Piesakām karu pārtikas kodēm

David Short

FOTO: Flickr

Pērkot veikalā produktus, bieži vien saņemam līdzi arī nevēlamu bonusu – pārtikas kodes, kas ieperinājušas savas kūniņas visdažādākajos produktos – graudos, miltos, pārslās, sēklās, šokolādē, tējā, žāvētos augļos, garšvielās u.c. Šī kaitēkļa labākie draugi ir tumsa, mitrums un sasmacis gaiss, bet lielākie ienaidnieki – sausa vide, blīvi noslēgti trauki un polietilēna neesamība.

Ja putraimi traukā ir salipuši un redzami staipekļi, tas liecina par kodes kāpuru klātesamību. Kodes spēj sagrauzt plāno celofānu, kādā tiek iepakoti pārtikas produkti, tāpēc iesaiņojumam labāk izvēlēties plastikāta, stikla, keramikas vai metāla traukus ar blīvi noslēdzamu vāku.

Kad kāpurs ir gana barojies un attīstījies, viņš pamet pirmo dzīvesvietu un pārceļas uz jaunu vietu, piemēram, ieperinās kādā virtuves skapīša stūrī. Vēlāk kāpuru kūniņas pārtop mazos, pelēkos taureņos ar melniem punktiņiem uz spārniem. Ja esat pamanījuši virtuvē lidojošo kodi vai tās kāpuru, cīņa jāsāk pēc iespējas ātrāk.

Drošākais ir izmest laukā visus produktus, kuros ieviesušās pārtikas kodes. Pārtikas krājumu plauktu, kurā atklātas kodes, jāizmazgā ar ziepjūdeni, visus stūrus un spraugas izslaukot ar etiķī samērcētu sūkli vai otiņu, jo etiķa smarža ļoti nepatīk kodēm. Tad skapīšus atstāj vaļā, lai kārtīgi izžūst, pirms tajos atkal likt produktus.

Kožu iznīdēšanas profilakse:

Jāiznīcina kožu inficētie produkti.

Tikko nopirktus putraimus vai citus produktus uzreiz jāpārber hermētiski noslēdzamā stikla traukā.

Katrā produktu paciņā vai traukā var ievietot ķiploku daiviņu vai lauru lapu.

Bieži jāvēdina telpas, virtuves mēbeles, ne mazāk kā trīs stundas vienā reizē. Kodēm nepatīk svaigs gaiss un saule.

Regulāri jāpārskata produkti, jātīra plaukti, kuros tiek glabāti pārtikas produkti.

Kodēm nepatīk dažādas smaržas: tabaka, krustnagliņu, lavanda, izkaltētas apelsīna, mandarīna un citrona miziņas, gerānijas, piparu, etiķa, ķiploku, lauru lapu un riekstu smaržas. Pēc kožu iznīcināšanas var skapīšos salikt vates piciņas piesūcinātas ar lavandas vai citrusu ēteriskām eļļām, var salikt plauktos starp produktiem kaltētas citrona, apelsīna vai mandarīna miziņas.

Ja citi līdzekļi nelīdz, ir iespējams iegādāties speciālus līdzekļus pārtikas kožu iznīcināšanai, piemēram, kožu lamatas – lipīgas papīra plāksnītes, kuras var iekarināt skapītī, tās ar savu smaržu pievilina kožu tēviņus.

Virtuvē izvietojiet lavandas buntītes, tās atbaidīs ne tikai pārtikas kodes, bet arī drēbju un mēbeļu kodes.

Uz augšu