Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Amerikāņu kino žurnāls velta atzinīgas publikācijas Latvijai

Eiropas Kinoakadēmijas prezidents, režisors Vims Venderss Rīgā FOTO: Mārtiņš Otto, Rīga 2014

Aizvadītajā gadu mijā kino tematikai veltītais izdevums «The Hollywood Reporter» veltījis vairākas publikācijas Latvijai, informēja Nacionālajā kino centrā.

Starp vairākiem desmitiem akreditēto mediju pārstāvju uz Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanu Rīgā bija ieradies arī «The Hollywood Reporter» korespondents Skots Roksboro, kurš raksturoja Latviju kā mazu valsti pie Krievijas robežas, kura tomēr pārliecinoši pagriezusies uz Rietumiem un stiprina saites starp vietējo filmu industriju un ārzemju partneriem. «The Hollywood Reporter» intervējis Latvijas filmu producentus Robertu Vinovski un Gunti Trekteri, rakstā akcentējot Latvijas piedāvātās iespējas ārvalstu producentiem, piesaucot arī spilgtāko šādas sadarbības piemēru - Sergeja Lozņicas spēlfilmu «Miglā», kas startējusi Kannu kinofestivāla konkursā.

Britu kinokritiķis Stīvens Daltons atsevišķas recenzijas veltījis Andra Gaujas spēlfilmai «Izlaiduma gads», Jura Kursieša spēlfilmai «Modris» un divām dokumentālajām filmām - Dāvja Sīmaņa «Escaping Riga» un Pētera Krilova «Uz spēles Latvija». Atgādinot, ka Gauja savulaik saņēmis balvas par dokumentālo filmu «Ģimenes lietas», Daltons prognozē, ka režisora debijas spēlfilma arī varētu šķērsot robežas, jo ir universāls un «arhetipisks stāsts par noziegumu un sodu», kas no vērojošas dokumentālas drāmas pārtop vētrainā trillerī ar krimināliem elementiem. Kursieša «solīdo debiju» «Modris» Daltons salīdzina ar Kena Louča vai brāļu Dardēnu filmām, atzīstot, ka «nopietnais jaunais režisors» respektē cienījamo tradīciju, kurā kino vairāk ir sociāli atbildīga māksla, nevis izklaide. Kinokritiķis slavējis arī galvenās lomas tēlotāju Kristeru Pikšu, saskatot viņa stūrainajā pusaudzībā atblāzmu no kādreiz jaunajiem Roberta de Niro un Žerāra Depardjē.

Krilova dokumentālo filmu «Uz spēles Latvija», kas decembrī saņēma «Lielā Kristapa» balvu kā labākā dokumentālā filma, Daltons iesaka demonstrēt ne tikai festivālos, bet arī skolu vēstures stundās kā lielisku un dziļi personisku kolāžu par Aukstā kara varas spēlēm pusgadsimta garumā. Savukārt Dāvja Sīmaņa «fascinējošā vēsturisku vinješu kolekcija» filmā «Escaping Riga» izsauc pieredzējušā kinokritiķa sajūsmu par spēju radīt «vintage sajūtu», izmantojot tikai divas arhīva kadru ainas un visu pārējo prasmīgi un talantīgi stilizējot. «Īpaša bauda kinomāniem», bet arī plašāks vispārinājums par trimdu un intelektuālu brīvību.

«The Hollywood Reporter» kā nedēļas žurnāls iznāk kopš 1930.gada. Šobrīd tā ir Losandželosā bāzēta multimediju platforma, kas orientējas uz filmu nozari, televīziju un izklaides industriju. Tas ir viens no diviem respektablākajiem koncerniem līdzās «Variety».

Jau ziņots, ka režisora Krilova dokumentālā filma «Uz spēles Latvija» saņēmusi pozitīvas atsauksmes amerikāņu kino industrijas žurnālā «The Hollywood Reporter».

Uz augšu
Back