Kinoteātros nonāk «Golfa straume zem ledus kalna»

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

No 12.oktobra Rīgas kinoteātros «Splandid Palace» un «Citadele» būs skatāma režisora Jevgeņija Paškeviča pilnmetrāžas filma «Golfa straume zem ledus kalna», kas līdz šim ar panākumiem izrādīta gan Latvijas, gan starptautiska mēroga kinofestivālos, informē filmas veidotāju pārstāve Laura Lizuma. Filma ir tapusi kā Latvijas un Krievijas kopražojums, paverot jaunas sadarbības iespējas kino nozarē. Filma ir starptautiska mēroga kino projekts, kura tapšanā piedalījušies aktieri un kino profesionāļi no Latvijas, Krievijas, Igaunijas un Lietuvas.

Filmas stāstu scenārija autors un režisors Paškevičs veidojis pēc franču rakstnieka Anatola Fransa darbu motīviem, mītiskos priekšstatus un acīm redzamo patiesību apvienojot savdabīgā kolāžā un caur trīs laikmetu prizmu rādot mūžseno drāmu par cilvēku un dabu, kas ir nepiepildāma savās alkās radīt un iznīcināt. Dabas tēlā atklājas Bībeles leģenda par Lilitu - sievieti, kas radīta nevis no Ādama ribas, bet gan no māla kā pats Ādams. Ar pirmdzimto grēku neaptraipītajai Lilitai nav dvēseles, viņa ir nemirstīga un spēj mainīt savu veidolu. Viņa pakļauj visus vīriešus neatkarīgi no viņu gribas un pamet tos, nolemjot nāvei - fiziskai vai garīgai.

Pasaules pirmizrādi filma «Golfa straume zem ledus kalna» piedzīvoja šā gada 26.maijā Maskavas starptautiskajā kinofestivālā, savukārt, Nacionālajā filmu festivālā «Lielais Kristaps» apbalvojumu saņēma gan filmas režisors, gan operators Gints Bērziņš, mākslinieki Jurģis Krāsons un Pāvels Parhomenko, kā arī skaņu režisors Anrijs Krenbergs. Filma tika atzīta arī par festivāla «Lielais Kristaps» labāko spēlfilmu.

«Golfa straume zem ledus kalna» arī tagad turpina iekarot Eiropas un pasaules kinofestivālus, solot panākumus filmas veidotājiem un, neskatoties uz apjomīgo filmas tapšanas laiku, apliecinot Latvijas kino māksliniecisko un profesionāli augstvērtīgo potenciālu. Tā jau apstiprināta dalībai Kauņas kinofestivālā un iekļauta Orenburgas kino festivāla programmā.

Spēlfilma «Golfa straume zem ledus kalna» ir pirmā Latvijas-Krievijas kopprodukcija kino jomā, un filmas režisors Paškevics ar šo projektu vēlējās pierādīt, ka Latvijā iespējams uzņemt multinacionālu un multikulturālu filmu. Spēlfilmas kopējais budžets ir pusotrs miljons latu. Daudz filmas tapšanā ieguldījuši privātie investori, kā arī finansējumu piešķīris Valsts kultūrkapitāla fonds un Nacionālais kino centrs. Krievijas Kultūras ministrijas solītais atbalsts ir aptuveni astoņi miljoni rubļu jeb 138 400 latu.

Filmas «Golfa straume zem ledus kalna» pirmā novele «Jūtu aberācija» tika uzņemta Rīgā jau 2000.gadā, bet otrā novele «Zaudējums» - Pēterburgā 2006.gadā, savukārt pēdējā noveles daļa «Bēgšana» tika uzņemta 2009.gadā Rīgā.

Uz augšu