Pk, 30.09.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kibernoziegumos apsūdzētais Čalovskis šodien atbrīvots no cietuma

TVNET/LETA
Kibernoziegumos apsūdzētais Čalovskis šodien atbrīvots no cietuma
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10

No Rīgas Centrālcietuma šodien atbrīvots ASV kibernoziegumos apsūdzēto Denisu Čalovski. Tikmēr līdz 25.novembrim Eiropas Cilvēktiesību tiesa gaidīs Latvijas valsts paskaidrojumus saistībā ar t.s. Čalovska lietu.

Pievienota informācija no prokuratūras

Parakstīts dokuments par atbrīvošanu

Prokuratūras pārstāve Aiga Šēnberga portālam TVNET apstiprināja, ka šā gada 10. oktobrī prokurors ir atbrīvojis Denisu Čalovski no izdošanas apcietinājuma, jo ir zudis izdošanas apcietinājuma piemērošanas mērķis.

Plašāku informāciju prokuratūra nesniegs.

Viena no Čalovska advokātēm Ilona Bulgakova pastāstīja, ka nupat sazinājusies ar Rīgas Centrālcietuma Uzskaites daļu, kur guvusi apstiprinājumu, ka no Ģenerālprokuratūras ir saņemts prokurora Mārča Viļuma parakstīts dokuments par Čalovska atbrīvošanu no apcietinājuma.

Bulgakova pauda patiesu prieku par šo lēmumu un norādīja, ka

Čalovska turēšanai apcietinājumā nebija nekāda pamata, līdz ar to «viņa atbrīvošanu var uzskatīt par tiesiskuma uzvaru».

Tikmēr advokāts Saulvedis Vārpiņš sacīja, ka šonedēļ ir saņēmis Eiropas Cilvēktiesību tiesas vēstuli ar informāciju par to, ka Latvijas valsts ir lūgta līdz 25.novembrim sniegt savus paskaidrojumus saistībā ar Čalovski ierosinātajā lietā. No tā faktiski secināms, ka līdz 4.decembrim, kad Čalovskis tāpat būtu jāatbrīvo no apcietinājuma, Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) viņa lietu izskatīt nepaspētu, atzina Vārpiņš.

Valdība izdod ASV

Valdība 6.augustā lēma izdot Čalovski ASV, tomēr iespējamā kibernoziedznieka advokāti vērsās ECT, lūdzot noteikt pagaidu aizsardzību, proti, aizliegumu izdot Čalovski ASV, pirms viņa lieta nav izskatīta. ECT šo lūgumu apmierināja, taču Čalovskis turpināja atrasties cietumā.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers iepriekš paziņoja, ka Ģenerālprokuratūra ir nosūtījusi ECT lūgumu informēt par iespējamo Čalovska lietas izskatīšanas laiku, un, saņemot atbildi, prokuratūrai būs pamats izskatīt jautājumu par turpmāku Čalovska apcietinājuma nepieciešamības pamatojumu.

Septembra sākumā Ģenerālprokuratūrā tika saņemta atbilde, ka

ECT Čalovska sūdzībai ir piešķīrusi prioritāti, bet nekādus konkrētus sūdzības izskatīšanas termiņus tiesa nav norādījusi.

Par minēto Ģenerālprokuratūra informēja Tieslietu ministriju, lai kopīgi lemtu par turpmāko rīcību saistībā ar Čalovska atrašanos izdošanas apcietinājumā.

Kamēr prokuratūra gaidīja ECT atbildi, Čalovska advokāts Egons Rusanovs pat mēģināja klienta atbrīvošanu panākt ar Latvijas tiesas palīdzību, taču neveiksmīgi.

Likums paredz, ka izdodamās personas apcietinājuma termiņš nedrīkst pārsniegt vienu gadu. Čalovskis tika aizturēts pagājušā gada 4.decembrī, tātad formāli apcietinājuma termiņa pēdējā diena ir šā gada 3.decembris.

ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstams arī ar iesauku Miami. ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka «Gozi Virus» ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators varēja tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu «PDF» formāta failu. Ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru - kopējās finansiālās pretenzijas pret visu grupu ir vismaz 50 miljoni dolāru, ieskaitot gan nozagto naudu, gan vīrusa radītos zaudējumus.

Čalovski Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) apsūdz par to, ka viņš ir pārdevis «Gozi» vīrusam domāto pārlūka injekciju 2011.gada janvārī.

Pārlūka injekcija izplatās ar vīrusu palīdzību un izmaina bankas mājaslapas izskatu, ieliekot tur lūgumu sniegt dažādas ziņas, tostarp arī par bankas karti. Šie dati pēc tam tiek izmantoti kontu apzagšanai. Čalovskis pats naudu no kontiem nav zadzis, taču saņēmis atlīdzību par minētās programmatūras izstrādi, kuru viņam esot pasūtījis Kuzmins.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais