Sv, 29.01.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Leģionāru gājiens beidzies bez incidentiem

Leģionāru gājiens beidzies bez incidentiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 8

Rīgā šodien notiek latviešu leģionāru piemiņai veltīti pasākumi, kuru laikā tā sauktie «antifašisti» piketē pret «nacisma glorifikāciju». Aptuveni 1500 cilvēku, kuri bija devušies gājienā no Doma baznīcas līdz Brīvības piemineklim, lai noliktu ziedus un pieminētu leģionārus, pamazām sāk izklīst. Kopumā gājiens noritējis visai mierīgi, ja neskaita dažus svilpienus un asākas vārdu apmaiņas.

16:20 Neskatoties uz nelabvēlīgiem laikapstākļiem, leģionāru piemiņas pasākums Lestenes Brāļu kapos pasākums šodien bija kupli apmeklēts - godināt karavīrus bija ieradušies vairāk vairāk nekā 1000 cilvēki. Pasākumā nebija protestētāju un citādi domājošo, tas aizritēja bez incidentiem.

13:26 Doma laukumā un pie Brīvības pieminekļa šodien kopumā aizturētas 7 personas - trīs par alkoholisko dzērienu lietošanu sabiedriskā vietā, divas par iespējamu atrašanos narkotisko vielu ietekmē un divas par sīko huligānismu. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis pavēstījis, ka policijas izstrādātā taktika un iesaistītie resursi ir nesuši pozitīvu rezultātu. 16.marta notikumu epicentrā Rīgā pasākumi šogad ir noritējuši salīdzinoši mierīgi.

12:35 Policija informē, ka par dažādiem administratīviem pārkāpumiem šodien ir aizturēti 4 vai 5 cilvēki. TVNET novēroja, kā uz policijas automašīnu tika aizvests kāds acīmredzami iereibi vīrietis. Plašāku informāciju par kārtības uzturēšanu leģionāru gājiena laikā policija sola sniegt vēlāk. Par kārtību Rīgas centrā šodien rūpējās vairāki simti policistu.

12:24 Pie Brīvības pieminekļa sācies sniegputenis. Liela daļa gājiena dalībnieku jau ir izklīduši. Arī karogu aleja iepretim piemineklim vairs neatrodas, bet daži jaunieši ar karogiem rokās nostājušies tuvāk pašam piemineklim. Pie Brīvība pieminekļa joprojām uzkavējas mācītājs un daži leģionāru, tomēr pasākuma organizētā daļa acīmredzami ir beigusies. Kopumā gājiens noritējis visai mierīgi. Pie Brīvības pieminekļa notikušas vairākas asākas vārdu apmaiņas starp gājiena dalībniekiem un tiem kuri uzskata, ka, pieminot leģionārus, tiek glorificēts nacisms.

12:18 Bastejkalnā joprojām izvietoti ievērojami kārtības sargu spēki. Aptuveni 30 «Apvienības pret nacismu» pārstāvji turpina protestēt Bastejkalna pakājē un pie viņiem pulcējas ļoti daudz žurnālistu, kas viņus intervē un filmē. Pamazām tiek novākti pie Bastejkalna izvietotās improvizētās karātavas un pie tām piestiprinātie plakāti.

Foto: Ekrānšāviņš

12:10 «Apvienības pret nacismu» protesta pasākums pret «nacisma glorifikāciju» Bastejkalnā pulcē aptuveni 50 cilvēkus. Salīdzinoši nelielais protesta pasākumu dalībnieku skaits, pēc organizatoru teiktā, esot saistāms ar drošības iestāžu prettdarbību pasākuma organizēšanā. Bastejkalnā «antifašisti» izveidojuši improvizētas karātavas un attēlus ar nogalinātiem cilvēkiem. Aptuveni vēl 100 tā dēvēto «antifašistu» atbalstītāji pulcējas aiz policijas izveidotā nožogojuma pie Brīvības pieminekļa.

12:04 Dažas no aktīvākajām «antifašistēm» izrāda nepatiku pret Latvijas televīziju, kas viņas filmē. Pēc tam, ieraugot Krievija televīzijas operatoru, sieviete saka: «Krievija televīzija? Es ar jums labprāt aprunātos».

Foto: Ekrānšāviņš

11:53 Aiz policijas barjerām sapulcējušies krievu tautības cilvēki krievu valodā izkliedz saukļus «Kauns!» un «Fašisms neies cauri!». Dzirdami arī aplausi.

11:51 Leģionāru gājiena dalībnieki ieiet karogu alejā pie Brīvības pieminekļa. Nekāda trokšņošana un provokācijas pagaidām nav dzirdamas vai manāmas. Arī ziņkārīgo, kas vēro gājienu, ir salīdzinoši maz. Pārsvarā tikai prese.

11:48 Gājienā no Doma baznīcas līdz Brīvības piemineklim piedalās aptuveni 1500 cilvēku. Dalībnieku vidū vērojami arī vairāki Saeimas deputāti, piemēram, Raivis Dzintars, kā arī citi Nacionālās apvienības pārstāvji - Imants Parādnieks, Jānis Dombrava, Jānis Iesalnieks, Aleksandrs Kiršteins un Vineta Ploriņa.

11:45 Gājienā piedalās arī Laimdotas Straujumas no amata padzītais bijušais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Einārs Cilinskis.

11:40 Leģionāru piemiņas gājienā dodas arī cilvēki no Lietuvas un Igaunijas. Gājiena dalībnieki iet pa Smilšu ielu un dzied leģionāru dziesmas.

11:38 Leģionāru gājiens ir sācies. Doma laukumā dzirdami attāli svilpieni.

11:35 Leģionāru gājiena pirmajā rindā ar baltām rozēm rokās nostājies arī Latvijas Nacionālās karavīru biedrības priekšēdētājs Edgars Skreja. Gājiena dalībnieki pavirzās pārdesmit metrus uz Doma laukuma vidu un atkal apstājas. Dažas gados vecākas kundzes leģionāriem pasniedz ziedus.

11:28 «Antifašistu» līderis Josifs Korens Bastejkalnā uzrunā dažus klātesošos, izmantojot skaņas pastiprinātāju, ko viņš drīkst lietot 30. minūtes. Bet tikmēr leģionāru gājiens joprojām nav sācies. Cilvēki ar karogiem stāv Doma laukuma pusē pie Doma baznīcas. Gājiena dalībnieku rokās redzami arī Igaunijas un Lietuvas karogi.

11:23 Doma baznīcas durvis ir atvērtas un dievkalpojums, acīmredzot, ir beidzies. Cilvēki nāk ārā no baznīcas un gatavojas gājienam. Dzirdamas baznīcas zvanu skaņas.

11:15 Rīgas Pašvaldības policija ziņo, ka pagaidām 16.marta pasākumi norit bez incidentiem.

11:14 Pēdējās diennakts laikā robežsargi Latvijā nav ielaiduši četras personas, kuras varētu apmeklēt 16.marta pasākumus, bet bija iekļautas nevēlamo personu sarakstā, ko sagatavojusi Iekšlietu ministrija. Ziņu aģentūra BNS vēsta, ka visas četras personas Latvijā vēlējās ierasties no Igaunijas.

11:11 Pie Doma baznīca durvīm pulcējas cilvēki ar plakātiem, kuros nosodīti Staļina un Hitlera režīmi. Attēlos redzama pārsvītrota nacionālsociālistiskās Vācijas un Padomju Savienības simbolika.

11:09 Jaunieši ar Latvijas karogiem sāk veidot «karogu aleju» tieši iepretim Brīvības piemineklim. Dievkalpojums Doma baznīcā pagaidām vēl nav beidzies un leģionāru gājiens vēl nav sācies. Aculiecinieki ziņo, ka policisti ir pārbaudījuši atsevišķus cilvēkus Brīvības pieminekļa apkārtnē. Uz brīdi aizturēts kāds jaunietis, kurš jau pēc dažām minūtēm tomēr atbrīvots.

11:02 Brīvības pieminekļa apkārtne pirms plānotajiem 16.marta pasākumiem ir pilnībā norobežota ar barjerām. Gar tām dežūrē policisti.

11:00 Doma laukumā sāk pulcēties cilvēki, lai dotos leģionāru piemiņas gājienā uz Brīvības pieminekli. Cilvēki laukumā ierodas ar ziediem. Gājiens sāksies pēc piemiņas dievkalpojuma Doma baznīcā.

10:56 Rīgas izpilddirektors Andrejs Radzevičs plūdu dēļ pavēlējis slēgt satiksmi Rīgas kanālā. Leģionāru gājiena pretinieki pulcējas Bastejkalnā.

10:46 Pie Doma baznīcas sāk pulcēties cilvēki leģionāru piemiņas gājienam.

10:42 Pie Doma baznīcas dala laikrakstu DDD un sludina dekolonizācijas nepieciešamību. Garāmgājēji iesaistās diskusijā.

10:33 Doma baznīca ir cilvēku pārpildītu. Preses pārstāvjus dievkalpojumā neielaida.

10:19 Šorīt plkst.10 Doma baznīcā sācies leģionāru piemiņas dievkalpojums. Savukārt ārpusē, Doma laukumā aptuveni 20 cilvēki protestē pret «nacisma glorifikāciju».

10:12 Visā Vecrīgā lielā skaitā dežūrē policija. Pie Doma baznīcas novietoti policistus atvedušie autobusi.

10 :06 Doma baznīcā sācies leģionāru piemiņas dievkalpojums. Pie baznīcas dala Latvijas karoga krāsas lentītes.


09:56 Nepieciešamības gadījumā gatavi iesaistīties arī speciālo vienību policisti.

09:43 Valsts policija sadarbībā ar citām tiesībsargājošām iestādēm šodien, leģionāru piemiņas dienā, strādās pēc īpaša sabiedriskās kārtības nodrošināšanas plāna.

09:30 Lai nodrošinātos pret iespējamām provokācijām, iesaistīti arī drošības dienestu speciāli apmācīti suņi.

08:55 Jau no rīta pieminekļa apkārtnē dežūrē vairāki policisti.

16.martā plānoti četri pasākumi - biedrības «Daugavas Vanagi Latvijā» Limbažu nodaļa no pulksten 11:00 līdz 13:00 pieteikusi gājienu. Pēc piemiņas dievkalpojuma Doma baznīcā aptuveni 100 cilvēku dosies gājienā cauri Vecrīgai, lai noliktu ziedus pie Brīvības pieminekļa, godinot latviešu leģionāru piemiņu.

Līdz brīdim, kad latviešu leģionāri noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa, biedrības «Apvienība pret nacismu» pārstāvji gadskārtēji protestēs «pret nacistu armijas slavināšanu».

Pērn 16. martā leģionāru gājiena pretinieki atskaņoja skaļu mūziku. Tas daudzos gājiena dalībniekos izraisīja dusmas, un radās nekārtības.

Sākotnēji Rīgas dome aizliedza, bet vēlāk tiesa atļāva «Apvienībai pret nacismu» no plkst.11 līdz 11.30 izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas. Pērn «antifašisti» atskaņoja skaļu mūziku, saniknojot piemiņas gājiena dalībniekus, kas gala rezultātā noveda pie grūstīšanās, taču šogad tiek prognozēt, ka gājiena dalībnieki līdz Brīvības piemineklim, visdrīzāk, nonāks jau brīdī, kad gājiena pretiniekiem būs jābeidz skaņu pastiprinošo iekārtu izmantošana.

Savukārt biedrība «Paspēlēsimies» jau no plkst.6 līdz 13 Brīvības pieminekļa apkaimē, ieskaitot piemineklim pieguļošo zaļo zonu Bastejkalnā un operas skvēra pusē, plāno izvērst informatīvu sanāksmi, lai atgādinātu par 1944.gada 16.martā notikušajām latviešu leģionāru kaujām. Pasākums pieteikts plašā teritorijā, taču iesniegumā Rīgas domei norādīts, ka tajā varētu piedalīties aptuveni 10 cilvēku.

Ņemot vērā provokāciju draudus, policija šajā dienā strādās pastiprinātā režīmā.

TVNET sekos līdzi notikumu gaitai.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais