Irbe: Katlaps bija viens no inteliģentākiem sportistiem

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

Ulvis Katlaps Rīgas "Dinamo" rindās

FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Aizsaulē aizgājušais Ulvis Katlaps bija viens no pašiem inteliģentākajiem Latvijas hokejistiem, uzskata aptaujātie spēlētāja laikabiedri.

Pēc smagas slimības bijušais Latvijas izlases hokejists Katlaps miris 45 gadu vecumā.

Kādreizējais Rīgas «Dinamo» meistarkomandas un Latvijas izlases galvenais treneris Ēvalds Grabovskis uzskata, ka Andra Siliņa izveidotā specklase ar 1968.gadā dzimušajiem latviešu puišiem izmainīja visu Latvijas hokeja attīstību.

Gaišs cilvēks

«Ulvis bija viens no gaišākajiem prātiem. Toreizējās specgrupas audzēkņi Harijs Vītoliņš, Normunds Sējējs, Ulvis Katlaps, par gadu vecākais Artūrs Irbe un vēl citi izmainīja Latvijas hokeju, pagriežot to uz pareizo, nacionālo, pusi,» uzskata Grabovskis. «Viņš bija ļoti kārtīgs, godīgs, strādīgs, disciplinēts un priekšzīmīgs. Pareizākais no visiem iepriekš nosauktajiem spēlētājiem.»

Kaut Katlapam nebija lielākais talants, pateicoties savām darba spējām, viņš iekļuva PSRS U-18 un U-20 izlasēs, turklāt U-18 komandā pat bija kapteinis. «Tas pierāda viņa cilvēciskās īpašības.»

«Ļoti gaišs cilvēks, un ļoti žēl, ka dzīve tā ir iekārtota,» stāstīja Grabovskis. «Viņam viss dzīvē padevās.»

Izvēlējās studēt ASV

1985.gadā Katlaps jau 17 gadu vecumā debitēja Rīgas «Dinamo» komandā, kurā nospēlēja piecas sezonas, tiekot arī pie PSRS čempionāta sudraba godalgām.

Pēc Padomju Savienības sabrukuma Katlaps devās uz ASV un sāka mācīties Viskonsīnas Universitātē, paralēli 1994.gadā palīdzot arī Latvijas izlasei pasaules čempionāta B divīzijas turnīrā, kurā bija viens no labākajiem spēlētājiem.

Ulvis Katlaps Rīgas "Dinamo" rindās

FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Pēc tam Katlaps savu profesionālo karjeru beidza un palika dzīvot Ziemeļamerikā.

«Viņš priekš sevis izdarīja pareizo izvēli, jo nākotne, kas saistīta ar hokeju, ir stipri problemātiska,» stāsta pieredzējušais Grabovskis.

«Daudzi hokejisti spītīgi mēģina kaut ko paveikt, bet katram ir savu spēju griesti. Viņa cilvēciskā būtība lika saprast, ka hokejs nav pats galvenais, kurā varētu pielietot savas spējas.»

Runājot par Katlapu kā hokejistu, Grabovskis stāstīja, ka viņš visu paveicis, pateicoties ārkārtīgi lielai centībai, darba spējām un raženajam augumam. «Centība un darba spējas viņam palīdzēja visā dzīvē.»

Labs un godīgs draugs

«Viņš bija viens no visintelinģentākajiem cilvēkiem, ko sportā esmu sastapis,» teica Katlapa laikabiedrs un draugs Artūrs Irbe. «Uz to norāda arī fakts, ka pēc diezgan veiksmīga karjeras sākuma viņš pamanījās izšķirties par labu izglītībai. Tas arī norāda uz zināmu domāšanas veidu.»

«Labs un godīgs draugs,» piebilda Irbe.

Arī Helmuts Balderis, raksturojot Katlapu, kā pirmo minēja tieši viņa inteliģenci.

«Inteliģents un patīkams cilvēks. Daudzi spēlētāji nav tādi,» teica leģendārais uzbrucējs.

Pēc karjeras beigām Katlaps tirgojās ar akcijām un obligācijām, kā arī strādāja par treneri. Pirms gada intervijā «Sporta Avīze+» Katlaps pats arī īpaši pateicās Andrim Siliņam.

«Viņš bija tas, kurš izveidoja specklasi un ar fanātisku degsmi veidoja jauno hokeja vilni,» toreiz stāstīja Katlaps. «Artūrs, un, sākot no viņa, nāca kvalitatīvais latviešu hokeja lēciens.»

Latvijas hokeja izlasē aizsarga pozīcijā spēlējošais Katlaps piedalījās 11 mačos, kuros guva divus vārtus un izpildīja piecas rezultatīvas piespēles.

Uz augšu