«Latvenergo» lietā apsūdzētas sešas no 17 personām

Bijušais "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons

FOTO: LETA

Tā dēvētajā «Latvenergo» amatpersonu krimināllietā līdz šim apsūdzības uzrādītas sešām no kopumā 17 personām, kuras Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdza saukt pie kriminālatbildības, sacīja prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga.

Viņa norādīja, ka pret vienu personu lieta ir izbeigta.

Prokuratūra turpina darbu, un gaidāms, ka tuvākajā laikā pie kriminālatbildības tiks sauktas arī citas personas.

Saskaņā ar prokuratūras sniegto informāciju tā dēvētajā «Latvenergo» amatpersonu krimināllietā tā saukusi pie kriminālatbildības piecas personas par vairāku noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar «Latvenergo» rīkoto Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) otrās kārtas rekonstrukcijas iepirkuma konkursu. Tostarp bijušā kompānijas valdes priekšsēdētāja Kārļa Miķelsona advokāts Egons Rusanovs apliecināja, ka apsūdzēts arī viņa klients.

No minētajām piecām personām trim apsūdzība izvirzīta par dienesta pilnvaru pārsniegšanu mantkārīgā nolūkā un kukuļņemšanu lielā apmērā personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Vienai personai apsūdzība izvirzīta par dienesta pilnvaru pārsniegšanas mantkārīgā nolūkā atbalstīšanu, kukuļdošanu lielā apmērā un tirgošanos ar ietekmi. Savukārt vēl vienai personai apsūdzība izvirzīta par tirgošanās ar ietekmi atbalstīšanu.

Prokuratūrā informēja, ka

atbilstoši izvirzītajām apsūdzībām minētie noziedzīgie nodarījumi notikuši laika periodā no 2007.gada 21.jūnija līdz 2010.gada 15.jūnijam.

Saistībā ar «Latvenergo» rīkoto Rīgas TEC-2 otrās kārtas rekonstrukcijas iepirkuma konkursu amatpersonas par konkrēta uzņēmuma uzvaru pieņēma kukuļa piedāvājumu 5,433 miljonu latu apmērā, bet, tā kā kukuļošanā iesaistītās personas tika aizturētas, visa kukuļa summa netika nodota un kukulis kopumā veidoja 77,5 tūkstošus latu.

Pirms tam saistībā ar šo iepirkumu 2012.gada 14.decembrī apsūdzība izvirzīta vēl vienai personai par tirgošanos ar ietekmi.

2012.gada 14.decembrī pret vienu personu kriminālprocess šajā epizodē izbeigts daļā, jo šīs personas izdarītajā nodarījumā nebija noziedzīga nodarījuma sastāva. Šajā epizodē ir sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai.

KNAB lūdza uzrādīt apsūdzības 17 personām

Jau vēstīts, ka KNAB, nododot «Latvenergo» krimināllietu prokuratūrai, lūdza uzrādīt apsūdzības 17 personām saistībā ar amatpersonu kukuļošanu uzņēmuma realizētajos Pļaviņu HES un TEC-2 rekonstrukcijas projektos.

KNAB «Latvenergo» lietu, kurā izmeklēšana ilga divus gadus, nodeva prokuratūrai 2012.gada 11.septembrī. Saistībā ar «Latvenergo» amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laikā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam KNAB 2010.gada 14.jūnijā sāka kriminālprocesu, un iespējamie noziegumi ir saistīti ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukciju.

Kriminālprocesa ietvaros apcietinājums tika piemērots Miķelsonam, kā arī bijušajam « Latvenergo» viceprezidentam Aigaram Meļko un uzņēmējam Andrejam Livanovičam,

taču vēlāk viņi pret drošības naudu no cietuma tika atbrīvoti.

KNAB lietā lūdza prokuratūru apsūdzēt 17 personu saistībā ar amatpersonu kukuļošanu. Četras bijušās «Latvenergo» amatpersonas birojs lūdza apsūdzēt par kukuļņemšanu, turklāt divas no viņām – arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Četrus ārvalstu uzņēmumu pilnvarotos pārstāvjus bija lūgts apsūdzēt par kukuļdošanu, savukārt astoņas personas – par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un vienu no šīm personām – arī par starpniecību kukuļošanā, kas izdarīta atkārtoti. Uzņēmumu pārstāvji ir Spānijas, Turcijas un Zviedrijas pilsoņi. Vēl vienu personu tika lūgts apsūdzēt par starpniecības kukuļošanā atbalstīšanu.

«Latvenergo» ir Latvijas valstij piederošs energoapgādes komersants, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī sniedz telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju pakalpojumus. «Latvenergo» koncernā ietilpst «Latvenergo» un pieci meitasuzņēmumi.

Uz augšu