T, 28.09.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Visas grūtnieces pie psihoterapeita?

TVNET/Panorāma
Visas grūtnieces pie psihoterapeita?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Saeimas sociālo un darba lietu komisija otrdien nolēma, ka sievietei ir jābūt brīvprātīgai izvēlei pirms aborta veikšanas, vai apmeklēt kādu speciālistu vai ne.

Tāpat iespējamie grozījumi seksuālās un reproduktīvās veselības likumā paredz, ka sievietei būs arī tiesības izvēlēties, kuru speciālistu apmeklēt. Grozījumi, kuri vēl jāapstiprina Saeimai, paredz, ka konsultants būtu tieši psihoterapeits un konsultācijas būtu pieejamas visām grūtniecēm. Līdz 3. martam, kad abortu jautājums atkal tiks skatīts komisijas sēdē, Veselības ministrijai jāsagatavo aprēķini, cik šādas konsultācijas izmaksās no valsts budžeta.

«Viņa (sieviete) apmeklē ginekologu vienreiz. Viņa ar šo ginekologu izrunā visas detaļas, viņa nodod analīzes, viņa jau ir izrunājusi visu mājās – ar vīru, ar draugiem, ar visiem,» savu viedokli par Saeimas akceptēto lēmumu pauž Latvijas Ginekologu asociācijas pārstāve Dace Melka.

«Otro reizi viņa iet un saņem norīkojumu un pārtrauc grūtniecību. Es uzskatu tā: ja viņa vēlas, viņa var apmeklēt psihoterapeitu, ko nodrošina valsts, viņa droši var apmeklēt arī kādus krīzes centra speciālistus, ja viņa vēlas. Bet, ja viņa to nevēlas, mēs to nekādi nedrīkstam uzspiest, jo 95% gadījumu līdz tam brīdim, kad viņa apmeklē ginekologu, viņa jau ir izlēmusi, ko darīs,» norāda Melka.

Centra «Marta» pārstāve Gundega Tentere akcentēja, ka sievietes jau tā Latvijā tiek diskriminētas neskaitāmās jomās. Šī būšot vēl viena diskriminācija.

Tikmēr uzaicinātā Krīzes grūtniecības centra pārstāve Judīte Briede-Jurevica skaidro, ka šo gadu laikā tieši pēc divu stundu ilgām sarunām ar katru sievieti ir izdevies izglābt nedzimušu bērnu dzīvības. «Astoņu gadu laikā 1000 bērni ir dzimuši pēc konsultācijām pie mums,» saka Briede-Jurevica.

Saeimas deputāts un iepriekš rosināto likumu grozījumu autors Imants Parādnieks (NA) paliek pie tā, ka pakalpojumu sniedzēju loks jāpaplašina – tas var būt krīzes grūtniecības speciālists, kādu Latvijā nav īpaši daudz, vai arī jurists, ar ko grūtniecei runāt. «Ja vīrietis ir uzspiedis abortu, tad viņa sapratīs savas tiesības. Jo tā ir vardarbība, ja?» retoriski vaicāja Parādnieks.

Veselības ministrija iebilst, ka var apmaksāt tikai ārstu konsultācijas. Un tūlīt precizē, ka psihoterapeiti vispār ar vienu konsultāciju neapmierinās. Viņi ieteiks četras vismaz. Tagad jāveic aprēķini. Tāpat izrādās, ka nu deputāti ir gatavi apmaksāt psihoterapeitu arī citām grūtniecēm.

Vēstīts, ka janvāra izskaņā Saeima sāka diskutēt par iespējamajiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas paredz, ka par dzimumšūnu donoriem drīkstētu kļūt no 25, nevis 18 gadu vecuma. Visvairāk sieviešu tiesību aizstāvji iebilda pret normām, kas paredzēja sievietei pirms aborta veikšanas konsultēties pie vairākiem speciālistiem.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais