Muižniecei tiesneša amats būs jāpamet tikai pēc notiesāšanas

Neskatoties uz pirmās instances piespriesto naudas sodu, bijusī Saeimas deputāte un pašreizējā Satversmes tiesas (ST) tiesnese Vineta Muižniece pagaidām varēs turpināt strādāt Satversmes tiesā (ST).

ST priekšnieka palīdze Līna Kovalevska aģentūrai BNS teica, ka tikai tādā gadījumā, ja stāsies spēkā notiesājošs spriedums, ar kuru Muižniece atzīta par vainīgu, viņai tiesneša amats būs jāpamet. Kamēr notiesājošs spriedums nav stājies spēkā, proti, Muižnieci par vainīgu nav atzinušas visas tiesu instances, viņa var turpināt pildīt ar tiesneša darbu nesaistītos pienākumus.

«Nekādas juridiskās konsekvences pagaidām nevar iestāties,» uzsvēra Kovalevska.

Muižniece viņai nelabvēlīgo pirmās instances spriedumu varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā. Ja arī apelācijas instances spriedums nebūs labvēlīgs, Muižniecei ir iespējams to pārsūdzēt Augstākajā tiesā. Ja viņa spriedumu nepārsūdzēs vai prokuratūra neiesniegs protestu, notiesājošais spriedums stāsies spēkā.

Jau ziņots, ka Rīgas Centra rajona tiesa ceturtdien par dienesta viltojumu piesprieda Muižniecei 2000 latu naudas sodu. Motivēts tiesas spriedums būs pieejams 8.novembrī, un desmit dienu laikā to varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Prokurore Ilze Gailīte tiesnesi bija lūgusi sodīt ar naudas sodu 20 minimālo mēnešalgu apmērā jeb četriem tūkstošiem latu. Krimināllikuma sankcija par Muižniecei inkriminēto noziegumu bez naudas soda gan paredz arī citus soda veidus – arestu vai piespiedu darbu.

Apsūdzību Muižniecei Ģenerālprokuratūra uzrādīja pērn decembrī. Saskaņā ar to viņa, būdama valsts amatpersona – Saeimas deputāte, vienlaikus arī Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja –, viltojusi dokumentu – Saeimas Juridiskās komisijas 2009.gada 1.septembra sēdes protokolu.

Deputāti Aleksejs Loskutovs un Ilma Čepāne pieļāva, ka tas darīts tāpēc, lai apturētu Krimināllikuma grozījumu virzību saistībā ar partiju finansēšanas pārkāpumiem.

Muižniece savu vainu dokumenta viltošanā neatzina.

Saskaņā ar likumu, ja cilvēkam ir tiesneša statuss, bet viņa tiesneša pilnvaras ir apturētas, viņam tiek maksāta tiesneša minimālā mēnešalga. Muižniece nevar spriest lietas, taču, lai lietderīgi izmantotu viņas zināšanas, amatpersonai tiesā uzticēti citi pienākumi.

Saeima pērn 3.novembrī vienprātīgi nolēma, ka deputāti pēc būtības nelems par atļauju sākt kriminālvajāšanu pret Muižnieci.

Uz augšu