Latviski izdots bulgāru melnais detektīvs «Dzifts»

«Dzifts»

FOTO: publicitātes

Apgādā «Mansards» iznācis bulgāru rakstnieka Vladislava Todorova (Владислав Тодоров) debijas romāns «Dzifts» («Дзифт»), informē izdevniecībā.

«Dzifts» ir Vladislava Todorova pirmais romāns, ievērojams sociālisma melnā detektīva, roman noir žanra paraugs ar postmodernas hibriditātes elementiem. Tas izdots lielajās svešvalodās (angļu, vācu) un tagad Dena Dimiņa tulkojumā lasāms arī latviski. Todorovs ir arī scenārija autors tāda paša nosaukuma filmai, kas uz ekrāniem parādījās 2008. gadā (skat. video).

Romāna darbība noris 1963. gada 21. decembrī. Bez vainas vainīgs slepkavībā un atsēdējis par to veselus 20 gadus, «Kode» iznāk no Sofijas Centrālcietuma ar cerībām uz pirmo nakti brīvībā. Bet, kas tev deva, viņš nonāk jaunā – svešā un murgainā pasaulē, kur valda sociālistiskās Bulgārijas totalitārais terors. Pirmajās brīvības stundās viņš šķērso apsēstas pilsētas rēgaino ģeogrāfiju, kur ik uz soļa draud briesmas un apkārt čum un mudž dīvaini un groteski tēli.

«Dzifts»

FOTO: publicitātes


«Pārsteidzoši lasāms gabals!» atzīst bulgāru rakstnieks, Dabiskā romāna autors Georgijs Gospodinovs. «Vladislavs Todorovs kombinē amerikāņu detektīvu klasikas un film noir metodes ar sociālisma simboliem un komunistu ideoloģijas klišejām. Kā slepkavīgs stalkers Todorovs seko šī žanra prasībām, vienlaikus parodējot to. Romāna darbība noris vienā naktī, vienā elpas vilcienā, un romāns arī lasās tieši tāpat, vienā paņēmienā... Melnbalta kinematogrāfiska 1960. gadu Sofijas versija.»

Vladislavs Todorovs dzimis 1956. gadā Sofijā, filozofijas zinātņu doktors Pensilvānijas Universitātē (1996), kur patlaban pasniedz radošo rakstniecību un Austrumeiropas kino, literatūras un kultūras vēsturi. Viņš ir sarakstījis grāmatas «Ādama komplekss» (1991), «Sarkans kvadrāts, melns kvadrāts: revolucionārās iztēles organons» (1995), «Teātra un citu dzīves figūru mazais paradokss» (1995), viņa spalvai pieder politiskā publicistika «Haotiskais svārsts» (2005). Pirmie mēģinājumi beletristikā parādījušies amerikāņu periodikā, žurnālos «Postmodern Culture» un «Chelsea». Viens no pulciņa Sintēze dibinātājiem.

www.apgadsmansards.lv

Uz augšu
Back