Putinam līdzīgās lelles izstādītāji saņem draudus, izstādi pārtrauc un atvainojas

Krustā sistais "Putins"

FOTO: http://joinfo.com/

Stūra mājas pagalmā izstādē «Disidents» izveidotās instalācijas, kurā pie krusta piesista lelle, kas dažiem atgādina Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, organizatori saņēmuši draudus un izstādi nolēmuši pārtraukt.

Vakar fiziski tikuši ietekmēti divi izstādes «Disidents» mākslinieki, kuri tobrīd uzraudzīja ekspozīciju un daļēji tika iznīcināta viena no izstādes mākslinieka «Some1» instalācijām, tāpēc izstādes autori nolēmuši Muzeju naktī to neatvērt apmeklētājiem.

«Finansiālu apsvērumu dēļ izstādē nespējam nodrošināt apmeklētāju drošību un veikt nepieciešamos drošības pasākumus pret vakar izteiktajiem mutiskajiem draudiem, tāpēc šodien izstāde-akcija būs slēgta,» informēja izstādes rīkotāji. Par tālāko ekspozīcijas atvēršanu vai neatvēršanu izstādes organizatori informāciju sniegšot «pēc visu lietu un notikumu noskaidrošanas».

Mākslinieks «Some1» skaidro, ka mākslas instalācija «Disidents» pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā. «Nepārtrauktā procesā, tiecoties progresu uztvert kā materialitātes triumfu un aizvien mazāk, domājot un redzot pasauli caur garīgo atvērtību, indivīds nonāk līdz pārliecībai par vienīgo, patieso, augstāko spēku - naudu, jeb finansiālo baudu,» stāsta «Some1».

«Nauda šajā gadījumā ir simboliski atveidota kā krusts, kur pie tā piesistā figūra ir domāta - biznesmenis. Instalācijas ansamblis ietver sevī trīs āmurus un 30 kilogramus naglu, atainojot to kā sērijveida procesu, kurā šie finansiālās baudas upuri ir tik ikdienišķi. Tādejādi, apspēlējot šo paradoksu, kurā indivīda tiekšanās uz progresu caur materiālām vērtībām būtībā viņu paralizē un noved pie regresa,» skaidro mākslinieks.

«Incidenti, kad tika saņemti draudi, un pat fiziska izrēķināšanās ar izstādes māksliniekiem un mana mākslas darba iznīcināšana, ir radījuši šoku un neizpratni par mākslas uztveri un vispārējiem demokrātiskiem uzskatiem, ņemot vērā, ka izstādes koncepcija nav veidota politiskā vai radikālā virzienā, bet tieši pretēji - kā garīgi māksliniecisks vēstījums, kas pieļauj bezgalīgas skatītāja interpretāciju iespējas,» uzsver mākslinieks.

Mākslinieks personīgi atvainojas tiem, kas pārprata instalācijā pausto vēstījumu un atveidotās figūras sejas vaibstos saskatīja līdzību ar kaimiņvalsts prezidentu Putinu vai kādu citu sev tuvu cilvēku. Krustā sistās figūras seja esot veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

«Nožēlojami, ka Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) atļāvies paust savu viedokli, ironizējot par problēmu, kura iepriekš skārusi daudzas ģimenes saistībā ar legālajām narkotikām. Mūsuprāt, politika un negācijas ir jānodala, kad runa ir par jebkuras mākslas izpausmēm un veidiem,» teikts izstādes autoru paziņojumā.

Putin crucified in Riga

Jau ziņots, ka vakar saistībā ar instalāciju Krievijas vēstniecība Latvijā nosūtījusi notu Ārlietu ministrijai un norādījusi, ka sagaida oficiālu atbildi, liecina vēstniecības paziņojums «Facebook.com» lapā.

Izstāde-akcija «Disidents» Stūra mājā tika atklāta 30.aprīlī.

Uz augšu