Vīķe-Freiberga sveic Ušakovu par "okupācija" izteikšanu

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga ir gandarīta par to, ka Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) "spējis dabūt pāri lūpam" vārdu "okupācija". Viņa uzskata to par lielu panākumu.

Vaira Vīķe-Freiberga

FOTO: LETA

"Galvenais, ka šos vārdus viņš spējis dabūt pāri lūpām, es par to tikai priecājos un apsveicu, ka viņš to spējis izdarīt," pēc nobalsošanas Saeimas vēlēšanās sacīja eksprezidente, sīkāk gan nekomentējot, vai Ušakovs tā rīkojās, lai "Saskaņas centrs" varētu iesaistīties koalīcijā.

Kā ziņots, piektdienas vakarā Rīgas konferences dalībniekiem rīkotajā pieņemšanā Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) uzrunā angļu valodā minējis frāzi "pēc 50 padomju okupācijas gadiem", apstiprināja vairāki konferences dalībnieki.

Imants Lieģis

FOTO: LETA

10.Saeimas deputāts un Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Imants Lieģis (V) teica, ka šo frāzi Ušakovs īsajā uzrunā pateicis bez īpaša konteksta. "Viņam blakus sēdēja ASV vēstniece Latvijā Džūdita Gārbere," sacīja Lieģis, kurš uzskata, ka tas tika pateikts tādēļ, ka šajā pieņemšanā nebija Ušakova elektorāta, jo uz pieņemšanu bija aicināts ārvalstu diplomātiskais korpuss Rīgā, kas, izdzirdot šos vārdus, sāka izteikt komentārus.

"Pie mana galdiņa sēdēja Kanādas vēstnieks un Izraēlas pilnvarotais lietvedis, kuri uzreiz šo frāzi piefiksēja un domāja, ko tas nozīmē. Vai tas ir veids, kā mēģināt nākt pretī gadījumā, ja partiju apvienība "Saskaņas centrs" nokļūst koalīcijas valdībā? Tā būtu mana interpretācija par notikušo," sacīja Lieģis.

Ģirts Valdis Kristovskis

FOTO: LETA

Ārlietu ministrs "Vienotības" līderis Ģirts Valdis Kristovskis aicina Rīgas mēru Nilu Ušakovu okupācijas faktu atzīt publiskā paziņojumā.

"Ja Ušakovs okupācijas faktu atzinis apzināti, tad tas ir jāapliecina ar paziņojumu, vismaz ar preses konferences noturēšanu, kur skaidrotu šādu vēsturisku patiesības atzīšanas faktu," teica Kristovskis.

Ušakovs: mums nav prasību pret citām valstīm

Ušakovs aģentūrai LETA uzsvēra, ka "Saskaņas centrs" nekad nav izmantojis vēsturiskus jautājumus par to, kas noticis 1940.gadā, lai ietekmētu šīs dienas politisko situāciju. SC nostāja ir skaidra - Latvijā nav okupantu, un mēs negrasāmies celt prasības ne pret vienu valsti.

Uz jautājumu, vai ar šo frāzi SC sper soli tuvāk iespējamai koalīcijai pēc Saeimas vēlēšanām, Ušakovs atkārtoti uzsvēra, ka SC neizmanto vēstures notikumus, lai ietekmētu šodienas politiskos notikumus.

Vairākas partijas pirms vēlēšanām norādījušas, ka okupācijas fakta atzīšana ir obligāts nosacījums, lai iesaistītos valdības koalīcijā.

Vairāki politiķi neoficiāli aģentūrai LETA atzina, ka SC okupācijas jautājumā varētu ieņemt šādu pozīciju: okupācija bija, bet okupantu Latvijā vairs nav.

Uz augšu