Laima Jansone Pasaules mūzikas gadatirgū "Womex 2011"

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

Laima Jansone

FOTO: TVNET

Jau sesto reizi pēc kārtas Latvijas Mūzikas informācijas centrs ierīko Latvijas stendu Pasaules mūzikas gadatirgū "Womex", kas notiks Kopenhāgenā no 26.oktobra līdz 30.oktobrim. Pirmo reizi, kopš Latvija piedalās gadatirgū, Latvijas mūziķa uzstāšanās iekļauta Womex "showcase" jeb promocijas koncertu programmā, informē Ināra Jakubone, Latvijas Mūzikas informācijas centra direktore.

Izvēlēta Laimas Jansones programma "Sidrabs"

"Womex" apmeklētāji varēs noklausīties koklētājas Laimas Jansones programmu "Sidrabs".

Laima Jansone kopā ar 30 citiem māksliniekiem "Womex" koncertiem izvēlēta 750 pieteikumu konkurencē. "Womex" organizētāji atzīst, ka žūrijai šogad bijis jāizvērtē rekordskaits pieteikumu, un pateicībā par paveikto žūrijas locekļus godā pat par "Womex" samurajiem. Latvijas mūziķis uz "Womex" skatuves kāps pirmo reizi, kopš ar nacionālo stendu piedalāmies šajā pasaulē lielākajā tradicionālās, post-folkloras, pasaules mūzikas un džeza gadatirgū (no 2006.gada).

Etnomuzikoloģe Gita Lancere par Laimu Jansoni saka: "Laimas mūzikā tradicionālais iegūst mūsdienu dimensiju -

tā ir 21. gadsimta cilvēka domāšana un izjūta, kas sakņota dziļā un spēcīgā tradīcijā.

Laima Jansone ir viena no talantīgākajām un virtuozākajām latviešu mūziķēm, kas spēlē tradicionālo, t.s. etnogrāfisko kokli (no modernizētā instrumenta atšķiras ar salīdzinoši nelielo stīgu skaitu - 11 un vienkāršo konstrukciju). Laima ir diplomēta etnomuzikoloģe (absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmiju), papildinājusi savas spēles prasmes Somijā Sibeliusa Mūzikas akadēmijā un pie vairākiem somu mūziķiem, aizrāvusies arī ar elektriskās kokles iespējām. Laima pārvalda dažādas spēles tehnikas, plašu tradicionālo repertuāru, bet viņas pašas spēlē liela nozīme irimprovizācijai, kur mūzika top tieši atskaņošanas brīdī. Tā ieskaņots Laimas pirmais solo albums (CD un DVD) "Sidrabs", kas tapis sadarbībā ar video mākslinieku Olafu Okonovu."

Šogad uz "Womex" dosies un Latvijas stendā strādās arī pārstāvji no grupas "Auļi", Kultūras un mākslas menedžmenta centra "Lauska", Latvijas Radio 3 "Klasika", Pasaules mūzikas festivāla "Porta", Kultūrizglītības un Nemateriālā Mantojuma Centra, kā arī Latvijas Mūzikas Informācijas Centra.

Womex

"Womex" - pasaulē lielākajā tradicionālās, folkmūzikas un tā dēvētās pasaules mūzikas (world-music) - gadatirgū pagājušajā gadā piedalījās 2440 delegātu no 94 pasaules valstīm, tai skaitā 670 kompānijas un 54 valtsts. Notika vairāk nekā 30 konferenču sesijas un meistarklases, pussimts prezentācijas koncertu jeb showcase.

Līdzdalību "Womex" kā ļoti nozīmīgu un būtisku vērtē arī Latvijas stendā strādājošie, tāpēc Latvijas Mūzikas informācijas centrs.

Latvijas Mūzikas informācijas centrs šogad sagatavojis jau sesto CD "Native Music/ Traditional/ Folk/ World-music/LATVIA", kura koncepcijas autore ir etnomuzikoloģe Gita Lancere, un kurā šogad iekļauti "Iļģu", "Auļu", "Ilžas", "Vīteru", "Folkvakara", "Vētras saišu", "Krampja" un, protams, Laimas Jansones ieraksti.

Latvijas nacionālos stendus lielākajās mūzikas industrijas izstādēs un gadatirgos - MIDEM, WOMEX un Frankfurtes Mūzikas mesē - Latvijas Mūzikas informācijas centrs iekārto ar Kultūras ministrijas un VKKF finansiālu atbalstu.

Uz augšu