Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Jauno valdību varētu apstiprināt nākamnedēļ

Lai gan jaunās valdības ministru sadalījums faktiski ir nokomplektēts, balsojums par valdības apstiprināšanu Saeimā varētu notikt tikai nākamās nedēļas sākumā – pirmdien vai otrdien, nevis šīs nedēļas beigās, tā trešdien pēc valdības sēdes pastāstīja jaunveidojamās valdības premjera amata kandidāts Valdis Dombrovskis.

Vēl ir iespējamas arī kādas pēdējā brīža izmaiņas, bet konkrētus ministru kandidātus Dombrovskis pagaidām nenosauca.

Dombrovskis arī vēlreiz uzsvēra, ka koalīcijai ar 56 balsīm ir pietiekams balsu pārsvars un “tā nav problēma”, jo viņa līdzšinējā valdība strādājusi ar 53 balsīm. Svarīgākais, lai "šīs balsis ir stabilas".

Lai arī opozīcijā palikušie pārstāvji jau paspējuši izteikt prognozes, ka jaunajai valdībai nav gaidāms ilgs mūžs, Dombrovskis atteica, ka tā ir opozīcijas retorika, kādu viņš jau iepriekš vairākkārt dzirdējis.

Ministru prezidents izteica pateicību prezidentam par viņam doto iespēju veidot jau trešo valdību un norādīja, ka darbs pie valdības deklarācijas patlaban notiek un pirmās versijas varētu būt zināmas jau nedēļas beigās.

Prezidentam pretenzijas pret atsevišķiem ministriem un koalīcijas lielumu

Dombrovskis gan neapstiprināja medijos izskanējušo informāciju, ka Valsts prezidentam Andrim Bērziņam šodien bijuši iebildumi pret atsevišķiem ministru kandidātiem, vien norādot, ka puses pārrunājušas šo jautājumu un tālāk jau par to jādebatē partiju starpā. Valsts prezidentam bijuši komentāri, bet tas vēl jāpārrunā ar partijām.

Premjers arī norādīja, ka viņš ir gatavs atbalstīt citu partiju iesaistīšanos koalīcijā, tomēr esot jāņem vērā esošā koalīcijas situācija un, piemēram, Zatlera reformu partijas "nospraustās līnijas".

Taujāts par pesimistiskajiem izteikumiem par viņa jaunās valdības darba ilgumu, Dombrovskis vien norādīja, ka opozīcijas darbs ir izteikt pesimistiskas prognozes, atgādinot, ka arī par viņa pirmo valdību prognozes bijušas dažādas.

Premjers arī apstiprināja, ka informāciju par to, ka tiek nominēts valdības vadītāja amatam, saņēmis šodien valdības sēdes laikā no sava preses sekretāra.

Valdība šodien strādāja gandrīz sešas stundas, un pievakarē premjers valdības telpās pārējiem ministriem noorganizējis atvadu pasākumu. Līdzīgi no ministriem Dombrovskis ir atvadījies arī iepriekš.

Iespējamie ministru amata kandidāti

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) nolēmusi tieslietu ministra amatam tomēr virzīt Gaidi Bērziņu, nevis Jāni Bordānu, kā bija paredzēts iepriekš. Savukārt kultūras ministra amatam, kā iepriekš jau vēstīts, tiks virzīta bijusī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende, norādīja Dzintars.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, sanāksmē pie prezidenta bijušas diskusijas par četriem iespējamajiem ministru kandidātiem. Visvairāk iebildumu un diskusiju bijis pret ZRP izvirzīto kandidātu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra (VARAM) amatam Edmundu Sprūdžu un ZRP kandidātu izglītības un zinātnes ministra amatam Robertu Ķīli. Sprūdžam esot pārmesta jaunība un pieredzes trūkums, savukārt Ķīli nevēloties ministra amatā redzēt augstskolu vadītāji, kurus neapmierina plānotās reformas.

Šonedēļ parakstītā vienošanās starp koalīcijas partneriem par atbildības jomu sadali paredz, ka "Vienotībai" tiks premjera un Saeimas priekšsēdētāja amati, kā arī piecas ministrijas. Piecas ministrijas būs arī ZRP pārziņā, bet VL-TB/LNNK tiks pie diviem ministru amatiem.

Plānots, ka Satiksmes ministriju pārraudzīs "Vienotība" kopā ar ZRP šķeltniekiem. Kā satiksmes ministra amata kandidāts minēts bezpartejiskais Aivis Ronis, kurš pirms kāda laika bija ārlietu ministrs.

Ja Dombrovska jaunā valdība tiks apstiprināta, ZRP tiks Izglītības un zinātnes ministrija, kurai papildus tiks tāda funkcija kā sabiedrības integrācija uz latviešu valodas pamata, kuru pārņems no Kultūras ministrijas. ZRP tiks arī Iekšlietu ministrija, Ārlietu ministrija, Ekonomikas ministrija un VARAM.

Izglītības ministra amatu varētu ieņemt Roberts Ķīlis, iekšlietu ministra - Rihards Kozlovskis, ārlietu ministra - Edgars Rinkēvičs. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju varētu vadīt Sprūdžs, bet ekonomikas ministra amatu varētu ieņemt "Swedbank" Korporatīvo attiecību pārvaldes vadītājs Daniels Pavļuts.

"Vienotībai" varētu tikt Finanšu ministrija, Labklājības ministrija, Aizsardzības ministrija, Zemkopības ministrija un Veselības ministrija.

Finanšu ministra amatu varētu saglabāt Andris Vilks, labklājības ministra amatu varētu ieņemt Ilze Viņķele, aizsardzības ministra amatu saglabāt Artis Pabriks, veselības ministra amatu ieņemt Ingrīda Circene, bet zemkopības ministra amatu - Laimdota Straujuma.

Uz augšu
Back