Latvijā sākuši plaukt pūpoli, aug gailenes, plaukst ziedi

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: LETA

Uz Ziemassvētkiem Latvijā sākuši plaukt pūpoli, liecina iedzīvotāju publicētās fotogrāfijas sociālajos tīklos. Dažādās Latvijas vietās balti pūpoli parādījušies jau pagājušajā nedēļā, un vairāki iedzīvotāji tos izmanto kā svētku rotu.

Par pūpoliem sauc vītolu un kārklu ziedošās vīrišķo ziedu spurdzes. Pūpoli parasti plaukst pavasarī, bet šī nav pirmā reize, kad tie parādās ziemā.

Neparasti siltā laika dēļ no zemes izlīduši arī dažu pavasara puķu asni.

Jau ziņots, ka decembra otrās dekādes vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +2,3 grādi jeb 4,6 grādus augstāka par normu, kā arī 9,5 grādus augstāka nekā pagājušā gada attiecīgajā laika periodā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Pirmdien, 23.decembrī, gaisa temperatūra visā Latvijā paaugstinājās līdz +5,4..+7,0 grādiem, Alūksnē un Rēzeknē tika pārspēts siltuma rekords.

Gada pēdējā nedēļa Latvijā būs aptuveni sešus grādus siltāka par normu, prognozē sinoptiķi. Sagaidāms, ka janvāra sākumā laiks kļūs nedaudz vēsāks.

Latvijas mežos iespējams sēņot

Latvijas mežos un parkos patlaban lielā skaitā aug ēdamā sēne ziemas celmene jeb samtainā ziemene, novērojusi botāniķe Inita Dāniele. Mežos var atrast arī gailenes, sociālajos tīklos vēsta iedzīvotāji.

Sēņu pētniece, grāmatas «Latvijas sēnes» autore, 23.decembrī devusies sēņot Beberbeķu mežā, kur savākusi sēnes mērcei, vēsta Initas Dānieles ieraksts interneta dienasgrāmatā.

Ziemas celmene sastopama cauru gadu, bet it īpaši vēlā rudenī un ziemā atkušņu laikā, rakstīts portālā «latvijas.daba.lv». Tā ir ēdama sēne, kas pirms gatavošanas jānovāra, un ēdamas ir tikai sēnes cepurītes. Ziemas celmene ieteicama cepšanai. To nav vēlams vākt pilsētas ielu malās un ceļu tuvumā.

Šīs sēnes cepurīte ir divus līdz desmit centimetru plata, sākumā zvanveida, vēlāk izpletusies, medusdzeltena, vidū parasti tumšāka - kastaņbrūna. Virsmiziņa mitrā laikā lipīga un spīdīga, sākumā pūkaina, vēlāk kaila. Kātiņš ir trīs līdz desmit centimetru garš un 0,4-1,5 centimetrus resns, augšdaļā iedzeltens, apakšdaļā kastaņbrūns, gandrīz melns. Mīkstums balts vai bālgani dzeltenīgs, svaigs tas ir ar vāju sārmainu smaržu, vārīts vai cepts - ar patīkamu smaržu.

Ziemas celmenes sastop lielās grupās uz atmirušu vai dzīvu lapu koku stumbriem un celmiem cauru gadu. Inita Dāniele norāda, ka šīs sēnes nevar sajaukt ar citām, mežā jālūkojas pēc dzeltenas līdz brūnas cepurītes uz samtaina kātiņa. Turklāt ziemā visas sēnes ir bez kāpuriem.

Savukārt vairāki iedzīvotāji, dodoties uz mežu pēc svētku eglītes, salasījuši gailenes. Ar saviem iespaidiem un fotogrāfijām viņi dalījušies sociālajos tīklos.

Uz augšu