Ģenerālprokuratūra apsūdzēs 15 personas «Latvenergo» lietā

Aizdomās par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, kukuļņemšanu un naudas atmazgāšanu aizturētais "Latvenergo" koncerna prezidenta vietnieks Aigars Meļko

FOTO: LETA

Ģenerālprokuratūra sola tuvākajā laikā uzrādīt apsūdzības pārējām 15 iesaistītajām personām tā dēvētajā uzņēmuma «Latvenergo» amatpersonu kukuļošanas lietā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vēsturē apjomīgāko krimināllietu prokuratūra saņēma pērn septembrī, un šajā pašā mēnesī apsūdzības uzrādītas divām no 17 lietā iesaistītajām personām. Šo divu apsūdzēto personības prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga joprojām neatklāja.

Lai arī parasti prokuratūra apsūdzības uzrāda desmit dienu laikā kopš lietas saņemšanas, šoreiz izrādījies citādi. Šēnberga teica, ka apsūdzību kavēšanās skaidrojama ar lietas materiālu ļoti lielo apjomu.

«Pārējām personām lietā apsūdzības tiks uzrādītas tuvākajā laikā. Šobrīd notiek lēmuma pieņemšanas process, jo apjoms šajā lietā ir ļoti apjomīgs, līdz ar to arī darbietilpīgs,» norādīja Šēnberga.

Pirmstiesas izmeklēšana uzticēta diviem pieredzējušiem Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokuroriem - Mārim Lejam un Viorikai Jirgenai.

Ar apsūdzību uzrādīšanu vēl nekas nebeigsies, jo prokuratūrai lieta vēl jāsagatavo nosūtīšanai uz tiesu. Kad tas notiks, prokuratūra neprognozē. KNAB jau pērn publiski norādīja uz ilgo tiesvedību korupcijas lietās un pauda bažas par «Latvenergo» lietas gaidāmo iztiesāšanas ilgumu.

Jau ziņots, ka pret divām «Latvenergo» amatpersonu kukuļošanas lietā iesaistītajām personām pērn septembrī sākta kriminālvajāšana par kukuļošanu saistībā ar «Latvenergo» rīkoto konkursu «Pļaviņu hidroelektrostacijas hidroagregāta Nr. 4, 5, 7 rekonstrukcija».

Vienai personai apsūdzība celta par kukuļdošanu, bet otrai personai - par kukuļņemšanu.

Saskaņā ar apsūdzību kukuļošana notikusi laikā no 2009.gada novembra līdz 2010.gada jūnijam. Kukulis dots par to, lai pret darbu izpildītājiem būtu labvēlīga attieksme no «Latvenergo» amatpersonu puses un tiktu pieņemti šiem komersantiem labvēlīgi lēmumi «Latvenergo» valdē. Kopējais kukuļa apmērs bijis 444 500 eiro (aptuveni 312 396 lati).

KNAB pērn rudenī kopumā lūdza saukt pie kriminālatbildības kopumā 17 personas saistībā ar amatpersonu kukuļošanu «Latvenergo» realizētajos Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) un Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukcijas projektos.

Par kukuļņemšanu KNAB izmeklētājs rosina sākt kriminālvajāšanu pret četrām bijušajām «Latvenergo» amatpersonām, pret divām no tām - arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Par kukuļdošanu ierosināts saukt pie atbildības četrus ārvalstu komercuzņēmumu pilnvarotos pārstāvjus, savukārt par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu - astoņas personas, vienu arī par starpniecību kukuļošanā, kas izdarīta atkārtoti. Savukārt par starpniecības kukuļošanā atbalstīšanu KNAB rosina saukt pie atbildības vienu personu. Personu vārdi netiek atklāti.

Pēc KNAB domām, nu jau bijušās «Latvenergo» amatpersonas par vairāku projektu īstenošanu kukuļos ir saņēmušas ap astoņiem miljoniem eiro (5,6 miljoniem latu), taču vēl 11 miljonu eiro (7,7 miljonus latu) liels kukulis netika nodots, jo KNAB izmeklētāji uzņēmumu amatpersonas aizturēja.

Šīs lietas izmeklēšanas gaitā dažādās valūtās ir arestēti ap 400 000 latu, kas ar tiesas lēmumiem atzīti par noziedzīgi iegūtu mantu.

KNAB šo lietu sāka 2010.gadā, kad vasarā aizturēja bijušo «Latvenergo» prezidentu Kārli Miķelsonu, viņa vietnieku Aigaru Meļko, kā arī AS «Sadales tīkls» valdes priekšsēdētāju Ivaru Liuziniku un viņa vietnieku Andreju Stalažu. Tāpat birojs aizturēja Daugavpils uzņēmēju Mihailu Paladiju un uzlika arestu viņam piederošajiem 100% SIA «Būvenergoserviss» kapitāldaļu. Šis uzņēmums iepriekš saņēmis dažādus «Latvenergo» pasūtījumus.

Starp aizdomās turētajiem ir arī konsultants Andrejs Livanovičs, kuram piederošā firma SIA «Energy Consulting» darbojās kā Šveices uzņēmuma «AF Colenco» aģents. «AF Colenco» ir «Latvenergo» īstenotā vairāku simtu miljonu latu vērtā TEC-2 rekonstrukcijas projekta konsultants. Šveices uzņēmums projektā darbojas kopš tā pirmsākumiem pirms astoņiem gadiem. «AF Colenco» filiāle Latvijā reģistrēta Livanoviču ģimenes privātmājā Mārupē.

No šīs lietas viena jau ir izdalīta atsevišķi un nosūtīta Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai. Šajā izdalītajā lietā apsūdzības uzrādītas Meļko, Liuzinikam un Stalažam. Izdalītā lieta nosūtīta Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai, taču tā pagaidām to atsakās pieņemt, bet prokurors iesniedzis protestu.

Šajā lietā viena persona saukta pie tiesas par nepatiesu ziņu norādīšanu valsts amatpersonas deklarācijā. Savukārt vēl divas amatpersonas apsūdzētas gan par nepatiesu ziņu norādīšanu valsts amatpersonas deklarācijā, gan par neatļautu piedalīšanos mantiskos darījumos.

Uz augšu