Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Saeima atbalsta smagos noziegumos apsūdzētos pašvaldību deputātus

TVNET/LETA
Saeima atbalsta smagos noziegumos apsūdzētos pašvaldību deputātus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 48

Saeima ceturtdien, 9.maijā, noraidīja priekšlikumu ierobežot pašvaldību deputāta pilnvaras, ja pret viņu sākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu. Piemēram, Aivars Lembergs, Raimonds Munkevics un citas amatpersonas, pret kurām ierosinātas krimināllietas par smagiem noziegumiem arī turpmāk varēs ieņemt amatus pašvaldībās. Bet smagos noziegumos apsūdzētie «vienkāršie» cilvēki izbaudīs visu likuma bardzību.

Pievienota 2.rindkopa

Ierosinājumu ierobežot noziegumos apsūdzēto deputātu pilnvaras atbalstīja 38 parlamentārieši, bet pret šādu visnotaļ saprātīgu likumdošanas iniciatīvu balsoja 41 deputāts, atturējās pieci.

s:199947]

Kriminālnoziegumos apsūdzēto pašvaldību deputātu pilnvaru ierobežojumus neatbalstīja:

Saskaņas centrs (SC),

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS),

koalīcijas deputāti: Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK), Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK), Kārlis Krēsliņš (VL-TB/LNNK) un Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK). Vēl pieci nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK) deputāti balsojumā atturējās, savukārt parlamentārieši Andrejs Klementjevs (SC), Janīna Kursīte-Pakule (V) un Jānis Reirs (V) balsojumā nepiedalījās.

Savukārt šādus likuma grozījumus atbalstīja koalīcijas deputāti no «Vienotības», Reformu partijas, pie frakcijām nepiederošie deputāti un nacionālās apvienības parlamentārieši Einārs Cilinskis, Dzintars Kudums, Ilmārs Latkovskis un Romāns Naudiņš.

Atbildīgās komisijas atbalstītais priekšlikums grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā paredzēja: ja pret deputātu sākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, attiecīgais deputāts ar dienu, kad pašvaldībā saņemta procesa virzītāja informācija, zaudē tiesības piedalīties pašvaldības un tās komisiju un komiteju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās pašvaldība viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi.

Tāpat bija paredzēts, ka šādi ierobežojumi noteikti līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums. Plānots, ka pilnvaru ierobežošanas laikā deputāts saņems daļēju atalgojumu.

Šis ierosinājums Saeimas sēdē izraisīja plašas diskusijas. Pozitīvi to vērtēja un aicina atbalstīt koalīcijas deputāti, savukārt opozīcijas deputāti un daļa nacionālās apvienības pārstāvju to kritizēja.

Deputāts Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK) atgādināja, ka deputāti vērtēja dažādus piedāvājumus un izvēlētais priekšlikums ir samērīgs un atbilstošs visai likumdošanas kopējai sistēmai. Cilinskis arī aicināja atbalstīt šo ierosinājumu.

Viņa partijas biedrs Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) bija pretējās domās un pauda viedokli, ka piedāvātie grozījumu pieņemšanas rezultātā cietīs tie pašvaldību deputāti, pret kuriem ir nepamatoti veikta kriminālvajāšana, bet tiesa jāgaida gadiem ilgi. Viņš kā piemēru minēja Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieku, «Visu Latvijai!» valdes locekli Egilu Helmani, pret kuru, pēc Dzintara teiktā, «tika izstrādāta smalka provokācija, kādu var saorganizēt pret jebkuru». Dzintars arī pauda viedokli, ka nevar lauzt nevainīgu cilvēku likteņus ar mērķi mazliet ieriebt Aivaram Lembergam («Latvijai un Ventspilij»).

Savukārt deputāte Lolita Čigāne (V) uzsvēra, ka šis likumprojekts nav iesniegts viena vai vairāku deputātu dēļ, bet attieksies uz visiem pašvaldību deputātiem. «Tie, kas runā par to, ka šis likumprojekts ir domāts atsevišķiem cilvēkiem, patiešām lobē šo atsevišķo cilvēku intereses, nevis domā par lielāku sabiedrisko labumu,» uzskata Čigāne.

Arī deputāts Andrejs Judins (V) pauda pārsteigumu, ka cilvēki, kuri iebilst pret attiecīgo priekšlikumu, domā tikai par atsevišķiem cilvēkiem. Priekšlikums nav domāts atsevišķām personām, skaidroja deputāts, piebilstot: ja to sasaista ar atsevišķiem cilvēkiem, viedoklis par šiem grozījumiem nav pareizs.

«Jautājums ir par principu, ja cilvēks ir apsūdzēts smagā vai sevišķi smagā noziegumā, vienalga, kāds viņam ir uzvārds, vai, jūsuprāt, viņam ir tiesības sēdēt domē un lemt svarīgus jautājumus?» vaicāja Judins.

Tikmēr parlamentārietis Viktors Valainis sacīja, ka pie frakcijām nepiederošie deputāti neatbalsta automātisku deputāta pilnvaru ierobežojumu, tāpēc uz trešo lasījumu plāno iesniegt priekšlikumu, kas paredzēs iesaistīt šajā procesā vēl kādu personu, piemēram, ģenerālprokuroru.

Pret šo priekšlikumu bija arī opozīcijas pārstāvji. SC frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins debatēs pauda uzskatu, ka ideja par deputāta pilnvaru ierobežošanu nav slikta, bet izpildījums esot «vājš un neatbilst tiesiskuma principiem». Arī deputāts Andrejs Elksniņš (SC) šo ierosinājumu apzīmēja ar vārdiem «šķībi, greizi, nepareizi».

Arī ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis sacīja, ka šis priekšlikums ir «pilnīgi absurds», jo uzrakstīts «vienam cilvēkam».

Saeima šo likumprojektu šodien vērtēja otrajā lasījumā un, neraugoties uz noraidīto priekšlikumu, to atbalstīja.

Kā ziņots, sākotnēji priekšlikumos grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā tiek rosināts noteikt, ka pašvaldības deputāta pilnvaras tiek apturētas, ja pret viņu sākts kriminālprocess vai kriminālvajāšana. Abi šie priekšlikumi netika atbalstīti.

Sākotnēji Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumi šim likumprojektam paredzēja paplašināt regulējumu, kas attiecas uz deputāta pilnvaru apturēšanu un deputāta aizvietošanu uz laiku. VARAM rosināja noteikt, ka deputāta pilnvaras tiek apturētas, ja pret viņu Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā sākts kriminālprocess.

Savukārt Čigāne rosināja noteikt, ka deputāts zaudē tiesības piedalīties pašvaldības un tās komisiju un komiteju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās pašvaldība viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi, ja pret deputātu sākta kriminālvajāšana.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu