Ziemassvētkos uzplaukst zvaigzne - puansetija (1)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: www.flick.com

Gada tumšākais periods ir klāt, un tik maz augu mūs šajā laikā priecē ar ziediem. Tomēr ir daži izņēmumi. Par lielu prieku audzētājiem uzzied tie augi, kuru nosaukums saistās ar Ziemassvētkiem, raksta žurnāls «Dārzā». Par Ziemassvētku tuvošanos liecina puķu veikalu pilnie plaukti ar jo košu lapu īpašniecēm – puansetijām.

Kāpēc puansetijas?

Šo vārdu tās ir ieguvušas, pateicoties pirmajam ASV sūtnim Meksikā Džoelam Robertam Puansetam, kas šo augu atklāja un 1828. gadā atveda uz Ameriku. Kopš tā laika puķe ir labi iedzīvojusies un tiek audzēta lielražošanā jau no 1900. gada. Par auga lielo popularitāti ASV liecina fakts, ka 12.decembris tiek uzskatīts par Nacionālo puansetijas dienu (tā ir Džoela Roberta Puanseta nāves diena). Botānisko nosaukumu «skaistā eiforbija» tai deva vācu botāniķis K. L.Vidlenovs. Tautā to vēl sauc par Betlēmes jeb Ziemassvētku zvaigzni, jo, no augšas raugoties uz košo lapotni, tā atgādina zvaigzni.

Tā savu popularitāti ir ieguvusi košās krāsas dēļ un tāpēc, ka zied pašā ziemas vidū vistumšākajā laikā. Mūsdienās puansetijām ir izveidotas ap 100 šķirņu ar dažādu toņu sarkanām, rozā, dzeltenām, krēmkrāsas un baltām pieziedlapām jeb braktejām. Turklāt tās var būt gan viļņainas, gan plūksnotas. Ziedi augam patiesībā ir diezgan necili – sīki, zaļgandzelteni, sakopoti dzinumu galos. Krāšņums ir košās pieziedlapas, tās dabā kalpo apputeksnētāju pievilināšanai.

Kas jāzina par Ziemassvētku zvaigzni – puansetiju

Puansetijas nevar saukt par izturīgiem un vienkārši audzējamiem telpaugiem. Par to, ka puķe ir kaprīza, liecina bezgala daudzie jautājumi, kas tiek uzdoti par to audzēšanu. Jautājumi gan parasti ir līdzīgi – kā pareizi izvēlēties augu, kāpēc nobirst lapas un kā to saglabāt, lai uzziedinātu nākamajā gadā.

Kā izvēlēties augu veikalā?

Pērkot augu, ir svarīgi to rūpīgi apskatīt, īpaši, ja tas iesaiņots celofānā. Pastāv risks, ka, mājās augu izsaiņojot, tam var nobirt lapas. Arī tālu ceļu veikuši augi dzīvojamā telpā var strauji zaudēt lapas. Iemesli tam mēdz būt dažādi, bet parasti lapu zaudēšana ir atbilde uz pārlieku pazeminātu temperatūru transportēšanas laikā.

Veikalā jāapskata lapu rozetes viducī esošie sīkie ziediņi, labāk izvēlēties augu, kam tie ir vēl pumpuros vai tikko paplaukuši, tad augs mājās vēl ilgi priecēs.

Lai nerastos sajūta, ka puansetiju iegāde ir viena vienīga laimes spēle, jo mēs taču nevaram uzminēt auga transportēšanas apstākļus, ieteicams meklēt Latvijā audzētus augus. Tādā veidā izdarīsim divus labus darbus – droši iepirksimies un atbalstīsim pašmāju audzētājus. Nu jau arvien vairāk ziedu salonu izvēlas tieši Latvijā audzētās puansetijas. Nesot vai vedot augu mājās, to noteikti vajag kārtīgi iesaiņot, jo pat mazākais aukstums tam nāks par skādi. Ienestu telpā, augu arī nevajadzētu steigšus izsaiņot, to dara pēc kāda brītiņa.

Kādus apstākļus augam nodrošināt pēc atnešanas mājās?

Augam patiks gaiša (bet ne tieši saules stari), mēreni silta telpa, kurā vidējā temperatūra turēsies 16 – 18 grādu robežās, bet nebūs zemāka par 14 grādiem. Laista mēreni, lai sakņu kamols neiekalst un nebūtu pārlieku slapjš. Telpā ar sausu gaisu vēlams paliktnis ar ūdeni, bet puķupodam jābūt paceltam uz kāda cita maza podiņa vai otrādi apgāztas tases, vai akmentiņiem, lai saknes nesaskaras ar lieko mitrumu.

Augu mēslo tāpat kā citus ziedošos telpaugus.

Ja būs nodrošināti optimāli apstākļi, augs ziedēs un priecēs ar košo lapu rotu vismaz divus mēnešus. Pēc noziedēšanas košās lapas sāks nobirt.

Ko darīt ar augu pēc noziedēšanas?

Augam pēc noziedēšanas ir izteikts miera periods, apmēram 2 mēneši. Neliela lapu biršana tad ir dabisks process. Vislabāk, ja šajā laikā augam tiek nodrošināta nedaudz pazemināta temperatūra 12-14 grādi. Laistīšanu šajā laikā samazina (nedrīkst pieļaut sakņu kamola iekalšanu), īpaši, ja augs novietots vēsākā telpā. Šajā laikā augu nemēslo.

Kad apgriezt, kad pārstādīt?

Pavasarī pēc miera perioda augu apgriež – dzinumus saīsina vismaz par trešdaļu vai pat uz pusi. Augam no snaudošajiem pumpuriem nāks jauni dzinumi, bet, lai lapotne nebūtu pārāk sabiezināta, vājākos dzinumus izgriež.

Ja nepieciešams, augu pārstāda trūdvielām bagātā augsnē, tai jābūt viegli skābai, irdenai, ūdens un gaisa caurlaidīgai.

Vasarā augam patiks, ja to iznesīs ārā – uz balkona, dārzā. Labāk to novietot paēnā, arī telpās augu noēno no tiešajiem saulesstariem. Lapas rasina ar mīkstu nostādinātu ūdeni, vislabāk lietus.

Vasarā augu mēslo reizi divās nedēļās vai ar ļoti vāju atšāķaidītu mēslojumu katrā laistīšanas reizē.

Kapēc augam birst lapas?

Šinī gadījumā mēs apskatam situāciju, kad puansetija jau aug pie jums, – arī tad gadās, ka augs pēkšņi vai lēnām citu aiz citas nobirdina lapas.

Tradicionāls iemesls ir kļūdas laistīšanā – augs ir vai nu pārliets un spiests «slīkt» pārlieku mitrā augsnē, vai noticis tieši pretējais – sakņu kamols bijis iekaltis.

Pēkšņu lapbiri var veicināt caurvējš, vai augam nācies pabūt vēsumā, zem 14 grādiem. Arī nepietiekamā apgaismojumā lapas sāk vīst un nobirst.

Ja telpa ir pārāk karsta ar sausu gaisu, lapu malas sāk dzeltēt un iekalst, bet krāsainās pieziedlapas var sākt birt.

Kā redzams, puansetijas gandrīz uz visu nepatīkamo reaģē ar lapu nomešanu.

Lapu biršana var norādīt uz vēl kādām lielām nepatikšanām – jūsu augu var būt apsēduši kaitēkļi, piemēram, tīklērces. Nepārprotama liecība par kaitnieku – lapas apakšpusē novērojams smalks tīmeklītis.

Ja ir novērojami bālgani pleķīši gar lapu dzīslām un lapu malām, iespējamais vaininieks ir tripsis, kas sūc auga sulu. Lapas sak dzeltēt, čokuroties un nobirst.

Kā pavairot?

Ja jums skaistā Betlēmes zvaigzne ir iepatikusies, varat augu pavairot mājas apstākļos. Pavairošanai izmanto 10–12 cm garus lapainus spraudeņus. No griezuma vietām izdalās balta piensula, tāpēc spraudeņu galus iemērc aukstā ūdenī, pēc tam griezuma vietas apputina ar sasmalcinātu kokogli. Spraudeņi vieglāk sakņojas, ja tos apstrādā ar sakņošanos veicinošām vielām. Nolauzts zariņš var apsakņoties arī ūdenī. Spraudeņus sprauž kūdras un sijātas grants maisījumā (1:1), vēlama silta vieta 24-28 grādu temperatūra. Mēneša laikā spraudenītis būs apsakņojies un to varēs izstādīt atsevišķā podiņā. Augu galotņo, lai tas veidotu kuplāku krūmiņu.

Kā augu atkal uzziedināt?

Ja augs ir veselīgs un kupli pa vasaru saaudzis, jau sākot ar rudeni – septembri, jāseko līdzi gaismas režīmam. Uz septembra vidu dabā diena un nakts ir līdzīgā garumā, aptuveni 12 stundas. Lai augam veicinātu ziedpumpuru ieriešanos un krāsaino pieziedlapu veidošanos, nepieciešama 12-14 stundu ilga nakts. Nakts - tas nozīmē pilnīga tumsa, jo savvaļā, kur aug puansetijas, ir izteikta diennakts gaišās un tumšās daļas maiņa. Krēslas stundas un dzīvokļa vakara un rīta apgaismojums var augam izjaukt ierasto ritmu. Tāpēc vislabāk, ja ik dienas noteiktā laikā ir iespēja uzlikt augam melna bieza auduma «mici», ko no rītiem atkal noņem. Svarīgi, lai apgaismojums pa dienu, kaut tās ir tikai 8 stundas, būtu kvalitatīts, īpaši apmākušajās dienās, vēlams papildapgaismojums ar augu lampām. Šādā režīmā augs jānotur 8 nedēļas, t.i., 2 mēnešus.

Ja tik strikti to neievēro, augs var neuzziedēt nemaz vai nedaudz ar novēlošanos uz pavasara pusi, bet tā nebūs tik izteikta un krāšņa.

Jāielāgo!

Darbojoties ar puansetiju, jābūt ļoti uzmanīgiem, to baltā piensula ir indīga un var izraisīt alerģiskas reakcijas, kas līdzināsies apdegumam!

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu