritmu Showcase» programma norisināsies 2. jūlijā un 3. jūlijā. Tajā uzstāsies arī ģitārists Jānis Ruņģis un viņa grupa «Jāņa Ruņģa klātbūtne», konkursa «Riga Jazz Stage 2015» uzvarētājs Daumants Kalniņš ar grupu, koklētāja Laima Jansone, kā arī komponists un hanga spēlētājs Raimonds Tiguls, džeza un fanka grupa «Bunch of Gentlemen», meiteņu ansamblis «Sus Dungo», pasaules mūzikas projekts «Dagamba» un eksperimentālās mūzikas grupa «Catalyst».

Festivāls «Rīgas ritmi» notiks no 1. jūlija līdz 5. jūlijam. Festivālā paredzētas vairāk nekā 20 uzstāšanās un sešas meistarklases. Trīs lielākie festivāla dubultkoncerti notiks no 2. jūlija līdz 4. jūlijam Rīgas Kongresu namā. Tajos uzstāsies Rauls Midons, «Bugge 'N' Friends», «Fresu&Bonaventura», Estere Rada, Ramons Valle un Alans Hariss kopā ar Latvijas Radio bigbendu.

2. jūlijā koncertu sniegs vokālists un ģitārists Midons, kurš, būdams neredzīgs kopš bērnības, meistarīgi apguvis flamenko, džeza un klasisko ģitārspēli un iesaistījies dažādos latīņamerikāņu mūzikas projektos. Viņš sadarbojies ar tādām džeza leģendām kā Herbijs Henkoks un Stīvijs Vonders. Vakara otrajā daļā uzstāsies starptautisks mūsdienu džeza un elektroniskās mūzikas sintēzes projekts «Bugge 'N' Friends», kurā muzicē norvēģu pianists Buge Veseltofts, franču trompetists Ēriks Trufā, turku saksofonists Ilhans Ersahins, amerikāņu producents Hoakins «Džo» Klasēls, kā arī divi norvēģi - basists Māriuss Reksjē un bundzinieks Andrēass Bī.

3. jūlijā festivālā uzstāsies Vidusjūras noskaņu duets «Fresu&Bonaventura», kurā muzicē trompetists Paolo Fresu un bandoneonists Daniele di Bonaventura. Otrajā daļā uz skatuves kāps Izraēlā dzimusī etiopiešu dziedātāja Estere Rada, kura savā mūzikā apvieno soulmūziku, džezu, etiopiešu mūziku, regeju un fanku. Viņa ieguvusi popularitāti gan Eiropā, gan ASV.

4. jūlijā notiks kubiešu pianista Valles koncerts. Festivāla «Rīgas ritmi» koncerti Kongresu namā noslēgsies ar projektu «Tribute to Nat King Cole», kas veltīts amerikāņu džeza leģendai Netam Kingam Kolam viņa atceres 50.gadadienā. Slavenāko skaņdarbu programmu, kurā būs dziesmas «Unforgettable», «L-O-V-E», «When I Fall in love», «Mona Lisa» un citas, izpildīs amerikāņu vokālists Hariss kopā ar Latvijas Radio bigbendu un stīgu grupu.

Dubultkoncerti sāksies plkst.19.

Festivāls tiks atklāts 1. jūlijā plkst.17 ar bezmaksas koncertu «Origo Summer Stage», kurā uzstāsies «Bunch of Gentlemen» un projekta «Riga Jazz Presents» mākslinieki. Citi bezmaksas koncerti notiks arī brīvdabas atpūtas parkā «Egle». Arī šogad festivāls piedāvās koncertu sēriju «OlainFarm Jazz Nights» Daugavas koncertzālē, kā arī koncertus Kaņepes Kultūras centrā. Tur uzstāsies argentīniešu «new gypsy tango» ansamblis «Zingaros», franču džeza izpildītāja Sirila Emē, trio no Luksemburgas «Reis/ Demuth/ Wiltgen», Daumanta Kalniņa kvintets un citi.

Meistarklases notiks no 1.jūlija līdz 4.jūlijam Latvijas Radio 1.studijā. Tās pasniegs festivāla mākslinieki Hariss, Rada, Midons, Valle un Emē.

Festivāls «Rīgas ritmi» dibināts 2001.gadā. Tajā viesojušies vairāk nekā 520 mākslinieki, sasniedzot 165 000 klausītāju lielu auditoriju.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu