Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

TOP 12 pazīmes, kas liecina par <i>izdegšanu</i> un pārslodzi

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Neviens darbinieks nevar ilgtermiņā strādāt 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, saglabājot nemainīgu produktivitāti. Pretējā gadījumā var pazust darba kvalitāte, savukārt nogurums un pastāvīgais stress var palielināt ķermeņa uzņēmību pret saslimšanām. Neskatoties uz minētajām sekām, dažkārt cilvēks ir tik ļoti ieracies darbos, ka nepamana problēmas, kas parādījušās pārslodzes rezultātā. Tāpēc interneta personāla atlases uzņēmuma «CV-Online Latvia» mārketinga un komunikācijas daļas vadītāja Krista Roziņa un izklaides un atpūtas vietas «Klondaika» personāldaļas vadītāja Sanita Kuzmina iepazīstina ar pazīmēm, kas liecina par nepieciešamību pēc atvaļinājuma, tostarp ļaujot izvairīties no profesionālās izdegšanas un pārslodzes.

Nerūpēšanās par sevi

Pārslodzes rezultātā ļoti bieži cilvēks pārstāj rūpēties par sevi, kas ir gan laika trūkuma, gan noguruma dēļ. Sāk parādīties neveselīgi paradumi, piemēram, pastiprināta alkohola lietošana, smēķēšana, neveselīga pārtika, higiēnas neievērošana, kas noved pie veselības problēmām.

Sevis mocīšana

Jūs vienmēr strādājat, taču nepamet sajūta, ka vajadzētu strādāt vēl vairāk. Ne vienmēr lielais pienākumu/darbu apjoms ir paveicams dienas laikā, kas rada sirdsapziņas pārmetumus, ka nevarat visu paspēt izdarīt. Tas savukārt spiež strādāt ilgāk, pie tam – paaugstināta stresa režīmā. Atcerieties – strādāšana līdz spēku izsīkumam nevairos kvalitāti un produktivitāti – atvelciet elpu!

Pusdienu pārtraukums vai brauciens taksometrā tiek uztverts kā ceļojums uz Bahamām

Pusdienas, protams, ir svarīgas, tomēr, ja šis pārtraukums Jums saistās, nevis ar ķermeņa fizioloģisko prasību apmierināšanu, bet elementāru atpūtu un pāris minūšu atslēgšanos no darba, tad nopietni apsveriet domu par atvaļinājumu. Arī 10 – 15 minūšu atslodze transportā vai pusdienās nepalīdzēs izvairīties no izdegšanas un pārpūles.

Nepārtraukti slikts garastāvoklis

Jūs praktiski vienmēr esat ar kaut ko neapmierināts, turklāt viegli aizkaitināms. Ja katrs sīkums tiek uztverts saasināti, tad tā ir zīme, ka būtu nepieciešamas brīvdienas, lai varētu uzlādēties. Pretējā gadījumā Jums var pasliktināties attiecības ar visu kolektīvu, kas savukārt var novest pat pie atlaišanas.

Telefons – stresa avots

Mobilie tālruņi var būt ļoti labs palīgs dažādās situācijās gan darbā, gan sazinoties ar draugiem vai ģimeni. Taču, ja esat nonācis līdz situācijai, kad katru reizi izdzirdot zvana signālu, tas tiek sagaidīts ar sulīgiem lamuvārdiem vai pat nelielu nolemtības sajūtu, tad ir laiks doties pelnītā atpūtā!

Bezmiegs

Ja, atnākot mājās, Jūs spējat domāt tikai par nepadarītajiem darbiem, tad tas ļoti ātri novedīs pie miega problēmām. Tāpēc ir nepieciešams laiks, lai nedaudz atgūtos no stresa, pretējā gadījumā bezmiegs kļūs hronisks un nākotnē nevarēsiet aizmigt, lai arī cik noguris būsiet.

Pazudušas ambīcijas un mērķi

Vai atceraties sevi, kad tikko sākāt strādāt? Acis dega un katrs pienākums paveikts kvalitatīvi, kas nodrošināja uzņēmuma attīstību, turklāt arī pats veiksmīgi virzījāties augšup pa karjeras kāpnēm. Taču šobrīd visa degsme ir pazudusi, bet tās vietā parādījusies apātija, kas noteikti ir būtisks šķērslis turpmākās karjeras attīstībai. Paņemiet pāris brīvas dienas, lai ne tikai atpūstos, bet pārdomātu arī savus iepriekš uzstādītos mērķus. Varbūt kaut kas ir mainījies?!

Nemitīgi domā par darbu

Viss Jūsu brīvais laiks tiek pavadīts domājot par darbu. Rītdien tikšanās, parīt atskaites, bet nākamajā nedēļā lielā prezentācija... Ilgāku laiku neatpūšoties pienāks brīdis, kad tiešām aizmirsīsiet, kāpēc Jums patīk šis darbs.

Koncentrēšanās trūkums

Kad Jūs esat pārguris, parādās problēmas koncentrēties un atcerēties pat vienkāršākās lietas. Visi darbi paņem stipri vairāk laika nekā plānots, tekstus pārlasāt vairākas reizes, taču nekādi nespējat atcerēties, par ko tie bija. Atpūšaties – darbs būs produktīvāks!

Atsvešināšanās no draugiem un radiem

Jūs pamanāt, ka arvien retāk satiekat savus draugus, kuru skaits Jūsu nemitīgās aizņemtības dēļ turpina samazināties. Protams, mēdz teikt, ka īsti draugi nekur nepazudīs, bet… Jums vienkārši nekad viņiem nav laika, jo nepamet sajūta par milzīgu nogurumu un to, ka priekšā vēl ir svarīgi un steidzami darbi, kas nevar gaidīt rītdienu. Nereti līdzīgas satikšanās arī ar tuviniekiem nesagādā prieku, bet vien pienākuma sajūtu.

Pazūd vaļasprieki

Vai atceraties, kad pēdējo reizi izlasījāt kādu iedvesmojošu grāmatu, kas nav saistīta ar Jūsu profesionālo darbību? Kad pēdējo reizi bijāt uz labu kinofilmu vai devāties pārgājienā un izbaudījāt skaisto dabu?

Kad pēdējo reizi atvēlējāt laiku savam hobijam, kas sagādā prieku? Varbūt ir pārņēmusi sajūta, ka nekas vairs nesagādā prieku? Tad atceraties, ka atvaļinājuma laiks ir ideāls, lai atklātu jaunu aizraušanos, sāktu jaunu hobiju un iemācītos ko jaunu.

Sevis pārvērtēšana

Ir cilvēku kategorija, kura uzskata, ka nevar atļauties pat slimības gadījumā palikt mājās un veseļoties, nedarot darba lietas, kur nu vēl paņemt atvaļinājumu! Bieži šiem cilvēkiem ir uzskats, ka «bez manis uzņēmuma darbība apstāsies, neviens nezinās, kas jādara, vai arī pazaudēsim klientus utt.». Ja Jūs varat sev atzīties, ka piederat pie šīs cilvēku kategorijas, tad Jums ir jāatceras, ka ikviens klients vēlas sadarboties ar pozitīvu, atsaucīgu un enerģisku darbinieku. Iespējams, rezultāti ar klientiem un sadarbības partneriem būs daudz veiksmīgāki, ja ļausiet sev izmantot godam nopelnīto atvaļinājumu, kura laikā uzticēsieties saviem kolēģiem un vadībai, bet pats atvaļinājumu pavadīsiet nevis domās par darbu, bet atpūšoties!

Uz augšu
Back