ASV tiesa: NSA telefonsarunu novērošana - iespējami nekonstitucionāla

ASV izlūkdienests Nacionālā drošības aģentūra (NSA), masveidā vācot telefonsarunu datus, ir pārkāpis ASV pilsoņu privātumu, un šī rīcība ir iespējami nekonstitucionāla, pirmdien Vašingtonā nolēma ASV federālās apgabaltiesas tiesnesis Ričards Leons.

NSA veiktā telefonsarunu metadatu vākšana, kas ietvēra tālruņu numurus, sarunu laiku un ilgumu, ir atmaskota bijušā NSA līgumdarbinieka Edvarda Snoudena noplūdinātos dokumentos.

«Es nevaru iedomāties vēl neizvēlīgāku un patvaļīgāku iejaukšanos par šo sistemātisko un tehnoloģiski attīstīto personas datu vākšanu un saglabāšanu par praktiski katru pilsoni,» sacīja tiesnesis. Viņš uzsvēra, ka

ASV dibinātājs un viens no valsts konstitūcijas autoriem Džeimss Medisons būtu šausmās par šādu pilsoņu privātuma tiesību pārkāpšanu

no valdības puses.

Nav pierādījumu valdības teiktajam

Leons arī apstrīdēja ASV valdības apgalvojumus, ka datu vākšana šādā mērogā esot nepieciešama teroraktu novēršanai. «Valdība nav minējusi nevienu gadījumu, kad NSA savākto metadatu analīze būtu tiešām novērsusi [teroristu] uzbrukumu vai citādi palīdzējusi valdībai sasniegt kādu laika ziņā delikātu mērķi,» atzina tiesnesis.

Tiesneša Ričarda Leona lēmums vēl tiks pārsūdzēts. Ja pēc vismaz sešu mēnešu ilgā pārsūdzības procesa tas paliks spēkā, tad NSA veiktā neizvēlīgā metadatu vākšana par miljoniem privātu telefonsarunu var tikt aizliegta.

NSA nekomentē

NSA atteicās komentēt tiesneša lēmumu, savukārt ASV Tieslietu ministrija paziņoja, ka tā vēl izskata šo lēmumu. «Mēs uzskatām šo [NSA] programmu par konstitucionālu, kā to konstatējuši agrākie tiesneši. Mums pašlaik nav citu komentāru,» sacīja Tieslietu ministrijas preses sekretārs.

Federālais tiesnesis pieņēma šo lēmumu lietā, kuru divi prasītāji Lerijs Kleimens un Čārlzs Streindžs ir ierosinājuši pret ASV prezidenta Baraka Obamas administrāciju saistībā ar Snoudena noplūdinātajiem dokumentiem par NSA darbību ASV pilsoņu elektroniskā izspiegošanā.

Snoudena noplūdinātie dokumenti britu laikrakstam «Guardian» liecina, ka NSA likusi ASV telekomunikāciju kompānijai «Verizon» sniegt metadatus par šīs kompānijas klientu telefonsarunām. Konservatīvais aktīvists Kleimens, kurš ir «Verizon» mobilā telefona lietotājs, ierosināja lietu savā un sava klienta vārdā.

Snoudens ar žurnālista Glena Grīnvalda starpniecību laikrakstam «New York Times» pauda gandarījumu par tiesneša Ričarda Leona lēmumu. Šo lēmumu atzinīgi novērtēja arī organizācija «Electronic Frontier Foundation», kas cīnās par pilsoņu brīvībām internetā.

Uz augšu