S, 20.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Desmitiem Latvijas uzņēmumu izvēlas igauņu elektroenerģiju

TVNET
Desmitiem Latvijas uzņēmumu izvēlas igauņu elektroenerģiju
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Kopš energotirgus atvēršanas 2008.gadā Latvijā savus pakalpojumus var piedāvāt arī citu valstu elektroenerģijas piegādātāji. Pagaidām to neesot daudz, taču zīmīgi, ka valsts uzņēmumi, veicot elektroenerģijas iepirkumu procedūras, arvien biežāk priekšroku dodot Igaunijas enerģētikas kompānijai „Eesti Energia”, nevis pašmāju uzņēmumam „Latvenergo”, tā otrdien ziņoja LNT ziņas.

Piesaista ar konkurētspējīgu cenu

Šobrīd aptuveni 100 Latvijas uzņēmumi iepērkot elektroenerģiju no Igaunijas enerģētikas kompānijas „Eesti Energia” meitasuzņēmuma „Enefit”. Iepircēju vidū ir arī vairāki zināmi uzņēmumi: Rīgas Dzemdību nams, Rīgas Centrāltirgus, „Aldaris”, „Latvijas balzams”, Rīgas Vagonbūves rūpnīca un daudzi citi.

Kā informēja LNT ziņas, pašlaik „Enefit” klientu portfelis veidojot aptuveni 6% no kopējā Latvijas elektroenerģijas patēriņa. „Enefit” valdes priekšsēdētājs Aivars Tihane norādīja: „Mums ir bijusi konkurētspējīgāka cena, protams, mums ir vietējā ražošana un stabilas ilgtermiņa cenas. Tā ka tas ir tīri saimniecisks jautājums.”

Igauņi vēlas palielināt tirgus daļu

Igaunijas energokompānija cerot savu tirgus daļu Latvijā palielināt vēl vairāk, jo šobrīd konkurence šeit esot niecīga. Tihane raidījumam atzina, ka Igaunijā uzreiz pirmajā brīdī bijuši četri konkurenti, bet Lietuvā pat desmit.

Tikmēr pašmāju uzņēmums „Latvenergo” šo situāciju, kad aizvien vairāk uzņēmumu Latvijā izvēlas kaimiņvalsts Igaunijas piegādāto pakalpojumu, raksturojis kā „normālu tirgus ekonomiku”, kas liekot domāt par pakalpojumu kvalitāti. Turklāt, izmantojot brīvo tirgu, kaimiņvalsts uzņēmums spējis apgūt gandrīz trešo daļu no Baltijas tirgus.

"Latvenergo" neuztrauc igauņu panākumi

LNT ziņas vēstīja, ka „Latvenergo” nemaz neuztraucot fakts, ka atsevišķi uzņēmumi izvēlējušies Igaunijas kompāniju, jo uzņēmums savu elektroenerģiju kaimiņvalstu tirgos pārdodot daudz vairāk nekā konkurenti Latvijā.

„Latvenergo” pārstāvis Andris Siksnis atzina: „Mums šī tirgus atvēršana ir nākusi par labu, jo mēs ar saviem piedāvājumiem, līguma paketes daudzveidīgumu un elastīgi izmantojot savas hidroelektrostacijas, esam spējuši audzēt savus apjomus.”

Uzsver konkurences iespējamību

Nozares eksperti raidījumam norādīja, ka energoapgādes jomā Latvijā pastāv kaut neliela, tomēr reāla konkurence un tirgū varot ienākt ne tikai Igaunijas kompānijas, bet arī Lietuvas un Krievijas uzņēmumi.

Enerģētikas speciālists Juris Ozoliņš sacīja: „Jā, tas ir pierādījis kādreiz teorētisko apgalvojumu, ka Baltijā tirgus nav iespējams, bet tas ir tikai sākums. Pašlaik ar ekskluzīvām tiesībām „Latvenergo” veiksmīgi tirgojas un pelna labi, kas palīdz sakārtot finanses.”

Kādas iespējas mājsaimniecībām?

Teorētiski ne vien uzņēmumi, bet arī mazie patērētāji mājsaimniecībās elektroenerģiju var iepirkt no jebkura elektroenerģijas piegādātāja, noskaidrojis raidījums. Šobrīd tirgus cena gan ir par 20% līdz 30% augstāka nekā tarifā noteiktā.

Tāpēc tas mājsaimniecībām neesot izdevīgi, taču nākotnē konkurences ietekmē cenas varētu izlīdzināties. Siksnim gan bija grūti pateikt, kad tas varētu būt: „Jo dziļāk tirgi integrējas, jo vairāk sakaru un tehnisko iespēju un jo tuvāk paveras tas brīdis.”

Elektrību tirgo tāpat kā maizi

Ozoliņš piebilda, ka elektrības tirdzniecība esot tāda pati preču tirdzniecība kā nafta, maize, piens vai labība, tikai - ar citiem tehniskajiem noteikumiem. Kopš tirgus atvēršanas elektroenerģijas tirgotāju tirgus daļas svārstās visās trijās Baltijas valstīs.

Šobrīd klientu migrācija starp dažādiem tirgotājiem esot pierimusi un tie vispirms rūpīgi izvērtējot un analizējot katra tirgotāja piedāvāto.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu