Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kipras bankas būs slēgtas līdz otrdienai

Parādu krīzes piemeklētajā Kiprā bankas būs slēgtas vismaz līdz otrdienai, lai gan pirms tam Centrālā banka bija izdevusi rīkojumu, ka bankas būs slēgtas arī ceturtdien un piektdien. Kiprā bankas slēgtas kopš sestdienas, lai nepieļautu kontu iztukšošanu, laikā valdība lēma par kredītu starptautiskajiem aizdevējiem pret nodevas iekasēšanu no visiem kontiem.

Trešdien centrālā banka deva rīkojumu bankām neatsākt darbu arī ceturtdien un piektdien. Sestdiena un svētdiena ir brīvdienas, bet pirmdien ir Grieķijas Neatkarības diena, kas ir valsts svētku diena arī Kiprā, līdz ar to bankas varētu atsākt darbu ne agrāk kā otrdien.

Lai gan bankas ir slēgtas un nedarbojas arī internetbankas, ir iespējams izņemt naudu no bankomātiem un norēķināties ar maksājumu kartēm, kuras daudzi veikali pēdējās dienās gan nevēlas pieņemt, pieprasot skaidru naudu.

Kipras bankas ir slēgtas kopš sestdienas, varasiestādēm šādi cenšoties nepieļaut kontu iztukšošanu saistībā ar to, ka valdība ar starptautiskajiem aizdevējiem noslēgusi vienošanos par vienreizējas nodevas iekasēšanu no visiem kontiem.

Parlaments otrdien vienošanos noraidīja, ar to valsti iegrūžot jaunā ekonomikas krīzē.

Medvedevs: ES un Kipra uzvedas kā zilonis trauku veikalā

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs Eiropas Savienības (ES) un Kipras rīcību šīs valsts parādu krīzes risināšanā trešdien salīdzināja ar ziloni trauku veikalā.

«Pagaidām ES un Eiropas Komisijas darbības kopā ar Kipras valdību, lai noregulētu parādu problēmu, diemžēl man atgādina ziloņa rīcību trauku veikalā,» sacīja Medvedevs intervijā vairākiem Eiropas plašsaziņas līdzekļiem un Krievijas ziņu aģentūrai «Interfax».

«Man šķiet, visas iespējamās kļūdas, kuras varēja pieļaut šajā situācijā, jau ir pieļautas,» teica Medvedevs.

Viņš uzsvēra, ka ir iedragāta uzticība finanšu institūcijām ne tikai Kiprā.

«Tieši ar to ir saistīts mūsu stingrais vērtējums,» sacīja Krievijas premjers. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien nodokļa ieceri nodēvēja par «negodīgu, neprofesionālu un bīstamu».

Medvedevs piebilda, ka Kipras problēmas būtu jāapspriež ne tikai ES līmenī, bet ar visām ieinteresētajām pusēm.

Kopš otrdienas vizītē Maskavā uzturas Kipras finanšu ministrs Mihalis Sarris. Kipras plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka vizītes galvenais mērķis ir pārrunāt 2,5 miljardu eiro (1,8 miljardu latu) lielo aizdevumu, ko Maskava Kiprai piešķīra 2011.gadā ar 4,5% likmi. Sarris vizītes laikā vēlas panākt aizdevuma likmes pamazināšanu un tā termiņa pagarināšanu no pašreizējā 2016.gada līdz 2020.gadam, kā arī jauna aizdevuma piešķiršanu, ziņo mediji. Pagaidām progress sarunās nav panākts, taču Sarris ir solījis palikt Maskavā tik ilgi, kamēr būs sasniedzis pozitīvu rezultātu.

Eiro zona un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) sestdien panāca vienošanos par 10 miljardu eiro (septiņu miljardu latu) aizdevuma piešķiršanu Kipras ekonomikas glābšanai. Lai samazinātu summu, kas jāpiešķir starptautiskajiem aizdevējiem, Kipras bankās esošos noguldījumus bija paredzēts aplikt ar vienreizēju nodokli, tādējādi iegūstot 5,8 miljardus eiro (četrus miljardus latu). Tomēr Kipras parlaments otrdien noraidīja likumprojektu par nodokli noguldījumiem.

Uz augšu
Back