Fakti, ko, iespējams, nezināji par «Panorāmu»!

Panorāma

FOTO: publicitātes

Raidījums «Panorāma», kas ēterā ir kopš 1958. gada, 19. martā svinēja savu 56. dzimšanas dienu. Šim notikumam par godu apkopojām septiņus interesantus faktus par šo senāko ziņu raidījumu!

 

FOTO: LTV1 publicitātes foto

Ziņu raidījums nav vienmēr saucies «Panorāma»!

Sākotnēji Latvijas Televīzijas ziņu raidījuma nosaukums bija «TV Ziņas», kuras lasīja aizkadrā, bet 1962. gada 1. martā pirmoreiz ēterā parādījās titri «Televīzijas Panorāma» ar kadrā redzamajiem, vēlāk tautā ļoti iemīļotajiem diktoriem Valdi Čukuru un Laimdotu Roni.

 

"Panorāmas" ļoti iemīļoti diktori Valdis Čukurs un Laimdota Rone

FOTO: LTV1

Ko rādīja pirmajā «Panorāmas» raidījumā?

Pirmajā «Panorāmā» neapšaubāms pārsvars bija ziņām par PSRS Augstākās padomes vēlēšanām. Bija arī kinoreportāža un radiogramma no bāzes kuģa «Rīga», kas veicis trīspadsmito reisu uz Atlantiju. PSRS un ASV kosmonautu darbības salīdzinājums. Un kinoreportāža par Rīgas Elektrospuldžu rūpnīcas novatoriem.

 

Oļģerts Zālītis

FOTO: LTV1

Ar ko senāk filmēja «Panorāmas» sižetus?

Veidojot «Panorāmas» sižetus, sākotnēji izmantoja kinokameras. Viens no pirmajiem «Panorāmas» operatoriem bija kinooperators Oļģerts Zālītis.

FOTO: LTV

 

Maija Migla

FOTO: LTV1

Kuri žurnālisti «Panorāmā» strādā visilgāk?

No Atmodas laika žurnālistiem šobrīd «Panorāmā» strādā Gunārs Dūzis, Maija Migla un Andrejs Volmārs.

 

Irīna Remesa

FOTO: LTV1

Interesantākais TV diktora tērps

Hruščova politikas, tā sauktā Atkušņa laikā kādu laiku diktore Irīna Remesa «Panorāmas» ziņas lasīja, tērpusies latviešu tautastērpā.

Vecajiem panorāmiešiem vēl tagad skapjos saglabājušies skaistie cimdi, ko īpaši viņiem adīja rokdarbnieces no malu malām. Tolaik nebija stilistu un žurnālistēm, kuras gāja kadrā, tika sūtītas gan tamborētas krādziņas, gan rotas.

 

FOTO: LTV

Vēsturiski nozīmīgi mirkļi, kas saistāmi ar «Panorāmu»

Ļoti nozīmīgs laiks bija Augstākās Padomes vēlēšanas 1990. gadā, kad bija ļoti svarīgi, lai uzvarētu Latvijas Tautas frontes cilvēki. Tolaik «Panorāma» saņēma kaudzēm vēstuļu, kurās ar daudziem parakstiem tika atbalstītas gan progresīvās brīvības idejas, gan cilvēki, kuri spēj tās īstenot. Vēstules tika lasītas arī ēterā.

13. janvārī pēc PSRS karaspēka uzbrukuma Viļņas Televīzijas torņa aizstāvjiem ap 500 000 cilvēku pulcējās manifestācijā Daugavmalā. No 9. stāva, kur tolaik strādāja panorāmieši, varēja redzēt karogu jūru. Kad pēkšņi sākās kustība uz Salu tilta, pirmajā mirklī šķita, ka brauc bruņumašīnas, bet izrādījās - zemnieki ar traktoriem un citu lielo tehniku brauc sargāt televīziju. Tas bija laiks, kad LTV darbinieki uz darbu nāca cauri ugunskuru dūmiem, uzklausot atbalsta vārdus.*

* Izmantoti materiāli no grāmatas «Cilvēki TV viļņos. ’54-‘04» un panorāmiešu atmiņām.

Uz augšu