Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pedagogi pie Saeimas prasa cienīgu darba samaksu

TVNET/LETA
Pedagogi pie Saeimas prasa cienīgu darba samaksu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 19

Aptuveni 2000 pedagogu un zinātnieku šodien plkst.8.30 pie Saeimas, bruņojušies ar svilpēm un plakātiem, brīdinājuma piketā prasīja cienīgu darba samaksu.

Ap plkst. 10.00 piketētāji pamazām sāka izklīst. Kā TVNET atzina kāda piketa dalībniece, skolotāji pošas mājupceļam, jo daudzi ieradušies no reģioniem.

Pedagogiem rokās bija dažādi plakāti, kuros paustas prasības palielināt skolotāju algas, kā arī dažādi saukļi, piemēram, «Strādā, tik strādā un trūkumu ciet». Kāds no skolotāju atnestajiem plakātiem vēsta:

«Politiķiem skolotāju algas!»

Skolotāji bija izvietojušies tieši pretī Saeimai, atstājot vien šauru eju deputātiem. Lielai daļai pedagogu tika izdalītas svilpes, kuras viņi arī aktīvi izmantoja, radot pamatīgu troksni pie Saeimas ēkas.

Foto: TVNET

Dodoties uz Saeimas plenārsēdi, vairāki deputāti, tostarp Ina Druviete (V), Valērijs Agešins (SC), Kārlis Seržants (ZZS), Lolita Čigāne (V), piestāja pie piketētājiem īsai sarunai.

Pie protestētājiem bija ieradies arī Valsts prezidents Andris Bērziņš, kurš apstājās, lai aprunātos ar pedagogiem. Vaicāts par pedagogu zemo atalgojumu, viņš norādīja, ka nav šaubu, ka tas ir zems, bet jautājums esot, kā to palielināt. «Nākotne ir mūsu rokās. Jāsaka, ka viņi redz labāk, kas jādara, jo visu mūžu strādā un labāk saprot,» vaicāts, kāds būtu šīs dienas vēstījums pedagogiem, atzina Bērziņš.

Viņš arī sacīja, ka šādi pasākumi notiek ļoti reti un uz tiem sanāk tie, kas grib labu. Runājot par iespējām no nākamā gada palielināt algas, prezidents nedomā, ka 2014.gadā būs lielas izmaiņas salīdzinājumā ar esošo budžetu.

Aprunāties ar protestētājiem ieradās arī izglītības ministrs Vjačelsavs Dombrovskis. Viņš pedagogiem skaidroja situāciju nozarē un piekrita, ka algas nepieciešams palielināt.

Pirmsskolas skolotājas no Krāslavas aģentūrai LETA izteicās, ka piedalīties protestā pamudinājusi mazā alga. Viņas akcentēja, ka pirmsskolas skolotājiem ir ļoti zemas algas un nav iespējas saņemt piemaksas, kā arī minēja, ka no jaunā gada līdz ar minimālās algas celšanu algas pieaugs, taču ne viņām, lai arī atbildība par bērnu izglītošanu ir liela.

Skolotājas pauda cerību, ka valdība atradīs nepieciešamos līdzekļus algu palielināšanai no nākamā gada septembra par likmi līdz 310 latiem,

kas, viņuprāt, joprojām nebūs cienīgs atalgojums.

Ik pa laikam pedagogi izkliedz saukli «Algu! Algu!».

Skolotāji ieradušies no dažādām Latvijas vietām, piemēram, Pierīgas, Cēsīm, Krāslavas, Jēkabpils. Sarunā ar BNS vairāki skolotāji pauda neapmierinātību ar esošo situāciju, norādot, ka algas ir pārāk mazas un tās steidzami jāpalielina.

Notiekošo uzrauga krietns pulks kārtības sargu.

Kā pastāstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) sabiedrisko attiecību speciālists Edgars Grigorjevs, iecerēts ar svilpēm izsvilpt valsts nākamā gada budžetu un deputātus, kuri to atbalsta. Ja politiķi neieklausīsies nozares darbiniekos, arodbiedrība rīkos turpmākas protesta aktivitātes, neizslēdzot streiku.

Foto: TVNET

Arodbiedrība ar brīdinājuma piketu

vēlas pievērst deputātu un sabiedrības uzmanību izglītības un zinātnes darbinieku prasībām par nepieciešamo papildu finansējumu cienīgai darba samaksai.

LIZDA nav mierā ar valdības piedāvājumu no 2014.gada 1.septembra paaugstināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes no 280 līdz 295 latiem uz papīra, bet vēlas pamatlikmes palielinājumu līdz 310 latiem. Arodbiedrība vēlas arī redzēt skaidri iezīmētu algu palielinājuma grafiku 2015. un 2016. gadam, tāpat arī mudinās nodrošināt normatīvos noteikto valsts finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai pilnā apmērā.

Atbalstu LIZDA tās prasībās paudusi arī Latvijas Izglītības vadītāju asociācija (LIVA). Protesta akcijā piedalīsies iecerējuši arī citu Latvijas arodbiedrību pārstāvji. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) atbalsta skolotāju prasības, tāpēc piketā piedalīsies arī savienības vadība un dalīborganizāciju pārstāvji.

Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) arī dosies uz piketu, lai uzklausītu pedagogus un skaidrotu situāciju, kā arī iespēju robežās sniegtu atbildes uz viņiem neskaidrajiem jautājumiem, pastāstīja ministra padomniece komunikācijas jautājumos Una Ahuna-Ozola.

Foto: TVNET

Saeimas deputāti iecerējuši tikties ar pedagogu un zinātnieku pārstāvjiem. Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete (V) tiksies ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadību, kā arī citiem pedagogu un zinātnisko darbinieku pārstāvjiem.

Tikšanās notiks plkst. 10.30 kopā ar Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātiem Saeimas Viesu zālē, Jēkaba ielā 11. Tās laikā tiks apspriestas iespējas risināt 2014.gada valsts budžeta jautājumus, norāda Druviete.

Arī Reformu partija (RP) plkst. 10.30 tiksies ar skolotājiem-piketa dalībniekiem no visiem reģioniem, lai uzklausītu viņu prasības, aģentūru LETA informēja partijas vadītājs Edmunds Demiters. Ar piketa dalībniekiem no Rīgas tiksies RP deputāti Daina Kazāka, Inga Bite, Kārlis Eņģelis, Valdis Liepiņš un Vilnis Ķirsis, ar skolotājiem no Kurzemes - Inita Bišofa un Inese Lībiņa-Egnere, ar skolotājiem no Vidzemes - Guntars Bilsēns, Valdis Zatlers un Romualds Ražuks, ar skolotājiem no Zemgales - Inga Vanaga un Jānis Ozoliņš, ar skolotājiem no Latgales tiksies Gunārs Igaunis un Juris Viļums. Demiters un RP frakcijas vadītāja vietniece Zanda Kalniņa-Lukaševica savukārt tiksies ar LIZDA un reģionālo organizāciju vadītājiem.

Kā akcentēja Grigorjevs,

piketa dēļ mācību process necietīs un skolēni tiks nodarbināti.

Katrai skolai atbilstoši tās iekšējai darba kārtībai ir jāizlemj, kā rīkoties, piemēram, kolēģi aizstās tos, kuri piedalās piketā, vai uzdos kādu pastāvīgo darbu skolotāja uzraudzībā, skaidroja Grigorjevs. Viņš minēja, ka esot arī pedagogi, kuri atbalsta piketu, bet paši nepiedalīsies.

Kā ziņots, LIZDA padome vienbalsīgi nolēma neparakstīt sadarbības memorandu par pedagogu algu palielināšanu. Arodbiedrība atkārtoti izvirza prasību 2014.gadā piešķirt papildu finansējumu pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai no 280 līdz 310 latiem, kā arī nodrošināt normatīvos noteikto valsts finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai.

Dombrovskis sacīja, ka pašreizējā budžetā nav finansējuma, lai palielinātu pedagogu zemāko likmi līdz 310 latiem. Viņaprāt, uz 310 latiem par likmi pedagogi varētu cerēt 2015.gadā, jo ministrija ir sagatavojusi strukturālo reformu paketi, kas ļautu rast nepieciešamo finansējumu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais