Iznāks jauns «Bikibuks»

Inese Zandere

FOTO: LETA

Šodien plkst.11.30 Kalnciema kvartālā notiks bērnu grāmatu izdevniecības «Liels un mazs» izdoto bērnu dzejoļu izlases «Bikibuks» jauno grāmatu atklāšana, informēja izdevniecības «Liels un mazs» kopvede Kristīne Dzene. Pasākumā varēs aplūkot Zanes Lūses ilustrāciju izstādi, piedalīties «Bikibuka» «Eglītes darbnīcā» un dancot ar tautas mūzikas grupu «Damaksnis».

Ilustrētās latviešu bērnu dzejoļu izlases «Bikibuks» jaunajā laidienā būs pārstāvēti arī šī gada «lielie vārdi» - Ojārs Vācietis un Imants Ziedonis - un atrodama pasakaina Ziemassvētku noskaņa.

Grāmatiņas tiekot numurētas, lai tās būtu ērti krāt mājas bibliotēkā. Grāmatā Nr.25 būs atrodams Kārļa Skalbes dzejolis «Jaunās egles», nākamajās grāmatiņās varēs lasīt Imanta Ziedoņa dzejoli «Īpašie vārdi», Ojāra Vācieša «Kas notiek?» un Vitauta Ļūdēna «Kurmi». Izdevumos Nr.29. un 30. būs atrodams Māras Cielēnas «Ceļā uz Ziemassvētkiem» un Maijas Laukmanes dzejolis «Darbiņi sajūk».

Grāmatiņas ilustrējuši mākslinieki Ilze Avotiņa, Anna Vaivare, Krišs Salmanis, Dita Pence, Zane Lūse un Sabīne Moore.

Katram dzejolim šajā izlasē atvēlēta atsevišķa grāmatiņa, ko vieno mākslinieku Rūtas Briedes un Arta Brieža veidotais dizains - mazam bērnam ērts formāts un īpašais sērijas logo. Tajā redzams pats Bikibuks - jautrs, ziņkārīgs un spītīgs ragainis, līdzīgs atvērtai grāmatiņai. Šis nosaukums un tēls radies, lasot Jāņa Baltvilka skaitāmpantu «Biki-buki», ar kuru 2012.gadā tika aizsākta sērija.

Katru gada ceturksni sērijā iznāk seši jauni «bikibuki». Kopumā iecerēts izdot 100 dažādos laikos sacerētu dzejoļu, ko ilustrējuši dažādi mūsdienu latviešu mākslinieki. Dzejoļi, ko daudzi vecāki un vecvecāki iemīļojuši savā bērnībā, nāk pie šodienas mazuļiem mūsdienīgā vizuālā veidolā ar cieņu gan pret pārbaudītām vērtībām, gan pret moderno.

Izlasi veidojusi «Liels un mazs» galvenā redaktore Inese Zandere, piedāvājot vairāk nekā 40 projektā iesaistītajiem māksliniekiem izvēlēties sev tuvākos no atlasītajiem latviešu dzejnieku darbiem. Zandere stāstīja, ka latviešu bērnu literatūra no Rūdolfa Blaumaņa līdz Kārlim Vērdiņam visos laikos ir bijusi bagāta ar skaistiem un asprātīgiem dzejoļiem, savukārt latviešu mūsdienu māksla ir sinonīms radošai iztēlei un mūsdienīgam pasaules redzējumam. «Liels un mazs» savienojot tos jaunās bilžu grāmatās, domājot tieši par tiem bērniem, kas aug šodien.

Zandere pauda, ka «Bikibuks» palīdz attīstīt bērnu gaumi, piedāvājot lielu māksliniecisku dažādību. Grāmatiņas veidotas kvalitatīvi, bet ir demokrātiskas un cenā pieejamas. Grāmatas logo esot norādīts katra dzejoļa tapšanas laiks: līdz 1940.gadam, no 1940. līdz 1990.gadam, pēc 1990.gada.Uz augšu