Latvijas banka: Alus kauss uz lata monētas nav alkohola reklāma

FOTO: LETA

Veselības ministrijas (VM) pārmetumi par Latvijas Bankas iesaistīšanos netiešā alkohola reklamēšanā nav nopietni ņemami: ja alus kauss uz lata kādam liekas alkohola reklāma, tad tikpat kaitīgas un skaužamas ir tautas dainas, nerādāmas Rūdolfa Blaumaņa "Skroderdienas Silmačos" un, jā, aizliedzami arī paši Līgo svētki, uzskata Latvijas banka.

Tā biznesa portālam "Nozare.lv" VM pausto neizpratni par Latvijas Bankas rīcību, laižot apgrozībā jaunu viena lata monētu ar alus kausa attēlu, komentēja Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis.

Viņš atgādināja, ka monētā kaltais alus kauss ir viens no Līgo svētku simboliem, bet alus reklāma - pavisam kas cits. To ministrijas kolēģi nav šoreiz nošķīruši, piebilda Grāvītis.

Kā stāstīja Grāvītis, interese par vienlatnieku ar alus kausu kopš tā klajā laišanas pagājušajā nedēļā bijusi liela un pie Latvijas Bankas kasēm stāvēja rindas, kas vakar šķita samazinājušās. "Tomēr pēc Veselības ministrijas kolēģu, sacīsim, reklāmas pēc jaunās monētas pie centrālās bankas kasēm atkal sastājušas rindas," atzina Grāvītis.

Viņš vēlēja visiem jauki nolīgot, arī VM darbiniekiem, lai var ar jaunu sparu ieguldīt laiku un pūles reālu veselības aizsardzības problēmu risināšanā.

Veselības ministrija pauž neizpratni

Kā ziņots, VM nosūtījusi vēstules Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) un Latvijas Bankai, kurās pauž neizpratni par valsts iestāžu iesaistīšanos netiešā alkohola reklamēšanā, kas ir pretrunā ar nepieciešamību mazināt alkohola patēriņu sabiedrībā, informēja VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Viņš norāda, ka šogad 12.klašu angļu valodas eksāmena klausāmajā daļā bija iekļauts plašs informatīvs materiāls par viskija "Tullamore" kompānijas dibināšanu un tās vēsturi. VM savā vēstulē vērš IZM uzmanību uz to, ka atkarību veicinošu vielu lietošanas tēmu iekļaušana izglītības iestāžu eksāmenu programmās nav pieļaujama.

Tāpat VM pauž neizpratni par Latvijas Bankas rīcību, laižot apgrozībā jaunu viena lata monētu ar alus kausa attēlu. Kaut arī alus ir viens no tradicionālajiem latviešu dzērieniem svētkos, ministrija uzskata, ka bija iespējams izvēlēties citus Līgo svētkus simbolizējošus attēlus.

Vēstulēs abām valsts institūcijām VM norāda, ka Latvija diemžēl ir valsts ar vienu no augstākajiem alkoholisko dzērienu patēriņa rādītājiem Eiropas Savienībā. Alkoholisko dzērienu lietošana ir riska faktors sirds asinsrites slimību attīstībā, tā nopietni ietekmē mirstību no ārējiem nāves cēloņiem, kā arī alkohola lietošanas rezultātā būtiski pieaug vardarbība.

Veicinot alkoholisko dzērienu patēriņu Latvijā, nebūs iespējams uzlabot demogrāfiskos rādītājus - palielināt dzimstību, uzlabot bērnu veselību, kā arī nodrošināt veselīgu un kvalitatīvu mūžu Latvijas iedzīvotājiem, uzsver VM.

Šneiders norāda, ka VM īstenotā politika ir vērsta uz alkohola patēriņa samazināšanu sabiedrībā, ierobežojot alkoholisko dzērienu reklāmu, pieejamību, paaugstinot nodokļus, kā arī informējot sabiedrību par alkohola lietošanas negatīvajām sekām. Taču ne visas problēmas, kas skar iedzīvotāju veselību, var atrisināt VM, tāpēc efektīvai veselības aizsardzības politikai būtu jāaptver visas politikas jomas, tai skaitā IZM un Latvijas Bankas īstenotajiem pasākumiem jābūt vērstiem uz Latvijas iedzīvotāju veselības saglabāšanu un uzlabošanu.

Tikai visu nozaru ieguldījums veselības aizsardzībā, saglabāšanā un paaugstināšanā, veicinās ekonomisko stabilitāti un izaugsmi Latvijā, uzsver VM.

Uz augšu